• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всички имаме коли, нали ?
Hoвoceлckи - майстор
Няма как насрещните ми платна да са две. Паркирането не е забранено само в мойта посока. Няма как да изчакам зад кола - няма такова място. Мушването в някоя "дупка" става само с маневра "страничен гараж", т.е. - назад. Наистина ли считате, че всички коли в мойта посока трябва да се паркират автоматично веднага, когато на отсрещните им се появи препятствие?
И да - не е станало кой-знае какво. Всеки греши. Аз като сбъркам се извинявам. Мислех, че и този ще го направи. На вдигнатите ми въпросително ръце той се развика и зажестикулира. Та така реших да ви питам. До колкото разбирам почти всички, при подобна ситуация, бихте тръгнали срещу насрещната кола, щото оня вече заобикаля препятствие. Пък той ако иска (може) да спира.
Нищо не казвате за мигача?
Chefo77 - майстор
Глупости, ще тръгнем. Това ти казвам, че е нормална реакция да спреш - и той би спрял на твое място. И ти би заобиколил без мигач, хайде стига с това спазване на закона точка по точка, не падаме от Луната :wink:
Виж - за извинението си прав!! Аз винаги се извинявам или благодаря! А колкото и голяма простотия да е направил някой срещу мен, щом се е разминало вдигне ли ръка - достатъчно ми е. Нервите не помагат и са само за моя сметка :)
kozl - майстор
§ 6. По смисъла на този закон:
1. "Път" е всяка земна площ или съоръжение, предназначени или обикновено използвани за движение на пътни превозни средства или на пешеходци. Към пътищата се приравняват и улиците.
2. "Пътна лента" е надлъжна част от пътя, очертана или не с маркировка и осигуряваща движението на недвуколесни пътни превозни средства в една посока едно след друго.
3. "Платно за движение" е общата широчина на пътните ленти. Пътят може да има няколко платна за движение, видимо отделени едно от друго.
4. "Граница на платното за движение" е линията, очертана или не с пътна маркировка, която отделя платното за движение от другите конструктивни елементи на пътното платно - банкет, тротоар, лента за принудително спиране и други. Линията, с която се очертава "BUS"-лентата, също е граница на платното за движение.
5. "Пътен банкет" е надлъжна част от пътя, ограничаваща платното за движение. Банкетът може да бъде укрепен или неукрепен.
6. "Тротоар" е изградена, оградена или очертана с пътна маркировка надлъжна част от пътя, ограничаваща платното за движение и предназначена само за движение на пешеходци.
7. "Пътно платно" е общата широчина на банкетите, тротоарите, платното за движение и островите на платното за движение.
Я гледай ти бус лентата била друго платно. Е-ати закона..... Но не мешайте платното с лентата. Та на клипа според мен и двамата се движите в едно и също платно.
Чл. 15.(3) Броят на пътните ленти се определя от пътната маркировка или от пътен знак, а когато няма такива - от водачите, съобразно широчината на платното за движение, широчината на недвуколесните пътни превозни средства и от необходимото странично разстояние между тях.
Е тука са става интересно, ма така е с тоя закон. Когато има възможност за тълкуване оди разбери колко ленти има на платното, за единия са 3, за срещуположния са 2 :? Четейки закона на много места стигам до извода, че е писан в интерес на тези де поддържат пътищата :?
Чл. 44. (1) При разминаване водачите на насрещно движещите се пътни превозни средства са длъжни да осигуряват достатъчно странично разстояние между пътните превозни средства.
(2) Ако разминаването не може да се извърши безопасно поради наличието на препятствие или стеснение на платното за движение, водачът, чиято пътна лента е заета, е длъжен да намали скоростта или да спре, за да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства.
sstefanov - майстор
Според мен, който е по-близо до десния му тротоар, би трябвало да е с предимство.
Hoвoceлckи - майстор
От цитираните членове от Правилника (специално ал.2 на чл. 44) ми се затвърждава мнението, че точно отсрещната кола трябва да намали или спре. Препятствие се е появило в нейната лента за движение. Моя лента за движение е точно тази, в която се движа. А в дясно от мен е "обособена".
Пускането на мигача за мен не е проформа! Инцидентно, в критична, екстремна ситуация - добре. Но тоталното му подценяване намирам за ненормално.
velas - специалист
съб юни 15, 2019 10:06 amsstefanov написа:
Според мен, който е по-близо до десния му тротоар, би трябвало да е с предимство.
:lol: Мдаммм. Това се случва след третата ракия...
kozl - майстор
съб юни 15, 2019 12:37 pmHoвoceлckи написа:
От цитираните членове от Правилника (специално ал.2 на чл. 44) ми се затвърждава мнението, че точно отсрещната кола трябва да намали или спре. Препятствие се е появило в нейната лента за движение. Моя лента за движение е точно тази, в която се движа. А в дясно от мен е "обособена".
Пускането на мигача за мен не е проформа! Инцидентно, в критична, екстремна ситуация - добре. Но тоталното му подценяване намирам за ненормално.
Да ама тва много субективно мнение. произтичащо от въпроса колко са пътните ленти, когато не са маркирани :?
Според наредба за проектиране минималната ширина на пътна лента 2,25 метра.
Та според тая наредба аз "виждам" на клипа две пътни ленти. При заета ширина от 1,6-1,8 м от паркирали автомобили най-вероятно се движиш в лентата за насрещно движение :?
Hoвoceлckи - майстор
Не мисля, че ще разрешено паркирането изобщо ако платното няма ширина за три ленти (при двупосочно движение). Или улицата ще е еднопосочна.
"Пътна лента" е надлъжна част от пътя, очертана или не с маркировка и осигуряваща движението на недвуколесни пътни превозни средства в една посока едно след друго.
Гадничко е оставено това "или не". В случая има достатъчна ширина за три ленти, поне според мен. Колко е точно може и да проверя ...
Gadnyara - специалист
Няма как да има лента 2.25, при положение, че еталонен автомобил е широк 2.55м. И към него се добавя широчина, според различни фактори. Реално е минимум 3.0м. Извънградско стандартно беше около 3.5м...

При ситуацията тук, няма как някой да присъди 2/3 от наличното за заобикалящия, само защото имало паркирани.

А малко странно човек, който кара по 200км/ден да не е срещал двупосочна улица с ширина (общо) две ленти, на която е разрешено паркирането. Въпрос на натоварване, взаимна толерантност и визия на местната власт.

Изобщо, не се напъвайте излишно да си търсите права, когато сте толкова навътре в насрещното движение.
Andri01 - майстор
"...еталонен автомобил е широк 2.55м...." Мамка им шваби! Прекарали са ме с 1 м. "ГоУфо" се оказа някъде към 1,60м. широк :(
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Обсъждане на конкретна пътна ситуация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: