• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Здравейте,

Имам огромен мерак да се занимавам с дърводелство с надеждата да го превърна от хоби в средство за доходи. Но тъй като нямам голям бюджет, покрай сдобиването с машини, искам да си спестя разходи и да започна с безплатен/евтин дървен материал.

Моля да ме посъветвате от къде мога да се сдобия с такъв в София. Четох че палетите не са качествени, тъй като са обработване с химикали и т.н., а не искам да продавам на евентуалните клиенти боклучиви изделия.

Благодаря предварително!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср май 10, 2023 11:21 amIMaster написа:
Здравейте,

Имам огромен мерак да се занимавам с дърводелство с надеждата да го превърна от хоби в средство за доходи. Но тъй като нямам голям бюджет, покрай сдобиването с машини, искам да си спестя разходи и да започна с безплатен/евтин дървен материал.

Моля да ме посъветвате от къде мога да се сдобия с такъв в София. Четох че палетите не са качествени, тъй като са обработване с химикали и т.н., а не искам да продавам на евентуалните клиенти боклучиви изделия.

Благодаря предварително!
Изображение
шоп - майстор
Безплатен обяд няма.
Те дървата за огрев са 165 лв/м3, какво остава за сух читав материал.
ср май 10, 2023 12:10 pmшоп написа:
Безплатен обяд няма.
Те дървата за огрев са 165 лв/м3, какво остава за сух читав материал.
Както казват хората - ако нямате какво хубаво да кажете, по-добре не казвайте нищо. Благодаря за безполезното изказване.
chapara - майстор
Между поощряването, ще има и критики. Диалог все пак се води!
Дай някакви насоки, големина, вид дървесина и каквото се сетиш. Иначе останалите само ще гадаят.
schuldiner - майстор
Няма как все хубави работи да ти приказваме. Самото споменаване на палетите показва, че наистина си съвсем начинаещ... Няма да е лошо да се запознаеш с най-разпространените видове дървесина у нас и приложението им.
Като идея за безплатен и изключително качествен материал /такъв, какъвто на борсите няма как да има/ са строежите - разрушаването на стари сгради. Добре запазена 50-60 годишна греда или дъска, независимо чамова или дъб, е безценна за мебели и разни арт-изделия. С времето ще се научиш да разпознаваш добрия материал, но за начало пробвай с каквото докопаш...
ПП Изключително внимателно преглеждай за гвоздеи, винтове и всякакви метални предмети, щото е много опасно при рязане с машина.
ср май 10, 2023 6:14 pmschuldiner написа:
Няма как все хубави работи да ти приказваме. Самото споменаване на палетите показва, че наистина си съвсем начинаещ... Няма да е лошо да се запознаеш с най-разпространените видове дървесина у нас и приложението им.
Като идея за безплатен и изключително качествен материал /такъв, какъвто на борсите няма как да има/ са строежите - разрушаването на стари сгради. Добре запазена 50-60 годишна греда или дъска, независимо чамова или дъб, е безценна за мебели и разни арт-изделия. С времето ще се научиш да разпознаваш добрия материал, но за начало пробвай с каквото докопаш...
ПП Изключително внимателно преглеждай за гвоздеи, винтове и всякакви метални предмети, щото е много опасно при рязане с машина.
Благодаря много за съвета! Не претендирам да съм запознат достатъчно, затова потърсих съвет от опитни майстори като вас 🙂 Исках да стартирам с нещо, което да не е толкова скъпо, за да не го унищожа при проба-грешка, но и да не е нулево качество все пак. Можете ли да ме дадете насоки как да разпозная качествения материал?
schuldiner - майстор
Ами освен очевидното - да няма гнило, падащи чепове, дълбоко наранено или зацапано с химия - вземи си един акумулаторен шлайф с ламелен диск. Шлайфаш някъде до здраво и гледаш как ти харесва шарката. Също дори за много стар материал при шлайфане може да определиш вида по миризмата /ако има запазени смоли, които се нагряват и изпаряват от шлайфането/.
Нова или стара, аз тествам дървесината и на звук - чукам с теслата и се усеща къде кънти здраво, къде глъхне заради гнило или чеп. Ако е по-дребен елемент, може да го "изтървеш" от високо - хем добре се чува, хем ако има скрит дефект се проявява :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср май 10, 2023 6:20 pmIMaster написа:
ср май 10, 2023 6:14 pmschuldiner написа:
Няма как все хубави работи да ти приказваме. Самото споменаване на палетите показва, че наистина си съвсем начинаещ... Няма да е лошо да се запознаеш с най-разпространените видове дървесина у нас и приложението им.
Като идея за безплатен и изключително качествен материал /такъв, какъвто на борсите няма как да има/ са строежите - разрушаването на стари сгради. Добре запазена 50-60 годишна греда или дъска, независимо чамова или дъб, е безценна за мебели и разни арт-изделия. С времето ще се научиш да разпознаваш добрия материал, но за начало пробвай с каквото докопаш...
ПП Изключително внимателно преглеждай за гвоздеи, винтове и всякакви метални предмети, щото е много опасно при рязане с машина.
Благодаря много за съвета! Не претендирам да съм запознат достатъчно, затова потърсих съвет от опитни майстори като вас 🙂 Исках да стартирам с нещо, което да не е толкова скъпо, за да не го унищожа при проба-грешка, но и да не е нулево качество все пак. Можете ли да ме дадете насоки как да разпозная качествения материал?
Дърводелство се учи с дърводелстване... и четене и чат-пат мислене... ако мислиш преди да дърводелстваш и грешките ти няма да са боклук... ама надали... на опашката сме на модата на мебели от палети, той бил чувал нещо си...
****, хвани се прочети поне този раздел, тук!
miliad - майстор
Събирай си палети и си дялкай дъските.
Поне в интернет има много клипове какво може да се направи с тях.
Покрай складовете за дограмаджийски профили и стъклопакети понякога излизат интересни палета по 4-5 метра. И разни сандъчета от дъски по 2-3 метра.
  • 1
  • 2

Тема "Начинаещ дърводелец - от къде безплатен/евтин дървен материал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: