Всичко за дърводелството
Пламен Лилов - напреднал
Здравейте сръчковци,
имам следния въпрос.Как да огъна МДФ с дебелина 6мм и ширина на лентата 5см под формата на буквата "S"? Детаила е с дължина 51см.
Целта ми е да направя пано като плет. Не трябва да се нарязва МДФ,нагрява ли се ,овлажнява ли се,това ми е питането?
Желая на всички хубав ден.
lyubohar - майстор
Ами МДФ-а е пресован дървен прахоляк смесен с лигнин и разни лепила и пресован под температура.
Как си представяте,че ще се огъва.
Вземате чамови летви е размера,който сте дали.Правите си няклакъв калъп за огъване.
Нагрявате ги силно на котлон,или под пара и ги огъвате по калъпа.За предпочитане е при огъването да ги дублирате с тънка ламарина със същите размери,за да не се сцепят,шчупят.
miliad - майстор
Две ленти шперплат 3-4мм, ги огъваш и слепваш една към друга чрез шаблон
Или ивици масивна дървесина. Пропарени, огъват се и слепват пак една към друга.
brum - майстор
Зависи какви са чупките и диаметрите. Ако са малки - с фурнир и лист върху лист. Ако не са - с шперплат.

С МДФ не съм виждал някой да успее да огъне.
чет мар 16, 2023 12:21 pmbrum написа:
Зависи какви са чупките и диаметрите. Ако са малки - с фурнир и лист върху лист. Ако не са - с шперплат.
funny shooter 2
С МДФ не съм виждал някой да успее да огъне.
Съвсем невъзможно е да го огънете.
brum - майстор
Чертаеш си контура в аутокад, носиш на някой с CNC рутер да изреже парчета и лепиш няколко слоя един върху друг за да докараш търсената дебелина.

6мм МДФ ще се троши с поглед обаче по тази технология. С ленти от фурнир ще е здраво, ама ще е страшна занимавка.
nikolson - майстор
Има огъваем шперплат. По-скъп е от обикновения.

Тема "Огъване на МДФ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: