Всички имаме коли, нали ?
kr1100 - майстор
шоп написа:
Моя адвокат, който се занимава ..
Това, че си минал ГТП или не са те спрели от движение от КАТ, не означава, че при едно съдебно дело вещите лица и адвокатите ще изкарат истината на бял свят, че автомобила не се е движил със задължителните къси светлини или с МОНТИРАНИТЕ ФАБРИЧНО дневни светлини.
Намери ми червеното в ЗДП .
nikolovvd - майстор
Чл. 63. При движение в тунел, началото на който е обозначено с пътен знак, водачът е длъжен:

1. (отм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 7.08.2012 г.);

2. да изключи двигателя при принудително спиране в тунела, ако това спиране не е кратковременно;

3. (нова – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) да включи къси светлини.
Чл. 70. (1) При движение през нощта и при намалена видимост моторните превозни средства и трамваите трябва да бъдат с включени къси или дълги светлини, габаритни светлини и светлина за осветяване на задната табела с регистрационния номер.

(2) Използването на дългите светлини е забранено:

1. при разминаване; в този случай превключването от дълги на къси светлини става, когато разстоянието между превозните средства е не по-малко от 150 метра или в момента, в който насрещният водач подаде сигнал чрез превключването на светлините;

2. при движение по осветени участъци от пътя;

3. при движение зад друго моторно превозно средство на разстояние, по- малко от 50 метра.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2006 г., бр. 60 от 2012 г., в сила от 7.08.2012 г.) През деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.
Нищо няма за фабрични или самоделни светлини за движение през деня.
inspo - майстор
Тая тема е дъвкана и преди.
Има си правила за поставяне и условия на които трябва да отговарят светлините.
Предполагам че голям процент от поставените светлини са незаконни защото не са сертифицирани.
Това означава, че трябва да има едни буквички (Е4) на стъклото на фарчето щамповани от производителя.
На повечето ментета няма. Щото сертифицираните са скъпи :
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 51453.html

Специално за торбалан, малко за четене:
http://luxima.bg/images/products_catalog/DRL.pdf

:prost:
torbalan - Дървен философ
inspo написа:
Тая тема е дъвкана и преди.
Има си правила за поставяне и условия на които трябва да отговарят светлините.
Предполагам че голям процент от поставените светлини са незаконни защото не са сертифицирани.
Това означава, че трябва да има едни буквички (Е4) на стъклото на фарчето щамповани от производителя.
На повечето ментета няма. Щото сертифицираните са скъпи :
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 51453.html

Специално за торбалан, малко за четене:
http://luxima.bg/images/products_catalog/DRL.pdf

:prost:
Дъвкана е много. Правилата, за които говориш, се отнасят до проектирането на нови автомобили.
В закона е казано, че изменения в конструкцията се правят по определен ред...
Ако има документ, който позволява монтиране на дневни, на вече произведен автомобил, който няма фабрични такива - бъди така добър и го покажи....
kr1100 написа:
шоп написа:
Моя адвокат, който се занимава ..
Това, че си минал ГТП или не са те спрели от движение от КАТ, не означава, че при едно съдебно дело вещите лица и адвокатите ще изкарат истината на бял свят, че автомобила не се е движил със задължителните къси светлини или с МОНТИРАНИТЕ ФАБРИЧНО дневни светлини.
Намери ми червеното в ЗДП .
И като ти гонамера и ти го покажа, какво?

Ето ти текста, който забранява монтирането на дневни:
Чл. 146. (1) Изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите - членки на Европейския съюз, или друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се извършват при условия и по ред, определен с наредба от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Хайде сега намери ми наредбата, съгласно която може да си боцнеш фарчета отпред и да ги кръстиш "дневни светлини"...
torbalan - Дървен философ
inspo написа:
...
Специално за торбалан, малко за четене:
http://luxima.bg/images/products_catalog/DRL.pdf

:prost:
Поне заглавието да беше прочел. Вече го има и на български:
Единни предписания относно одобрението на превозни средства по отношение
монтирането на устройства за осветяване и светлинна сигнализация
Това, че даден фар отговаря на някакво изискване, по никакъв начин не ти дава право да правиш промени в конструкцията на вече произведен автомобил...

Както вече казах - ако има наредба на министъра, която съм пропуснал да видя - цитирай я.

Всичко останало е лялялала...
шоп - майстор
Торбалан, няма смисъл. Те всички са майстори и разбирачи, но ако не дай си боже им се случи ПТП и отсреща има застраховател, пострадал или роднини на загинал човек-ще си понесат цялата тежест на закона.


Да добавя, сменянето на стопове и габарити различни от оригиналните е нарушение на закона. Момента да си виновен ако те ударят в задната част на автомобила след подмяна на задни светлини също е реален :-D
torbalan - Дървен философ
шоп написа:
...
Да добавя, сменянето на стопове и габарити различни от оригиналните е нарушение на закона...
Тук не съм съгласен. Може да са различни от оригиналните, но трябва да са същия тип.

Тоест, ако колата ми е с фар Валео и го подменя с такъв на Хела от същия тип, не съм в нарушение...

Същото важи за всеки друг чарк по колата. Не само за светлините.
inspo - майстор
torbalan написа:
Хайде сега намери ми наредбата, съгласно която може да си боцнеш фарчета отпред и да ги кръстиш "дневни светлини"...
НАРЕДБА No Н-3
Прикачен файл:
naredba.JPG

Ей ти и цената за узаконяване в технотест.

http://www.technotest.bg/resources/TSENORAZPIS.pdf
Прикачен файл:
tech.JPG
Нещо друго?
П.П. Сега видях, че наредбата е за категория М1
шоп - майстор
torbalan написа:
шоп написа:
...
Да добавя, сменянето на стопове и габарити различни от оригиналните е нарушение на закона...
Тук не съм съгласен. Може да са различни от оригиналните, но трябва да са същия тип.

Тоест, ако колата ми е с фар Валео и го подменя с такъв на Хела от същия тип, не съм в нарушение...

Същото важи за всеки друг чарк по колата. Не само за светлините.

не говорех за марката ами за тотална смяна. Например както по камиони и ремаркета се заменят с диодни и т.н.
kr1100 - майстор
nikolovvd написа:
Нищо няма за фабрични или самоделни светлини за движение през деня.[/quote]

:thumbs:

Тема "Дневни LED светлини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: