• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всички имаме коли, нали ?
Познат сипваше по 2л газ за осветление и 1л спирт за горене, в резервоара на XRD- чист френски дизел.
Колкото по студено ставаше, толкова по леко палеше на фона на увяхващите околовръст акумулатори.
Тоя компот никога не е замръзвал. Температури до -25.
Avas_co - майстор
пет яну 26, 2024 7:51 pmMamaMy написа:
пет яну 26, 2024 1:26 pmпишман_майстор написа:
За керосина сега. едно време имаше, дори на бензиностаниите на Петрол. Вече не се намира . Или поне не и навсякъде. Който има достъп до рафинрерия, търговци на горива.самолети , може и да намери :)
Това не е съвсем вярно. Керосин има във всяка една квартална железария. Викат му газ за светене. Проблема е, че не е пречистен толкова колкото истинския керосин, но за добавка към дизела става. За чистене на нагар по бутала и сегменти също става.
Както каза моя "приятел", тая газ за светене, не е керосин. Оная старата, вероятно е била.
В дизел, евро 6 съм слагал двутактово масло, в хомеопатично количество.
200 мл. на 50 литра, няма проблеми. Но и смисъл май няма.
В същия съм слагал и BDC на Бардал, пак не виждам голям смисъл.
Бардал слагах и на дизел 2022 година, не знам евро какво го водят. Най-модерния, с адблу.
Хомеопатична история.
Пък с тия зими последно, не знам какво го мислите.
hidrazin - майстор
пет яну 26, 2024 7:51 pmMamaMy написа:
Това не е съвсем вярно. Керосин има във всяка една квартална железария. Викат му газ за светене.
Не, Не и НЕ - ЦЪЪЪК.
Поста остана на предната страница и затова не си го видял.
Това с керосина и светилната газ беше време оно. И него прецакаха.
Сега предлагат минерален терпентин в смес от други боклуци.
НЕ СТАВА за дизела и на никого не го препоръчвам.
:partyman:
P.S. Преди години и аз купих няколко шишета (за други цели) без да гледам какво пише.
След две-три години като ми потрябва и шок.
Шишетата се бяха свили (част от течността се беше изпарила) а вътре имаше нещо наподобяващо боза и с цвят на боза.
С керосин това не може да се случи.
Леле, бачкам до резервоари със стотици хиляди литри керосин, а не карам дизел!!!
78-80та, бащата на съученик стопи буталата на Опел Олимпия.

Между другото, всеки път като изляза да бягам, констатирам че тия пушлявци, преди да излетят, миришат по същия начин като газената ми ламба.
MamaMy - майстор
пет яну 26, 2024 8:29 pmhidrazin написа:
пет яну 26, 2024 7:51 pmMamaMy написа:
Това не е съвсем вярно. Керосин има във всяка една квартална железария. Викат му газ за светене.
Не, Не и НЕ - ЦЪЪЪК.
Поста остана на предната страница и затова не си го видял.
Това с керосина и светилната газ беше време оно. И него прецакаха.
Сега предлагат минерален терпентин в смес от други боклуци.
НЕ СТАВА за дизела и на никого не го препоръчвам.
:partyman:
P.S. Преди години и аз купих няколко шишета (за други цели) без да гледам какво пише.
След две-три години като ми потрябва и шок.
Шишетата се бяха свили (част от течността се беше изпарила) а вътре имаше нещо наподобяващо боза и с цвят на боза.
С керосин това не може да се случи.
Понеже ползвам Светилна газ постоянно, имам в наличност и на работа и в колата от различни марки. Смея да твърдя, че повечето стават. Ползвам ги за много неща включително и горене и почистване на пластмаса. Почти не съм имал проблеми за разлика от спирта за горене. Ползвал съм и авиационен керосин. До скоро имах и такъв. Бяха ми донесли две туби от минерална вода. Мога с чиста съвест да кажа, че само на вкус не съм го опитвал. Разлики не откривам. Сега в къщи имам това
Прикачен файл:
Клипборд01.jpg
Също пише, че е произведено от рафиниран минерален терпентин, но разлика в свойствата не виждам. Няма как да проверя авио керосина от какво е правен.
hidrazin - майстор
пет яну 26, 2024 8:41 pmТрифон П.Трифонов написа:
Леле, бачкам до резервоари със стотици хиляди литри керосин, а не карам дизел!!!
Е, стига и да имаш достъп до тези резервоари. :-D
Аз с голям зор си купих няколко литра. Да ти е...а и демократичното имане като не може да си купиш 5 литра истинска газ за осветление.
Беше кът по соца и в къщи на газените ламБи слагахме нафта и една супена лъжица сол (за готвене) на всяка газена ламБа.
Но газените шишета се миеха почти всеки ден щото от нафтата яко се опушваха.
Сега пак същото нямане. По магазините пълно със стока ама само сурогати.
Млечни продукти без мляко, месни продукти без месо, подобие на хляб от фуражна пшеница и всички с "подобрителни" ... че и до тъпия керосин стигнаха.
Сега го предлагат (керосина) като лекарство и козметика на цена между 50 и 120 кинта за литър. :lol:
Козметичен керосин за коса
Медицинска газ за въшки
:partyman:
Avas_co - майстор
А газените лаМби се ползваха, защото в прекрасният строй имаше режим на тока.
Нищо, че имаше чукурнайсе ядрени реактора и сума тецове.
hidrazin - майстор
пет яну 26, 2024 9:11 pmMamaMy написа:
Понеже ползвам Светилна газ постоянно, имам в наличност и на работа и в колата от различни марки. Смея да твърдя, че повечето стават. Ползвам ги за много неща включително и горене и почистване на пластмаса.
Това не Декоратор НЕ Е КЕРОСИН. Това дето ползваш става за горене в ламБи, почистване, накисване ... но не става за добавка към дизела.
Не че що го прецакаш веднага но въобще не е желателен примес.
Терпентина се получава заедно с колофона :) при дестилацията на иглолистна дървесина, предимно бор.
Керосина се получава при дестилацията на нефта при определена температура - между най-кофития бензин и нафтата.
Двете нямат НИЩО общо.
:partyman:
MamaMy - майстор
На миризма, на цвят и на други свойства го докарват. Мирише си точно на газ.
hidrazin - майстор
пет яну 26, 2024 10:28 pmMamaMy написа:
На миризма, на цвят и на други свойства го докарват. Мирише си точно на газ.
Да ти пратя (ама малко че ми е кът :-D ) за да пробваш че и на мирис не го докарва?
Ся, мама му да ... точно с теб няма да се заяждам ама не си прав.
:partyman:
P.S. Ще ти драсна ... нещо.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "При какви минусови температури реално замръзва нафта/бензин в резервоара?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: