Всички имаме коли, нали ?
stancho123 - специалист
Здравейте,
не съм писал доста отдавна. :?
Искам да пусна сина да изкара книжка още сега като в момента е на 17години и 4месеца, ще си изчакаме там до няколкото месеца преди 18години където са за да може да тръгне курса.Искам да ви попитам след като приемеме, че всичко мине добре и вземе книжката, тоест си мине и двете неща.Като стане на 18 години откъде му се издава книжката?Дава му се и на 18години му става валидна ли какво, някой по запознат може ли да разясни?

По наше време книжките си ги изкарвахме на 17 години и ни седяха май в Кат и на 18години я получаваш.Въпреки, че аз още от 17 години си карах постоянно, но тогава правилата бяха по различни и като те хванат не беше съвсем като без книжка, доста глупости съм правил тогава и направо... :shock:
Та някой минал скоро по този път, може ли да разясни как седят нещата в момента?
Илчо Илиев - майстор
Ся, за едно време няма да спорим,но и тогава и сега все си искат книга,като единствената разлика тогава беше,че за кат. ''Т''-колесни трактори я даваха на 17 г и за кат. "М",но за останалите "Б"и"С" си искаха 18г....
Както и да е,сега е малко по-друго...
Сина ти може да се запише на курса спокойно, докато го изкара и дойде момента за вземането на дикиментя, таман ще стане на 18г....
цензура(са) е минимум 3-4-6 мес, докато изкара изпитите,а после и БЧК, ще стане точно, стига да успее да вземе от раз изпита, иначе ....може и 20 да навърши...
Книгата се взема от областния КАТ, там където се водите на постоянен адрес, след като вземе успешно изпита, изкара БЧК, взема се медицинско ,и в КАТ, фотосесия и след месец лично си получава книгата...
Не те знам от къде си и колко парици са заделени за тази идея,но се подготви за едни 750-800 минимум,а ако има късания по изпитите.....може да минат 1000.
Така,че , пиши малкия на курса, това,че все още ги няма 18 не е проблем, тъкмо ще ги навърши докато минат всички простотии,но има и нещо друго...по-добре СЕГА да кара курса, като е гадно времето,ще има по-добра подготовка,ще се учи на учебната кола да кара в сняг и мъгла,не на твоята....
bayan - специалист
И не купувай на млад шофьор кола дето да не му е по възможностите
VLADO66 - майстор
Избора на школа е много важен.Моя синковец се направи на мАж и се набута с един гаражен инструктор който почти нищо не обясняваше.Наложи се аз да го уча по разни пусти паркинги.
Илчо Илиев - майстор
Владо, моите и двамата карах курса в Русе, големи инструкторски къщи или както се казва там,но не си мисли,че бяха научили нещо и на двамата основно кормуването е било по....околовръстното или до някое село,но градско...забрави, не можеха и двамата да паркират,а за тръгване на баир.....изобщо не са им показали, така,че ...всички са маскари,а после що има толкова ПТП...
За колата е много вярно,но и на моите им взехме по един учебен курник,макар,че ако се постарае един такъв младеж и с Трабант може да сътвори чудеса :axe:
Важен момент ,според мен, като изкара малкия книгата,да прежалиш, ако имаш, едни 800-1000лв, да му вземеш някоя стара,но позапазена колица, да си знае,че това е НЕГОВАТА кола и ако я пази,ще кара, ако не....с рейса...
Първите 500 км ТРЯБВА да си с него,макар,че ще се шашка и притеснява, но с повечко такт, бъзик и наставления като на приятел, ще трябва да му покажеш това, което оня дет взе парите не му е показал,иначе няма да ти е спокойно всеки път,когато излиза с колата...
п.п. Ако вземеш кола, да не я пишеш на негово име,само на твое, иначе ще припаднеш като плащаш застраховката,за водачи с под 2 г стаж(май ) застраховката е Х 3....
nv952 - майстор
stancho123 написа:
Здравейте,
не съм писал доста отдавна. :?
Искам да пусна сина да изкара книжка още сега като в момента е на 17години и 4месеца, ще си изчакаме там до няколкото месеца преди 18години където са за да може да тръгне курса.Искам да ви попитам след като приемеме, че всичко мине добре и вземе книжката, тоест си мине и двете неща.Като стане на 18 години откъде му се издава книжката?Дава му се и на 18години му става валидна ли какво, някой по запознат може ли да разясни?

По наше време книжките си ги изкарвахме на 17 години и ни седяха май в Кат и на 18години я получаваш.Въпреки, че аз още от 17 години си карах постоянно, но тогава правилата бяха по различни и като те хванат не беше съвсем като без книжка, доста глупости съм правил тогава и направо... :shock:
Та някой минал скоро по този път, може ли да разясни как седят нещата в момента?
Аз ще ти обясня как беше при мен.Преди една година започнах курсовете (към края на септември започнах теорията и октомври започнахме практиката.)Когато избирахме при кой да бъда не търсих много просто се обадих в една по известна фирма и исках някой инструктор който е по старичък с повече опит и наистина ми предложиха много добър инструктор обясняваше ми всичко спокойно без да бърза и съм много доволен от него.Когато се учих бях с един приятел който беше при инструкторкА и при него нещата бяха просто :rolleyes: На първия изпит на листовките който се провежда във фирмата аз изкарах 92 точки а той 64 (или някъде по надолу не съм сигурен но не бяха повече от 65) и тогава го питах какво учат толкова при положение че вече трябваше да знае всички важни неща при шофирането.Явно има хора които искат да върви бизнеса е това че ще се трепят хора по пътищата не ги интересува.Само за сравнение бях ходел до Варна и на първия светофар имаше учебна кола а вътре инструктора си чете вестника и пие кафенцето си :shock: а момичето което беше зад волана направо не знаеше какво да прави. Та когато избираш инструктора вземи и сина си за да се запознаят все пак момчето ще се учи,трябва той да си го хареса а от теб на кои инструктори ще се обадиш.Забравих да кажа че аз започнах курса седмица след като навърших 18г а иначе за тези които нямат 18 год курса започва когато кандидата е навършил 17 г и 9 месеца и самия курс е 3 месеца та когато стане на 18 му се дава книжката. има и две три седмици докато книжката се отпечата в КАТ.
ПП Всеки инструктор ще ти даде различна цена за курса.

Илчо - Евала колега.НАЙ ДОБРЕ казано!
За колата е много вярно,но и на моите им взехме по един учебен курник,макар,че ако се постарае един такъв младеж и с Трабант може да сътвори чудеса :axe:
Важен момент ,според мен, като изкара малкия книгата,да прежалиш, ако имаш, едни 800-1000лв, да му вземеш някоя стара,но позапазена колица, да си знае,че това е НЕГОВАТА кола и ако я пази,ще кара, ако не....с рейса...
Първите 500 км ТРЯБВА да си с него,макар,че ще се шашка и притеснява, но с повечко такт, бъзик и наставления като на приятел, ще трябва да му покажеш това, което оня дет взе парите не му е показал,иначе няма да ти е спокойно всеки път,когато излиза с колата...
п.п. Ако вземеш кола, да не я пишеш на негово име,само на твое, иначе ще припаднеш като плащаш застраховката,за водачи с под 2 г стаж(май ) застраховката е Х 3....
Стиви - специалист
Според мен "курса" трябва да започне доста по-рано от избора на инструктор. Докато пътувате с децата да ги питайте кой е този знак, кой е с предимство сега, за какво служат всички тези лостове, копчета и педали, кога се превключват скоростите, какви са допустимите обороти и т.н. Също така практически упражнения на някое широко място без прпятствия или още по-добре по черен път. Така ще остане за инструктора повече време за по-важната част за взаимодействието с останалите. Не книжката кара колата! Напълно съм съгласен, че първите километри след взимане на книжката трябва да са заедно за свикване с автомобила. По възможност не да чакате възможност да отидете някъде да свършите работа, а специално да му отделиш време и да минете по възможно най-трудните ситуации отново и отново, докато останеш доволен. Ако проявиш търпение, повярвай ми и на сина ти ще му е забавно. Един резервоар гориво ще ти се отблагодари със спокойствие и сигурност за сина ти!
stancho123 - специалист
От доста малък си го обучавам и си го пускам да паркира на вилата.От София съм принципно.
Някой може ли да ми каже около София, къде има нещо от типа на летище или подобни на който да е пусто и да го пусна да паркира и да прави.Като входа да е свободен и такива, наясно ли сте къде има такива места.Като паркингите на метро и неща много не ни устройват, защото и той и аз си се притесняваме.Много гадно направиха като махнаха полигоните... :axe:

Относно първата кола не знам дали трябва да е най-големия курник за 1000лв.Дори да е само заради това, че няма да има системите за безопасност и ще е постоянно в сервиза, защото ще е кола сигурно над 15години на края на живота си.От няколко години грижата за колата си е прехвърлена на него и той купува частите, гледаме правиме и ако е нещо по сериозно заедно сменяме нещата.Принципно като го питах какво му харесва ми изкара един списъъъкк:
-Citroen C4 -което ми е симпатична количка и се намират за около 4000-5000лв и общо взето това е бюджета или по-малко
-Jaguar x-type -където пак са коли около тия пари, но по скоро не е за него или ще се вземе и ще се менкат кой коя кола да кара, защото много отдавна са ми слабост.
-Peugeot 307-където пак си е братче на ситроена и пак са в тия пари.
Някакви мазди също гледа, но там парите са много и поддържката също.Поне за сега на BMW-та не се мята.Двигателите им, ако ще взимам сигурно ще са дизели 2000кубика.
За колите общо взето, доста различни ги извади и сигурно ще се мине през горубляне и каквото хване погледа, но все пак.
Благодаря много на всички и като най-важното за момента ми е да намерим някое летище или пусто място около София и да го пусна малко.
thinkpad - майстор
Илчо Илиев написа:
Първите 500 км ТРЯБВА да си с него,макар,че ще се шашка и притеснява, но с повечко такт, бъзик и наставления като на приятел, ще трябва да му покажеш това, което оня дет взе парите не му е показал,иначе няма да ти е спокойно всеки път,когато излиза с колата...
п.п. Ако вземеш кола, да не я пишеш на негово име,само на твое, иначе ще припаднеш като плащаш застраховката,за водачи с под 2 г стаж(май ) застраховката е Х 3....
Значи има застрахователи, при които застраховката не е X3 за категорията "млад шофьор". Няколко са, но има.
Лично аз навремето като си вадих шофьорска книжка - от нашите никой не е имал. И тогава никой не се е возил с мен. Така че това с "ТРЯБВА да си с него" всъщност е пожелателно. Малко или много трябва да се научи и сам да се справя.
Бих казал, че най-голяма грешка е дете да се вози от родител, който го наставлява. Всеки си има маниер на шофиране. Родителят има претенции и често притеснява или изнервя детето. Да не говорим, че някои родители опитват да налагат свой стил на шофиране по техни привички на децата.
VLADO66 - майстор
Преди Железница в дясно до една брезова горичка на един голям завой.Като се уморите,преди отбивката за центъра има една хубава кръчмичка.За кола-бензиново голфче 4.Ягуар :shock: -точно за този модел/а и за другите/ си смениха философията и предлагат по-евтини коли и по-скъпи части.Хубаво е да си направиш стойки които имитират габаритите на съседни автомобили-полезно е за паркирането.Това паркингче е малко и става само за паркиране,ама наоколо има черни и не толкова черни пътища.

Тема "Въпрос за изкарване на книжка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: