Всичко за дърводелството
zz_stefanov - майстор
Маслата са много добри, но за вертикални повърхности. Ако тази маса е целогодишно на открито и не е много обитаемо, то от пряспата топящ се отгоре ѝ нищо не може да я спаси. Покривалата пък могат да направят конденз отдолу и да започне гниене. Замисли се за прибиране през зимата.
Christo - майстор
Защитата на дърво на открито от загниване все още не е решен проблем. Камо ли пък, мацане с четка в домашни условия! Имам приятел, генерален дистрибутор на лакове за дърво на водеща американска фирма. Достави заради мен някакъв супер качествен, супер модерен и съответно супер скъп лак-импрегнант-консервант.... НИЩО и ТРИ ЧЕТВЪРТИ! Мазах чисто нов сачак и челни дъски(на земята, трикратно, преди монтажа). Сачакът бива(щото е на сянка и на сухо), челните дъски-пълна грижа след пет години. Не ми казвайте, че на две години трябва да се правя на интересен по края на покрива. Решението с калъфа от мушама е добро от гледна точка на защита, обаче прави масата неизползваема, ако не се маха.
radius - майстор
А да си сложиш бохемит на маса за деца и храна, не е хич добре.
Направи я от акация и 30+ години нямаш грижи :wink:
hidrazin - майстор
Хубаво е да се прави разлика между Бохмеит и Бохемит.
Тоя дето съм дал не е по-"опасен" от всеки друг импрегнат на маслена основа за финишно покритие.
Демек не е опасен.
Да се прави разлика с Бохемит за превантивна защита и борба с вредители!
Просто през годините името на Бохемит стана нарицателно за отрова използвана при дърво.
Та е добре radius-а да се обърне на 180° :)
:partyman:
P.S. В края на краищата става дума за елементарна, евтина, чамова маса!
На двора (под малък, стъклен навес от метър) имам стара пейка с чамови дъски и метална "рамка/крака" която не се прибира никога.
Целогодишно я пече слънцето и дъжда я пръска.
Правена някъде началото на 80-те, последно боядисвана някъде началото на 90-те (зелено).
Боята отдавна я няма но чамовите дъски още са здрави и пейката я използвам.
К'во повече да иска човек? :?
hidrazin - майстор
вт апр 16, 2024 10:47 pmChristo написа:
... водеща американска фирма. Достави заради мен някакъв супер качествен, супер модерен и съответно супер скъп лак-импрегнант-консервант.... НИЩО и ТРИ ЧЕТВЪРТИ! Мазах чисто нов сачак и челни дъски(на земята, трикратно, преди монтажа). Сачакът бива(щото е на сянка и на сухо), челните дъски-пълна грижа след пет години.
:) Позната история. Преди около 7 години същия цирк.
Само дето използвах някакъв водоразтворим лак на Леко - прозрачен и евтин. На две ръце.
Преди нанасяне (в кутията) е бял като мляко. Преди него пръскане с Бохемит (превантивен, прозрачен).
Сега гледам сачака още е добре но лака на челните се е "поизпарил". :-D
(може да се е "поизпарил" и още миналата година но не съм го забелязал)
Та извода е (за мен) е че много рекламирано (и скъпо), американско, германско, швейцарско... в повечето случи си е същия таш...ак като евтиното.
:partyman:
Lisko - майстор
ем той граф Монте Christo го е написал по-горе - универсално решение против гниене няма.
Аз имам пейка от чам навън но съм я мазал яко отначало и редовно я мажа.
Кедърът не гние (освен ако не е забит в почвата), но посивява. (и е по-скъп).
brum - майстор
Поради драма с намирането на материал за плота се зачудих дали не мога да ползвам гладък декинг от масив. И ако ще е декинг - той как оцелява на открито? По същият начин ли се обработва?
EDI - майстор
Лиственица ползвай, ако ще е дек.Има сибирска, нея си вземи.Не обработвай с нищо, както вече казах, няма смисъл.
Ако ще е за издържливост на покритие вън, при мен най-издържлив се оказа най-обикновен български лазур цвят бор.Една иглолистна кашпа дреме поне 10-15 години на двора и нищо и няма.Водоразтворимите са с по-кратък живот от лазура, като се замисля.Едно време ДУФА издържаше с години, но после взеха да го правят в Украйна, иииии...... :lol:
radius - майстор
Аууу Еди, не ми напомняй за Дуфата, че имам да я свалям от един парапет и освен с пълното му разглобяване и шкурене детайл по детайл, не виждам как ще стане качествено, само се чудя как да ги маркирам детайлите, че да се вижда след обработката с Бохемит Естетик Профи и да го сглобя както е било. Че и детската къщичка трябва.
радиуса си е пак радиус и на 180 deg. :wink: Хидра, измазал съм над 30 кутии от по-скъпия от показания от теб Естетик, вярно че не е като импрегнанта, но пак си е гнус, чел съм листовките на всички продукти и то не описанията.
brum - майстор
Видях дървеният материал и реших да си купя маса. В "дърводелството" съм работил само с плоскости (ПДЧ, МДФ) и се оказа, че машините дето имам са далеч от достатъчни за да мога да се оправя с евтиният материал.

Та тъй. Ще си взема маса от тик и туй то. Предполагам и там ще мисля за разни маслал в началото на сезона за да я пазя.

Тема "Защита на маса от дърво стояща на открито" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: