• 1
  • 2
Всички имаме коли, нали ?
manobg - специалист
Здравейте,

колата е Мазда 323f 2.0 131PS
Газовата е на Фобос и там е монтирана в Горубляне.
Проблема, е че съм в Пазарджик и ми е малко трудно в момента да отида до там. Гаранцията е изтекла, чудя се дали не мога нещо сам да проверя.

От няколко дни се чува сигнал за преминаване на газ през няколко секунди / минути. Колата върви на газ, но като се загледам в превключвателя, виждам как всички лампички изведнъж гаснат, след което пак светват и се чува стандартен сигнал (пискане) около 1 секунда, който по принцип нормално се чува при преминаване от бензин на газ. Това го прави почти постоянно, не знам дали като загаснат лампите колата минава на бензин, нищо не се усеща по принцип.

Чудя се какво може да предизвигва това постоянно пискане, затова моля за някакви идеи и съвети какво да погледна и евентуално сменя. Възможно ли е температурен датчик да не отчита правилно Т на антифриза и да подава променливи стойности на компютъра ?
MamaMy - майстор
На Фобос ключовете правят доста проблеми. Най-често е студена спойка на платката. Трябва да я свалите и да я огледа някой разбиращ от електроника.
manobg - специалист
пет сеп 17, 2021 9:30 amMamaMy написа:
На Фобос ключовете правят доста проблеми. Най-често е студена спойка на платката. Трябва да я свалите и да я огледа някой разбиращ от електроника.
Смятате, че проблема може да е в самия превключвател ли ?
brum - майстор
За да гаснат всички лампи - да. Или ключ, или нещо по инсталацията.

Ако свърши газта по друг начин ли реагира бутона?
manobg - специалист
пет сеп 17, 2021 11:02 ambrum написа:
За да гаснат всички лампи - да. Или ключ, или нещо по инсталацията.

Ако свърши газта по друг начин ли реагира бутона?
Като свърши газта, светва червен диод и започва ди писка постоянно на кратки интервали докато не натисна копчето. Когато е червен диода, работи на бензин.

Имам друга кола със същата газова, освен да взема нейния бутон и да пробвам ?
manobg - специалист
Не е бутона, нещо друго ще да е, все пак благодаря за съветите.
miroki - майстор
А, сменени ли са и двата филтъра на газ и на газов клапан??
Прави го точно тогава.
brum - майстор
Ако е от филтри щеше да реагира по същият начин както когато свърши газта. А тук до колкото разбирам бутона реагира все едно някой му е спрял тока.

Описаният проблем прилича на лоша връзка някъде. Захранването на газовият компютър (кабелите, връзките или предпазителят му) или захранването от компютъра към бутона. Или бутона, ама него уж си го проверил.
manobg - специалист
Филтрите са сменени в срок преди около 1000-2000 км в сервиз на Фобос.
brum - майстор
Още ли не си го оправил? Ако бях аз щях да вържа един зумер на захранването и да покарам докато се повтори проблема. Зумера който прекъсва за кратко ще сигнализира къде е проблема. Това като алтернатива на осцилоскопа.
  • 1
  • 2

Тема "Газовата уредба постоянно превключва на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: