• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всички имаме коли, нали ?
hidrazin - майстор
Въпросът е елементарен - 2, 3 и 4 като 1 е подвеждащ.
Има изключения които позволяват определени пътници да не използват колани.
Селски, току що те скъсаха... :-D
:partyman:
Chefo77 - майстор
Несериозно е ТИ да сбъркаш? :lol:
1 - ако пасажерите са бременни жени?
4 - не съществува нито едно паркомясто върху тротоар? Условието е да останат поне 2 метра.

Пък по точка 3 - имаш ли спомен кой ревеше, че тези, които били спрели на платното, не можело да бъдат там? Последно - могат или не могат?
iliya_i - майстор
съб яну 11, 2020 1:17 pmChefo77 написа:
4 - не съществува нито едно паркомясто върху тротоар? Условието е да останат поне 2 метра.

Пък по точка 3 - имаш ли спомен кой ревеше, че тези, които били спрели на платното, не можело да бъдат там? Последно - могат или не могат?
А ето какво казва законЯ по т. 3 и 4:
Чл. 94. (1) За престой извън населените места пътните превозни средства се спират извън платното за движение. Когато това е невъзможно, спирането за престой се извършва успоредно на оста на пътя, най-вдясно на пътното платно.
(2) За паркиране извън населените места пътните превозни средства се спират извън платното за движение. Паркирането на платното за движение е забранено.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За престой и паркиране в населените места пътните превозни средства се спират възможно най-вдясно на платното за движение по посока на движението и успоредно на оста на пътя. Допуска се престой и паркиране на моторни превозни средства с допустима максимална маса до 2,5 тона върху тротоарите, само на определените от собствениците на пътя или администрацията места, успоредно на оста на пътя, ако откъм страната на сградите остава разстояние най-малко 2 метра за преминаване на пешеходци.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) На път с еднопосочно движение се допуска престой и от лявата страна по посока на движението, ако това не пречи на движението на пътните превозни средства.
т.е. условието е да има определено и обозначено от общината място за паркиране на тротоара.
hidrazin - майстор
съб яну 11, 2020 1:17 pmChefo77 написа:
Несериозно е ТИ да сбъркаш? :lol:
1 - ако пасажерите са бременни жени?
4 - не съществува нито едно паркомясто върху тротоар? Условието е да останат поне 2 метра.

Пък по точка 3 - имаш ли спомен кой ревеше, че тези, които били спрели на платното, не можело да бъдат там? Последно - могат или не могат?
Пробвай пак.
Жокер - към точка 1 прибави и хората с наднормено тегло, доста наднормено както и други които имат физически проблеми които не позволяват поставянто на колан.
По презумпция всички пътници трябва да използват колани. Изключенията са изброени в правилника но все пак са изключения.
По тази причина в листовката като верни трябва да се посочат 2, 3 и 4
Имаме поредния скъсан на листовки... :-D
:partyman:
iliya_i - майстор
По т. 2:
Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) При пресичане на платното за движение пешеходците са длъжни да преминават по пешеходните пътеки при спазване на следните правила:
1. (изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с приближаващите се пътни превозни средства;
2. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без необходимост на платното за движение;
3. да спазват светлинните сигнали и сигналите на регулировчика;
4. да не преминават през ограждения от парапети или вериги.
(2) Извън населените места и по двулентовите двупосочни пътища в населените места, когато в близост до пешеходците няма пешеходна пътека, те могат да пресичат платното за движение и извън определените за това места, като при това спазват правилата по ал. 1, т. 1, 2 и 4.
Hoвoceлckи - майстор
А, обадихте се :-D Мислех да ги изтрия, но ... като сбърках и - ето ви.
т.1 Ако внимаваш в конкретиката на въпроса - не би трябвало да се подведеш.
т.2 Това ми се струва крайно неуместно и признавам си - не знаех ,че записано в закона. Че след като пешеходец е стъпил на платното трябва да го пазиш - добре, но законово да може да си пресичат навсякъде ... ми идва в повече :? То така дядото от клипа ми по-назад тогава добре си е ходел там ...
т.3 Няма двусмислие.
т.4 Защо ще са обозначавани ако не трябва да се паркира. върху тях? Аз пък точно тук сбърках :wink:
Макар, че ... не е уточнено какво е обозначено - би могло да е "зебра", "остров", "В27", "гараж" ...
Прикачен файл:
пресичане от пешеходци.jpg
пресичане от пешеходци.jpg (84.27 KиБ) Видяна 1284 пъти

Това е сайта цъкни ако някой го интересува. Ако изберете "Режим обучение" при грешка ви предупреждава и докато не дадете правилния отговор не продължава. Ако натиснете бутон "Подскажи" излиза прозорец с аргументация от закона.

==================

Стефате, не съм казвал, че колите на клипа са паркирани неправилно, ако това ми казваш?
Chefo77 - майстор
Хидра, това не беше към теб. Но си прав де. Ще ме скъсат, ако посоча и четирите. Но наистина ли мислиш, че ще отбележа 1 като вярно на изпит?
Новоселски, вярно - не си го казвал, ИЗВИНЯВАМ СЕ!
Илия, разбира се че условието е да има обозначени и определени места за паркиране на тротоара - това е и въпроса.

Въпросите в листовките все повече се доближават до оня виц за катаджията, който питал шофьора фаровете от каква кола са ...
DMN - майстор
На мен пък следният цитат(от снимката) ми стана много интересен:
"На път в населено място водачът на недвуколесно превозно средство, спряно на платното за движение поради повреда, е длъжен незабавно да го измести на място, където е разрешено паркирането, или извън платното за движение."
И как ще стане това незабавно преместване, ако на автомобила му е блокирало едното колело поради например отлепена накладка вклинила се в барабана(реален случай с приятел).
Със сигурност могат да се дадат и още много технически проблеми по автомобила, които ще осуетят възможността за незабавно преместване. Ами, ако е тежкотоварен?
:partyman:
hidrazin - майстор
съб яну 11, 2020 9:01 pmChefo77 написа:
Хидра, това не беше към теб.
Разбрах ама късно - писали сме по едно и също време. :-D
съб яну 11, 2020 11:43 pmDMN написа:
На мен пък следният цитат(от снимката) ми стана много интересен:...
Ми ако си чел правилника, щеше да видиш че в него за такива случаи се споменава за триъгълник...
:partyman:
DMN - майстор
hidrazin написа:
Ми ако си чел правилника, щеше да видиш че в него за такива случаи се споменава за триъгълник...
Именно :) . Доколкото си спомням в населено място беше на 50м., а извън населено на 150м. Ама ако мине бай Манго от там с каруцата със сигурност ще си го прибере триъгълника. :axe: .

ОFF.
Затова за по-сигурно направо две полицейски коли :-D .
Тоя се беше обърнал на кръговото до нас и "незабавното" му преместване продължи няколко дни, но тук вече става дума за произшествие с последващо неправилно паркиране на тротоара и пътното платно :-D .
Като се сетя, че и аз почти всеки ден минавам от там я пеша, я с колело, я с кола...Късмет са извадили много хора, че не са били в този момент най-вече на тротоара...
Велосипедистът обаче кърти - ето така трябва да преминават всички велосипедисти по пешеходните пътеки, когато наблизо има две полицейски коли :-D .

Прикачен файл:
09.jpg
09.jpg (96.88 KиБ) Видяна 1193 пъти
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Обсъждане на конкретна пътна ситуация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: