• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11
Всички имаме коли, нали ?
torbalan - Дървен философ
Този от дясно, разбира се :)
Стига пътя, от който излиза да е асфалтиран... Ако пътя не е асфалтиран, предимство няма :)

Това обаче за дясностоящия в милата ни татковина абсолютно не се спазва :)
SHADOWAWS - специалист
При нерегулирано кръстовище важи правилото на десностоящия:
- ако няма автомобил със специален режим на работа - линейка, пожарна кола или полиция
Честно, кога за последно някой от вас е прочел закона за да си припомни нещо? А и в линка дето е даден има 1 верен отговор!
Тани - модератор
Стефко написа:
А знаеш ли колко абсурдни знаци-хранилки има поставени? Но това е друга тема.

Иначе, правилния вариант не е тоя от закона за движение по пътищата. За мен, тоя който се движи в права посока на нерегулирано кръстовище, е с предимство пред тоя пред него, но който му предстои ляв завой. А тоя от схемата, с №2 няма предимство пред №3, тъй като №3 е негов дясностоящ. И така №3 изчаква №1, и тогава преминава. И последен е №2.

Дааа , затова е трудно да се спори с тебе! Защото от всички възможни правила спазваш едно единствено правило - ПРАВИЛОТО НА СТЕФАН! Другите правила за грешни!Природни, физични и юридически закони не важат , когато е нарушено това основно правило!

Иначе от всичките ти "аргументи" съм съгласен само с един:

Никога не умирай с предимство!

Предложения от тебе вариант може да е най-безопасен и да се практикува , но НЕ Е ПРАВИЛЕН! Ако питаш кой е правилния , то има един единствен ПРАВИЛЕН отговор:

3,2,1

Останалите може да ги наречеш както си искаш , но не и правилни!

На практика почти няма такава идеална ситуация - все някой е по-напред или се движи с по-голяма скорост и има възможност да мине по-бързо от останалите през кръстовището, защото никой не е задължен да спре , след като няма знак СТОП . Ако обаче вече всички са спрели или някой ще направи жест да премине или ще спазят правилото на дясностоящия. Практиката показва обаче , че жълтия автомобил не би спрял въобще! Реално всички нарушаваме закона по един или друг начин. Аз си признавам , че го нарушавам , като единственото правило което твърдо спазвам е да НЕ ПРЕЧА НА ОСТАНАЛИТЕ! Разбира се не бих направил и по-големи нарушения като да мина на червено да речем , дори да няма абсолютно никои на кръстовището. Редовно "нарушавам закона" като пускам някой завиващ наляво от второстепенен път , за да си върна жеста към тези , които и мен са ме пускали! Не го правя винаги , а само когато да речем наближавам червен светофар или отпред има колона и така или иначе няма да се забавя ако го пусна. Но пък и обикалям из лентите , особено в лявата, а не си държа една единствена , но гледам да не преча!
piron45 - майстор
3-2-1 е единствения отговор на задачата от първи пост. Всички останали отговори ме навеждат на мисълта че някои трябва да си отворят правилника за да опреснят знанията си и да не изпадат в конфузни ситуации.
Приятно шофиране колеги. :)
Защо не обръщате внимание на "Чл. 84.
(2) При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно
превозно средство е длъжен да пропусне насрещнодвижещите се пътни превозни средства.
От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни
средства." На картинката съм го оградил в червено! т.е 3 няма как да е преди 1
ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО
ПЪТИЩАТА - http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... nrs5jlJ-0g
LazarGanev - "Велик майстор"
qqboy, това правило ще се приложи в 2 случая:
- ако на кръстовището са само 1 и 3
- ако кръстовището е регулирано с пътни знаци и 1 и 3 са на главен път - тогава 2 все едно не съществува за тях
Щом обаче са на нерегулирано кръстовище действа правилото на дясностоящия, който обхваща и тримата участници. Ако 1 и 3 се съобразяват и действат по чл.84, какво трябва да прави 2? Да чака? Защо - чл.84 не го задължава да чака? Точно за това правилото на дясностоящи е въведено за основно, защото обхваща всички участници. Има такива кръстовища, при които се смяня предимството в зависимост от това по какъв начин са регулирани. Аз например имам едно любимо кръстовище във варненския квартал Владиалавово, на което тролеят прави десен завой нагоре по баира. Дълго време бях в заблуда, че като се спускам отгоре и завивам наляво по пътя на тролея, аз съм с предимство пред идващите отдолу и движещи се направо, дори съм им свиркал с клаксона, че профучават без да се оглеждат. Това правило важи обаче само при неработещ светофар - тогава пътя с предимство (на тролея) е Г-образен и който идва отгоре и прави ляв завой трябва да мине първи. При работещ светофар обаче идващия отгоре трябва да пропусне идващите отдолу и движещи се направо :wink:
torbalan - Дървен философ
LazarGanev написа:
qqboy, това правило ще се приложи в 2 случая:
- ако на кръстовището са само 1 и 3
- ако кръстовището е регулирано с пътни знаци и 1 и 3 са на главен път - тогава 2 все едно не съществува за тях
...
Лазаре, това как успя да ти хрумне?
Къде в правилника видя да пише, че е само за тези два случая :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Неясно съм се изразил - исках да кажа, че в тези 2 случая предимството на това кръстовище в зададената ситуация ще се определя по чл.84, а не по правилото на дясностоящия.
Тани - модератор
qqboy написа:
Защо не обръщате внимание на "Чл. 84.
(2) При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно
превозно средство е длъжен да пропусне насрещнодвижещите се пътни превозни средства.
От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни
средства." На картинката съм го оградил в червено! т.е 3 няма как да е преди 1
ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО
ПЪТИЩАТА - http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... nrs5jlJ-0g
Ами защо да му обръщаме внимание , като въобще не става въпрос за завиване, а за преминаване през кръстовище! Ето какво казва закона от препратката ти:
ПРЕМИНАВАНЕ ПРЕЗ КРЪСТОВИЩЕ
Чл. 102. При приближаване към кръстовище водачът на пътното превозно средство е
длъжен да проявява необходимата предпазливост, за да може да намали скоростта или да
спре, за да пропусне пътните превозни средства и пешеходците, които имат предимство за
преминаване.

Чл. 103. На кръстовище, на което няма сигнализиран път с предимство:
1. водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните
превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна.
От същото
правило се ръководят помежду си и водачите на релсовите пътни превозни средства;
2. водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да пропусне релсовите
пътни превозни средства независимо от посоката на движението им;
3. водачът на пътно превозно средство, което излиза от земен път на път с настилка, е
длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по пътя с настилка.

Чл. 104. (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с
предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат
пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство.
(2) Когато на кръстовище пътят с предимство променя направлението си, което е
указано с допълнителна табела Т13, водачите, които излизат от него, се ръководят помежду си
от правилата на чл. 103, т. 1 и 2. От същите правила се ръководят помежду си и водачите на
превозни средства, които навлизат в пътя с предимство.

Чл. 105. На кръстовище, на което с пътни знаци, със сигнал на регулировчик или със
светофар е разрешено едновременното преминаване на релсови и нерелсови пътни превозни
средства, водачите на нерелсовите превозни средства са длъжни да пропуснат релсовите
независимо от посоката на движението им.

Това червеното се отнася за нашия случай. Някъде да виждаш да е посочено нещо за посоката на движение на превозните средства? НЯМА! След като идва ОТ ДЯСНО го пускаш където и да иска да завива и независимо ти дали ще завиваш или ще продължаваш направо!
Johny - майстор
За мене реда е 1-3-2 защото 1 се движи направо /другите завиват/. Когато 1 премине, то 3 вече е дясностоящ и преминава той преди 2.
Не мога да разбера по каква логика, при равнозначно кръстовище, завиващият ще има предимство пред движещия се направо. Нещо цитирахте и релсови пътища :? :? :?
И те така!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11

Тема "Задачка - закачка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: