Всички имаме коли, нали ?
iliya_i - майстор
нед фев 05, 2023 12:01 amDonchaz написа:
Що за повърхностно мислене?! Как реши, че не знам кое кога свети? Къде съм споменал в запитването, че искам габаритите да не светят при включени къси светлини? Къде съм споменал че искам да присаждам LED на 20 + годишен таралясник?
съб фев 04, 2023 7:09 pmDonchaz написа:
Та въпроса ми е как да ги свържа за да се включват винаги когато се включи габарита и да се изключват при включване на къси светлини?
.....
Та въпроса ми е как да ги свържа за да се включват винаги когато се включи габарита и да се изключват при включване на къси светлини?
Добре би било преди да се спреш на конкретно схемно решение първо да решиш какво точно искаш.
Според обърканите ти обяснения ти предлагат различни схемни решения, ама за различни случаи. Едни за дневни, други за изпращащи и т.н.
Накрая к'вото там се получи. Важно е понякога да светят, друг път да не светят.
preslav - майстор
нед фев 05, 2023 3:19 pmDonchaz написа:
нед фев 05, 2023 10:41 amАл_ написа:
Виж не може ли да се отккючи функцията "изпрати ме вкъщи" софтуерно.
Отключвах я за тест и я заключих отново, не е моята екстра...
Идеята на тези светлини е друга, но ще покажа в завършен вид.
kr1100 написа:
На лични мога да ти пратя схема дето съм я правил 2009 или10 г за пускане на "дневни".
Мисля да се спра на схемата по долу с две малките релета, така си мисля че ще бъде и най безопасно, но бих се радвал да погледна и вашата.
Изображение
Не си "погледнал" какво съм писал - второто реле (от късите светлини) ти е излишно, 55 ватова крушка ти е достатъчна маса за твоите 5-10 вата консумация.
iliya_i - майстор
Че то и първото реле е излишно. На всяка кола инсталацията е разчетена да може габарита да поеме задни светлини и светлина на номер на ремарке/каравана. Това са едни 15W резерв, който позволява LED светлините да се захранят директно от кабела на габарита, без да се минава през реле за включването им. Та просто допълнителните светлини трябва да се включат между + на габарита и + на късата светлина.
zz_stefanov - майстор
нед фев 05, 2023 5:55 pmiliya_i написа:
Че то и първото реле е излишно. На всяка кола инсталацията е разчетена да може габарита да поеме задни светлини и светлина на номер на ремарке/каравана. Това са едни 15W резерв, който позволява LED светлините да се захранят директно от кабела на габарита, без да се минава през реле за включването им. Та просто допълнителните светлини трябва да се включат между + на габарита и + на късата светлина.
Това е най лесното, масата на леда през крушката на късите. Обаче някои коли имат тестове на здравината на крушките когато са загасени (VW Кади примерно) дето не знам по каква процедура се извършват, та предпочитам да си отделя DRL колкото може от веригите на крушките.
kr1100 - майстор
нед фев 05, 2023 5:55 pmiliya_i написа:
Че то и първото реле е излишно. На всяка кола инсталацията е разчетена да може габарита да поеме задни светлини и светлина на номер на ремарке/каравана.
Амчи не е. За Фордови изгъзици. В заден десен джоб на калника имам допълнителен сноп с 2 куплунга, релета и няколко предпазителя - да ама го няма при всички от тазигодин и модел :?
Офф - само за сведение - толкова са могли и таблото ми е с "икономично" осветлени само някакви си 23,6W - 4 ламБи по 5Вта + 3 х 1,2Вт. Регулира се с неизвестен транзистор за Форд дето го няма никъде като заместител. Е светодиодите отдавна са открити :partyman: Та за Форд винаги имам отделно мнение за автомобил. / има и други ненормални изгъзици/ ама е уж при мен е в т.н. народна кола. :? :?
А и чек контрола пак е Фордовска измишльотина. С ламБи не свети, ама с ЛЕД H4 свети, с LED/ безвентилаторен/ с товарен резистор е тото - при топло време е мигащ когато е на кеф, при зимно студено чека се обажда понякога с мигане и само на ляв фар :? :?
То и стоп и заден габарит чека е мизерник Комбо 21Втза стоп + 5 Вт габарит , ама не стига и още 1 5 Вт габарит ламБа.
zz_stefanov - майстор
Ти караш Галактически шаран, при мен на фокусника 2 има чек само на крушките на стопа и слава богу за сега работи коректно.
Карах едно служебно Кади, та все му светваше чека за светлините, а като обиколиш колата всичко беше наред.
нед фев 05, 2023 5:21 pmpreslav написа:
Не си "погледнал" какво съм писал - второто реле (от късите светлини) ти е излишно, 55 ватова крушка ти е достатъчна маса за твоите 5-10 вата консумация.
Всъщност прочетох, но не ми стана ясно... И сега също несхващам как трябва да стане, слаб съм с токовете, то и за това питам.
Може ли да споделиш правилното свързване с едно реле? Благодаря за което!
preslav - майстор
нед фев 05, 2023 8:19 pmDonchaz написа:
нед фев 05, 2023 5:21 pmpreslav написа:
Не си "погледнал" какво съм писал - второто реле (от късите светлини) ти е излишно, 55 ватова крушка ти е достатъчна маса за твоите 5-10 вата консумация.
Всъщност прочетох, но не ми стана ясно... И сега също несхващам как трябва да стане, слаб съм с токовете, то и за това питам.
Може ли да споделиш правилното свързване с едно реле? Благодаря за което!
Докато не си включил късите светлини т.е. нямаш + на крушките, самите крушки са маса на релето и дневните. Въпросът е дали модула за комфорт намя да "забележи", че си правил мушенгии.
Добре рисуваш, нарисувай си го и ще ти "светне", важното е плюсовия кабел на късите да ползваш, а не масата им.
пон фев 06, 2023 7:23 ampreslav написа:
Ясно, разбрах те..
Това ли е идеята? Всъщност минуса на допълнителните светлини не е ли по правилно да бъдат към купето?
Изображение
preslav - майстор
Разбрал си ме, масата на дневните е по-добре да е някъде към купето, но се ръководих от първоначалната ти идея, не знам къде ще монтираш тези светлини, само гадая, че ще са под вратите или праговете за да ти светят в краката.

Тема "Питане за свързване на допълнителни светлини :?:" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: