Всички имаме коли, нали ?
inspo - майстор
Здравейте колеги

От известно време имам съмнения че водния радиатор на автомобила ми е леко позапушен и не охлажда добре.
За сега купуването на нов радиатор го оставям като крайна мярка .
Вчера за китайски радиатор ми искаха 180 лв, а имаше и едни марка Интернешънъл ( уж италиански) които струват 93 лв (колата е Астра)
Та този радиатор от 93 лева се оказа пълен боклук . Не стига, че пластинките му са много тънки и се кривят едва ли не от вятъра, ами и тръбичките му са уплътнени към корпуса на радиатора с гумени о пръстенчета , две от които бяха излезли. Добре, че продавача се оказа човек, огледа го и ми каза за проблема . Аз въобще не бях си мислил да гледам за такова нещо по НОВ радиатор. Все пак му искат почти 100 лв.
И отгоре на всичко не дават гаранция, ако си го монтираш сам хи хи .

На 100% съм сигурен, че най-добре ще се промие радиатора с оцетна киселина. Тя разтваря котления камък и не разяжда алуминия. Но не знам дали ще намеря такава, пък и е малко скъпа ( съдържанието и в домашният оцет е ниско и не ме устройва)

Конкретният ми въпрос е - ще стане ли въпросната процедура с лимонена киселина и разяжда ли тя алуминия ?
danovsky - специалист
Имах и аз такива ядове преди години и от опит се научих ,че химиите не са за препоръчване.Или ми запушваха радиаторчето на парното или протичаше от някаде :lol: .Вече като имам яд ,отварям термостата ,слагам маркуча в разширителя(уплътнен с парцал) и яко газ на чешмата.Така промивам и радиатора и блока.Хубаво е и питата да се пръсне поне на водоструйка.
inspo - майстор
Пропуснал съм да уточня. Радиатора ще се мие свален от автомобила.
Иначе вероятноста да се направи по-голяма беля е на лице. Въпросът ми е конкретно за лимонената киселина и евентуално ако някой може да даде съвет от къде да си намеря оцетна киселина.

П.П. Термостата на астрата е заврян на майната си . Трябва да свалиш зъбното колело на разпределителния вал и ангренажният ремък за да свалиш термостат :wallbash:
С 2 леви - специалист
Аз ползвам ябълков оцет за промивка - ако е горещ още по-добре събаря котления камък. :idea:
25th Hour - специалист
С 2 леви написа:
Аз ползвам ябълков оцет за промивка - ако е горещ още по-добре събаря котления камък. :idea:
+1 проверено и не оставя миризма, не се пени....
ArturDent - Почти Безобиден
Само внимателно - промивайте а не накисвайте!
Варовика се раздува при третиране с киселини. Не че трябва да има варовик в системата...
Добре де накисвайте, но контролирано - за 5-10 минути, и след това промиване. Може да прецедите течността през филтър за кафе-машина, за да обере варовика.
С 2 леви - специалист
Да се прецежда :?: Оцета го загрявам в кофата с бързовара, наливам в радиатора и си тече в канала (радиатора е свален и е във ваната). Не е толкова скъп, че да го ползвам 10 пъти... :) Може да подгрееш радиатора с вряла вода преди това. После с гореща дестилирана вода промиваш - тя е чудесен разтворител за подобни соли в малки концентрации.
inspo - майстор
М даа, ще се купва нов радиатор :-D
Днес изкарах стария и му правих промивки - ефекта беше нулев.
Излезе много мръсотия и котлен камък, но явно е много запушен и през запушените тръбички химията няма как да мине за да свърши работа.

За колегите които се интересуват да кажа, че използвах Антикалц.
Препоръчаха ми го в склада за химикали на ТАЗИ фирма.Имаше и оцетна киселина :) ,
но взех този препарат за 3.60 литъра.Нагревателя с който нагрях разтвора стана като нов.
П.П. На колата съм и слагал само антифриз, явно преди мен .... :?

Прикачен файл

SS850239 [].JPG
SS850239 [].JPG (209.06 KиБ) Видяна 30830 пъти

Прикачен файл

SS850251 [].JPG
SS850251 [].JPG (112.86 KиБ) Видяна 30830 пъти

Прикачен файл

SS850253 [].JPG
SS850253 [].JPG (158.43 KиБ) Видяна 30830 пъти
Здравейте колеги прочетох всички коментари и всичко което сте правили е било с нулев резултат това е защото с оцет се прави туршия а с нея се пие ракия. А за радиатори те мога да помогна каквито и химикали и кисели и да ползвате ефектът ще е същият преди 2години намерих машина която промиване радиатори те без демонтаж от автомобила работи с висока температура под налягане и химия която вади всички отлагания в радиатора не можете да си представите какви чудеса съм Вадил от тях от парченца ръжда до големи парчета силикон-0897800402-за повече информация се обадете
a_stoev - майстор
Е ся иди кажи на алфа-лавал че са идиоти и че не разбират от топлобменници, какъвто се явява автомобилния радиатор.
Органичните кисели действат бавно и затова е добре да се ползват на затворен цикъл с помпа.

Тема "Промиване на радиатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: