• 1
  • 2
Всички имаме коли, нали ?
brum - майстор
За кола става дума, та тук отварям темата. В главата на мотора е имало ремонт. М6х1 болтове са подменени с М8х1 болтове. И идва проблема как да ги стегнем, за да упражнят същата сила на натиск като оригиналните, че е важно в тази ситуация. Още повече, че болтовете са за еднократна употреба и е предвидена смяна при всяко сваляне. Заводските спецификации за стягане на М6х1 са 8Nm + 270 градуса.

Чета това тук - https://www.nord-lock.com/insights/know ... g-ability/ . И гледам, че болтовете без значение дали са 8.8, 10.9 или 12.9 при разтягане Х ще укажат една и съща сила на натиск върху детайла дето стягат. Тоя натиск зависи само от сечението на болта.

Моля за още една интерпретация дали следното правилно го разбирам. Ако взема болт 12.9 и го фрезовам така, че да докарам диаметър на стеблото в разтегливата част идентично на това на заводският болт, то ще трябва да стягам по заводските спецификации за да докарам същата сила на натиск от болта.

Или почти на тях, защото тия 8Nm при М8х1 ще дадат по-малко първоначално стягане заради по-голямата триеща площ на резбата. Но това е пренебрежително на фона на ония 270 градуса.
adventure1 - напреднал
Кажи за къде са тези болтове, за капак на глава или за дюзи ?
Усещам ,че са за дюзи от някой мерцедес защото и аз съм правил същото, но ги стягам както при 6 мм болт.
brum - майстор
За дюзи. За капака ако бяха нямаше да ги мисля даже.
ivanovbg - майстор
Доста сме сменяли така без никакво фрезоване. Стягат се заводски защото от това зависи силата на натиск при студен двигател. Като загрее, алуминия се разширява повече и болта се охлабва но в часта дето се разтяга компенсира и натиска на теория би трябвало да остане същия. Не са се връщали за издухала дихтунка на същата дюза.
brum - майстор
270 градуса при болт М6 и болт М8 са различни неща. При М8 ще са едни 80% повече сила на натиск. Не съм сигурен ще устискат ли резбите в главата, че е от алуминий клас говнолин.

Мога и да смятам спрямо сечението на болтовете и да конвертирам тия 270 градуса в нещо друго евентуално...

Иначе шубето е да не измъкна резбите от главата. Ясно, че М8 резба държи повече от М6 резба, ама много сложни почват да ми идват сметките дали ще устиска резбата.
ESPACE - майстор
ср авг 09, 2023 8:53 ambrum написа:
270 градуса при болт М6 и болт М8 са различни неща. При М8 ще са едни 80% повече сила на натиск.
И защо? Според мен няма да има разлика. И в двата случая имаме еднакво линейно преместване.
brum - майстор
Силата на натиск зависи от това колко здраво ще опъва болта. Те така работят - при стягане се разтягат и действат като пружина. Силата на натиск зависи от разтягането на болта. Силата с която се стяга определя колко ще е това разтягане.

270 градуса при резба със стъпка 1мм са 0.75мм разтягане. 6мм болт разтегнат с 0.75мм указва едно усилие на натиск, а такъв с 8мм друго.

За пример - кое ще разтегнеш по-лесно с 1мм - шпилка 1мм или шпилка 10мм?

Отделно от това - на сайта на Норд Лок мерят еластичноста в kN/mm2. Т.е. сечението има значение и е определящо за силата която ще упражни болта.
Бръме, писах едни работи, но не отчетох последният етап, който е на градуси и изтрих. Така се получава различно усилие.
Бих направил следното, ако е възможно.
Стягам оригиналният болт, като освен градусите, отчитам и усилието.
Прилагам последното на новите болтове, без да въртя до определените градуси.
Колкото повече предварителни измервания, толкова по малка грешка.
Метод при конструирането на нов агрегат- смята се всичко на масата, последвано от множество практически корекции, а в последствие се лекуват "детски болести" няколко години.
Дано уцелиш правилното усилие от първи път!
Ако нямаш практика с ключът, иди при "майстор" с изискванията си, пък може да се окаже гърмян заек и да се довериш!
Кастена ли пострада?
nikolson - майстор
Според мен това зависи от стъпката на резбата, а не от диаметъра.
  • 1
  • 2

Тема "Разтегливост на болт и сила на натиск която указва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: