• 1
  • 2
Всички имаме коли, нали ?
Hoвoceлckи - майстор
Какво сигнализира?
Прикачен файл:
Untitled.jpg
Untitled.jpg (28.67 KиБ) Видяна 2180 пъти
Ами намерих си отговора. Модераторът да реши да се изтрие ли темата или все пак може да е полезна на някого, някога :)
https://autobild.bg/%D0%BF%D1%8A%D1%82% ... %BB%D0%B0/
shotik - майстор
При замърсен въздушен филтър ми светна този символ, след смяната от преди три месеца ,вече не се е показвал.

Цитат от книжка за Дачия

"При автомобили със система за контрол на замърсяването , индикаторът светва при даване на контакт на запалването след което изгасва. Когато свети непрекъснато, се консултирайте с дилър на Дачия.
Ако мига , намалете оборотите до изчезване на мигането. Консултирайте се с дилър на Дачия.

Като препоръки се прави диагностика, смяна на свещи, смяна на горивен филтър, смяна на въздушен филтър.
Junak - майстор
Без диагностика всичко е гадаене :)
Hoвoceлckи - майстор
В конкретния случай беше свалян акумулатора няколко пъти. Лампичката светва след пробек от 50-тина километра след последното слагане (на чисто нов акумолатор). За проба бяха откачени и окъсени клемите в продължение на половин час. Проблемът изчезна :rock:
preslav - майстор
Той Юнак го е казал. В съвременните автомобили вече няма такъв филм зануляване на грешка с изключване на акумулатора, окъсяване на кабели и т.н. Най-добре е да се отиде на компютърна диагностика и да се види каква грешка е записана в паметта на електронния блок за управление на мотора. Пренебрегването на диагностиката може да доведе до оставане на пътя в най-неочакван и неподходящ момент.
Не си споменал какъв е автомобила, марка, модел, дизел, бензин, но и да кажеш ще се знае само колко вида грешки запаметява EDC-то, всяка една от тях кара лампата да светне. Щом правиш някаква връзка със стар и нов акумулатор е възможно блокът за управление да чете по-ниско или по-високо напрежение в системата на автомобила (не знам дали всички EDC следят напрежението). Щом правиш връзка с пробега има вероятност да е ламбда-сонда. Всичко това ще стане ясно единствено на диагностиката, а от там ще се съди за спешността на ремонта и какво по-точно да се ремонтира.
kozl - майстор
Hoвoceлckи написа:
Какво сигнализира?
Плаче за сервиз. Само де не сигнализира в кой сервиз, че на пасата два чарка му сменят (преди 100 000 км) и след време лампата пак светва. И аз пробвах метода с откачане на акумулатора - ефекта като след сервиза. Първоначално ОК и след време лампата светва. Така няколко опита докато светнаха повече ламби. В друг сервиз смениха ел.помпа за охлаждащата течност, може да са правили и друго, но това върнаха като сменено и вече година ламбите си "траят".
Та и в некои сервизи немат точни попадения, ама колите станаха много компютърни и без диагностика, няма как да се "разговаря" с тях.
Но и диагностиката е хардуер+софтуер и явно там има разни изпълнения и кво ще излезе на екрана :?
Hoвoceлckи - майстор
Автомобилът е на тъста. Предполагам се досещате, че не е от най-лесните неща едно такова обяснение ... :-D
Още като се оплака първия път, че нямал ток, първата ми работа беше след зареждане на акумулатора да премеря какъв ток тече "в покой". 11-12 милиампера. При подписването на гаранцията за новия, са му написали даже по-малко, но му казали, че трябва да си го оправи щото така акумулатора щял да се скапе до няколко седмици. Понеже не можех да го убедя по друг начин го пратих при професионален автожичкаджия. Е, мнението на последния беше прието за меродавно.
Все пак благодаря за загрижеността :callsign:
ESPACE - майстор
11-12mA си е съвсем нормална консумация. За проблем се смята ако е над 40-50mA.
preslav - майстор
Той акумулаторът ще се скапе за няколко седмици и от некаране - предполагам става въпрос за човек в пенсионна възраст, който кара колата по 5 км. на седмица, а през зимата дори не я кара. Токът на саморазряд на акумулатора е по-голям от тази "утечка", но това е друга тема - важното е да се види каква грешка е запаметена в EDC и да се вземат мерки.
a.kondov - помощник
На мен ми светна, когато махнах катализатора и сложих права генерация. Най-добре отиди да ти я закачат на компютър :)
  • 1
  • 2

Тема "Светнала лампичка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: