• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
ср май 10, 2023 8:18 pmmiliad написа:
Събирай си палети и си дялкай дъските.
Поне в интернет има много клипове какво може да се направи с тях.
Покрай складовете за дограмаджийски профили и стъклопакети понякога излизат интересни палета по 4-5 метра. И разни сандъчета от дъски по 2-3 метра.
Благодаря за добрата идея!
schuldiner - майстор
В Европа поне от десет години е забранено за опаковки да се влагат "ценни дървесни видове". Съответно за палети ползват пресован талаш и топола, много рядко долнокачествен чам. В палетите от цимент с товароноимост два тона наремето дъските бяха дъбови /с метални планки/... ама вече не са. Каквито и да са, при цена 15 кинта втора употреба, палети не ми трябват...
Ако нещо дойде от русия в сандък, най-вероятно дъските ще са сибирка лиственица. Ама надали. Първо нищо не влиза оттам у нас, щото не ни трябва, второ вече ползват китайски шперплат. Това с опаковките е умряла далавера.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет май 11, 2023 12:05 amschuldiner написа:
... Това с опаковките е умряла далавера.
Зависи маминият какво си е наумил да "произвежда"
Опаковки все още се намират, ако успееш да се вредиш (знаем как става)
miliad - майстор
И аз като го чета какво пише, си мисля, че му е рано за материали от 1000-3500 лв кубика.
Goldenlux - напреднал
ср май 10, 2023 11:21 amIMaster написа:
Здравейте,

Имам огромен мерак да се занимавам с дърводелство с надеждата да го превърна от хоби в средство за доходи. Но тъй като нямам голям бюджет, покрай сдобиването с машини, искам да си спестя разходи и да започна с безплатен/евтин дървен материал.

Моля да ме посъветвате от къде мога да се сдобия с такъв в София. Четох че палетите не са качествени, тъй като са обработване с химикали и т.н., а не искам да продавам на евентуалните клиенти боклучиви изделия.

Благодаря предварително!
Колега не си търси много евтин материал, с него трудно се работи, извърля се голяма част от него, най честа причина са чепове, осукване, нацепвания и т.н. Приеми съвет и си набави липа, намира се на изгодна цена почти във всяка дървена борса има и е подходяща за почти всякакви проекти, работи се много лесно с нея, плътна е и не износва много дискове и фрезери, а щом си почнал да се занимаваш с дърводелство трябва да го покажеш на клиентите си, тоест не всичко е без пари, евтин материал = нискокачествена продукция, скъп материал = скъпа качествена продукция = доволен клиет пак ще те потърси.

П.П Старата поговорка евтиното излиза скъпо. Загубата на време в обработване на евтин материал за даден проект е равна на времето за изработване на 2 проекта от хубав качествен материал!

Ако те е страх че ще прахосаш скъп материал, просто мисли повече време за даден проект, измервай внимателно, води си записки на размерите, прави си чертеж ако требва и най важно не си харчи парите за скъпи машини а да си купуваш евтин материал, обратното по се ядва.
mavryt4o - майстор
Когато запо4вах да се занимавам с дърводелството и през ум не ми минаваше 4е най-големия проблем ще се окаже намирането на ка4ествен материал.С калпав материал услията са двойни да заприли4а на нещо и пак не е гаранция.Вярна е поговорката ,,с пръдня боя не става"С опита ще го установиш сам :)
  • 1
  • 2

Тема "Начинаещ дърводелец - от къде безплатен/евтин дървен материал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: