Всички имаме коли, нали ?
XpacTa - специалист
Преди две години бях пробвал да полирам фаровете си с комплект от Lidl - ефекта естествено бързо бързо изчезна.

Наскоро видях нещо интересно - полиране с ацетон (по-точно с изпаренията му):

Тази каничка се продава например в aliexpress, но цената й се обезсмисля ако ще се ползва само за два фара.

После видях и направи сам вариант и реших да опитам:


Необходими "инструменти" - пистолет за горещ въздух, ръкавица (липсва на снимката), кутийка от бира, маркуч или в моя случай накрайник от туба силикон, ацетон (от Джъмбо):
Изображение

Фара преди обработка (цъкнете на снимките ако искате да ги видите в пълен размер):
Изображение

Резултата от обработката. Получи се доста зле - не знам защо, но изпарения не се получаваха освен ако не наведа и не разклатя кутийката. Имам чувството че при това успях да изпръскам малко от ацетона - може това да е довело до капките, които се виждат. Може би проблема е, че не бях уплътнил накрайника в отвора на кутийката... след това пък, не знам защо реших да забърша фара, уж беше минала една минута ама явно съм избързал - от това се получиха драскотините. Иначе се получава точно като на клипчетата в youtube - замъгляването магически изчезва. Няма търкане със шкурки, няма полиране с пасти. За 1-2 минути си готов. Остава въпроса дали това не прецаква перманентно пластмасата на фара, както и след колко време пак ще се замъгли. Бях сипал два пръста ацетон в кутията, ако има значение.
Изображение

И изглед отгоре за да се видят по-добре дефектите.
Изображение

Ето и сравнение между двата фара:
Изображение

Засега обработих само единия фар - ще почакам две-три седмици да видя дали няма да вземе да се скапе нещо и тогава ще правя и другия и ще мина пак този, дано да оправя дефектите, които причиних.
dikata1975 - специалист
Има някакъв ефект,но както каза дали няма да се отрази зле на фара. Ще очаквам отзиви след време .А каничката си е 2 в 1 китайците я продават и като кафеварка за 20лв.
MamaMy - майстор
Разтворителя не е само ацетон. Има и други доста летливи съставки. Не бих се учудил ако има хлороформ и толуол. Цената на една бутилка(стигала за доста фарове) + каничката + фунията е около 40лв. Ако се комбинират двама или трима човека ще дойдат по 15лв. на човек. Едва ли ще ви гътнат тези пари ако решават толкова важния проблем с видимостта.
XpacTa - специалист
Целта ми беше да покажа нещо в стил "направи сам". Ако някой има опит с този метод ще се радвам да го сподели. Или пък ако е ползвал оригиналната "течност"
kr1100 - майстор
Оф на моя мелез вече :-D 25 г. нямат нужда от полиране . :partyman:
Lutchezar - майстор
В коментарите на линка от али има поне двама българи, а наскоро и съфорумец го пробва, та може единият отзив да е негов.
https://youtube.com/shorts/08e0VvTLGJM?feature=share
zz_stefanov - майстор
Динко в другия форум е постнал резултата, но и той изчаква да види колко е трайно.

Тема ""Полиране" на фарове с изпарения на ацетон." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: