• 1
  • 2
Всички имаме коли, нали ?
emosms - специалист
Извинявам се за допълнителната тема, но ако някой го е правил без да нанася допълнителни поражения, да сподели как.
Мръсен рефлектор на фар, с боклуци и зацапано по дъното на рефлектора.

Мисля да го накисна в нещо, за да омекнат и изпадат боклуците.
Но още се чудя с какво.
- веро, течен сапун, спирт с вода.. Гледах някакъв клип, където ползват ... оцет и после плакнат в дестилирана вода.

Петната не мога да разбера боклуци ли са, или опадало покритие.
Не искам да търкам с нищо, защото самия боклук е абразив.

Рефлекторите са изкарани и фара е разглобен, защото трябваше да бъде разглобен и нямаше как да не бъде разглобен (ако някой нещо иска да коментира тази част).

Прикачен файл

viber_image_2019-11-14_11-01-46.jpg

Прикачен файл

viber_image_2019-11-14_11-01-59.jpg
naster - майстор
Имах едно рено по времето, когато фаровете бяха от стъкло. Тогава просто ги свалих от колата без да ги разглобявам (правеше се същото със фурната), но ме предупредиха, че покритието с годините става буквално на прах. Просто ги напълних със сапунена вода и ги пораздрусах. Колкото измие толкова. Иначе рискът от нарушаване на покритието беше голям, бяха го доказали тогава емпирично. Помня също, че от рено форума си изпращаха рефлекторите за възстановяването в гр. Стрелча. Той бил специализиран процес, много го хвалеха: изпращат се само рефлекторите по еконт и им нанасяли ново покритие с някакъв вакуумен процес и ги изпращали обратно по куриера.

https://www.ewertlak.com/%D1%80%D0%B5%D ... %B4%D1%80/
stridata - специалист
чет ное 14, 2019 11:47 amnaster написа:
Имах едно рено по времето, когато фаровете бяха от стъкло. Тогава просто ги свалих от колата без да ги разглобявам (правеше се същото със фурната), но ме предупредиха, че покритието с годините става буквално на прах. Просто ги напълних със сапунена вода и ги пораздрусах. Колкото измие толкова. Иначе рискът от нарушаване на покритието беше голям, бяха го доказали тогава емпирично. Помня също, че от рено форума си изпращаха рефлекторите за възстановяването в гр. Стрелча. Той бил специализиран процес, много го хвалеха: изпращат се само рефлекторите по еконт и им нанасяли ново покритие с някакъв вакуумен процес и ги изпращали обратно по куриера.

https://www.ewertlak.com/%D1%80%D0%B5%D ... %B4%D1%80/
Къде го прати в Еверт ЛАК да им пълни гушите на тия /нищо, че в БГ са сигурно единствените дето го правят професионално/.
naster - майстор
По-добра идея ли имаш или?
stridata - специалист
чет ное 14, 2019 4:44 pmnaster написа:
По-добра идея ли имаш или?
Извинявам се! Това е си ирония към него, той си знае.
MamaMy - майстор
От време оно, по авто-форумите се коментира това почистване. Още преди много години единодушното мнение беше, че чистенето става с амоняк. Моите проби стигнаха до обезмаслител Меглио. Ефекта беше добър без допълнителни щети. Не съм търкал. Само пръскам, пълня фара, клатя и изливам. Естествено изплакването е само с вода. Последното плакнене с дестилирана за да не остане на капки от варовика.
emosms - специалист
Не чистете с амоняк.
Аз СВАЛИХ цялото лъскаво покритие точно с амоняк, и ги боядисах.
Така или иначе ще слагам вътре прожектори с лупи и ксенонови крушки - рефлектора не ми трябва да отразява.
Снимки нататък ще видя да кача.

Ако рефлектора има читаво покритие, може да понесе спрей за спирачки (вид обезмаслител, в моя случай на Wurth), и забърсване с мека кърпа, без много натиск.

В моя случай, като почистих фара - светна. Но, точките лекета също се изчистиха, и под тях лъсна гола пластмаса. Там покритието е било вече прецакано.

А спрея за спирачки чисти и оригиналното бутилово уплътнение между 'стъклото' и кожуха.
Но! Гледайте да отстраните възможно повече механично, и накрая ползвайте чистителя.
Иначе става лепкаво МАЗАЛО!!!.
Ако искате без ръчна работа, ще ви трябват литри.
Не съм пробвал с нещо по евтино, което да разтваря бутила но да не поврежда пластмасите.
Механичното отстраняване и почистване на 2 кожуха и две 'стъкла' отне по близо час... На детайл...

Като цяло, единия рефлектор беше с малко точки, но дефектите много ме дразнеха и свалих цялото покритие.
С АМОНЯК !!!! Въпреки това, на места си искаше доста търкане, но на други места падаше лесно от амоняка.

Още по щадящо е да се ползва разреден спирт с вода, дестилирана.
Така даже ще е най-щадящо - без да се разглобява и без кърпа - налива се фара и се разклаща.
vitorio83 - специалист
Емо още ли са живи тия фарове бе :-D ,мислех че си ги уморил вече.
stridata - специалист
пет ное 29, 2019 10:38 pmvitorio83 написа:
Емо още ли са живи тия фарове бе :-D ,мислех че си ги уморил вече.
Хахахахах. Стабилен е!
  • 1
  • 2

Тема "Почистване на рефлектор на фарове." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: