Всички имаме коли, нали ?
yanko78 - специалист
нед фев 05, 2023 8:12 amkozl написа:
нед фев 05, 2023 6:39 ampreslav написа:
.............................................
+1.
Oбаче какво ще следи за забравени дневни светлини?
Релето за което аз споменах, следи за консумация. Когато има консумация (запален двигател), включва, когато липсва консумация, изключва. Дори братята китайци, са го направили така, че дори изключва светлините 1 минута по късно и си имаш “изпращащи светлини” 1 минута по късно, след като си угасил колата.
Ал_ - специалист
нед фев 05, 2023 12:01 amDonchaz написа:
Не така с рогата напред, де...
Иначе - за целта повече ми харесва употребата на краче 30 от първата ти схема. Но не ме слушай мен, тия часове не ми бяха интересни ги проспивах.
Послушай обаче preslav за второ реле и отделно захранване на dlr. Тогава и първата ти схема ще е почти готова за употреба
нед фев 05, 2023 6:39 ampreslav написа:
Така ще ти гори бушона на габаритите, а ако сложиш по-голям може да повредиш инсталацията - трябва ти още едно реле и отделно захранване (през бушон) за дневните.
Да, това е по правилния начин, но ми се искаше да не усложнявам свързването с още едно реле... Лампите който инсталирам консумират 400mAh, което ще рече около 5W. Габарита го смених с Led на Osram с консумация 1W, така общата консумация ще стане 6W, което надвишава с малко оригиналния габарит.
Идеята на допълнителните светлини не е да се ползват за дневни светлини, а да светват само при отключване на автомобила и при отваряне на врата до запалване на двигателя, когато се включват автоматично късите на 80% и съответно ще изключват допълнително инсталираните лампи.

Друг вариант е да търся това реле за което написа Ал_ или комфорт модула и да ги свържа от там, но въобще нямам идея какъв е принципа на работа, какво и къде да търся...
Ал_ написа:
А фокусът и мондеото проимаха след слагане на нужното реле в таблото.
Всъщност автомобила е Focus MK3, ако това има някакво значение...
kr1100 - майстор
Donchaz
Не слагай такива големи автомобилни релета. В КОнрад /Щайнбергер има релета по 1лев за 15А с маък габарит.
Пр. LEG - 12F на Ratex с размер 19х15х15 мм, като 2 бр. могат да се наврат в кутийка от шок. яйце. Стига да си ОК с поялника за няколко спойки.
Още нещо, което да имаш в предвид - тия китайци LED не са херметизирани добре и след 2-3 г. спират да светят. Светодиодите са запоени на платка , аа дирите от влагата корозират и прекъсват.
Ал_ - специалист
При мк3 активирането на дневните светлини мисля, че беше софтуерно. Но така като те чета ти си имаш.
При мк2 повечето си бяха с готова инсталация за дневни, само трябваше да се добави реле и 2-3 бушона.
Само ще загрозиш колата с тези присадени светлини според мен. Виж не може ли да се отккючи функцията "изпрати ме вкъщи" софтуерно. Но това при някой, който знае какво прави
kr1100, това беше много полезна подсказка, точно си мислех къде да слагам тези големи релета. Благодаря!
kr1100 - майстор
нед фев 05, 2023 10:42 amDonchaz написа:
kr1100, това беше много полезна подсказка, точно си мислех къде да слагам тези големи релета. Благодаря!
На лични мога да ти пратя схема дето съм я правил 2009 или10 г за пускане на "дневни".
preslav - майстор
Съвсем хипотетично схемата може да се изпълни и с едно реле - минусът към дневните и релето се взима от плюсовия кабел на която и да е от късите светлини. Не знам за конкретния автомобил дали това няма да пречи на работата на модула за комфорт.
нед фев 05, 2023 10:41 amАл_ написа:
Виж не може ли да се отккючи функцията "изпрати ме вкъщи" софтуерно.
Отключвах я за тест и я заключих отново, не е моята екстра...
Идеята на тези светлини е друга, но ще покажа в завършен вид.
kr1100 написа:
На лични мога да ти пратя схема дето съм я правил 2009 или10 г за пускане на "дневни".
Мисля да се спра на схемата по долу с две малките релета, така си мисля че ще бъде и най безопасно, но бих се радвал да погледна и вашата.
Изображение
zz_stefanov - майстор
Каква е колата?
За Фокус 2 имам в употреба такава схема две релета като DRL, като сигнала се взема от късите и от друга клема на която има напрежение когато е на контакт и изключва 10-15 секунди след като се извади ключа. По спомен релетата са ми тези http://steinberger.bg/product/2636/rele ... 14vdc.html
Но ти искаш да ти свети около колата преди да сте се настаните вътре.

Тема "Питане за свързване на допълнителни светлини :?:" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: