• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всички имаме коли, нали ?
Киррил - специалист
Не съм припалвал колата скоро, но комшията който е на нафта, днес не можа да запали. Снощи е било около -14 гр. Последно е зареждал преди месец.
По спомени знам, че зимата в горивото слагат нещо.
brum - майстор
Слагат добавки в горивата. Според това което се слага се променя точката на "желиране" на нафтата. Има и добавки дето решават проблема ако не си с най-подходящата нафта. Температурите не ги знам, ама като докара към -10 и сервизите почват да се пълнят с дизели дето не палят заради нафтата.

Бензина замръзва при значително по-ниски температури. Гугъл твърди нещо за -40 до -50.
https://fakti.bg/avto/85047-zashto-zamr ... d-slanceto
Добре дошли на борда!
https://fakti.bg/technozone/442085-kakv ... rezervoara
Керосин- газ за осветление-горене.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B8%D0%BD

Парафина ......"желира", щом термина е удобен.
Плува като айсберг в резервоара.
Киррил - специалист
По спомен от преди много време - регламента за замръзване на зимната нафта продавана от бензиностанциите, казваше, че трябва да става на -20 гр, но реалността се различава от "указанията". За това питам реално при вас как е.
Отговорът май е тук:
До 2003 г. течните горива, продавани в България, отговарят на стандарт БДС, съобразен с георграфските и климатични особености на страната ни. С постановление от 15 юли 2003 г. се приема нова Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол. Случва се под диктовката на Европейския съюз. Като страна, кандидатстваща за членство, министерски съвет тогава постановява да се смени българският стандарт с този на Европа. Това добре. Но очевидно новата наредба не е съобразена с климата у нас. Ако преди граничната температура на филтруемост е била минус 20 градуса Целзий, от три години насам тя е минус 15 градуса Целзий.
Последна промяна от Киррил на чет яну 11, 2024 11:26 am, променено общо 1 път.
Николай Ников - специалист
Бензина не замръзва,нафтата ДА според спесификацията. Има нафта т.н. арктическа с точка на замръзване -90 гр., но такава у нас няма. Нафтата става на каша и запушва магистралите. Спирта замръзва 1 гр. над неговият. Водка 40 гр. става на каша при - 41 гр. Възможно е нашата нафта да е с точка на замръзване -12-15 гр., би трябвало да има зимна и лятна такава. Трябва да се видят спесификациите. Съгласно наредбата за качеството на горивата има два вида: Клас А – лято, от 16 април до 15 октомври. + 5 гр., Клас Е – зима, от 16 октомври до 15 април -15гр., не съм сигурен че това се спазва.
" НАРЕДБА за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол" последна поправка 24.10.2014 г.
Последна промяна от Николай Ников на чет яну 11, 2024 11:42 am, променено общо 1 път.
DundyTheCroc - майстор
Първо замръзва водата на дъното на филтъра, а парафина над водата става на каша. При -15 по-скоро имаш друг проблем, отколкото да ти е замръзнала самата нафта.
До 2015та карах и дизел.
Не съм имал случай са подобни проблеми, но и автомобилът не е подлаган на такава температура.
Случвало се е колеги да не могат да запалят при същите условия.
Зависи къде е зареждано.

Дънди, мисля, че кашата трудно върви по тръбите, през ГНПто и още по трудно се инжектира.
DundyTheCroc - майстор
Хич не върви кашата, а най-бруталното, което ми се е случвало е водата във филтъра като замръзне да го пръсне.
Николай Ников - специалист
чет яну 11, 2024 11:30 amDundyTheCroc написа:
Хич не върви кашата, а най-бруталното, което ми се е случвало е водата във филтъра като замръзне да го пръсне.
Точно това свойство се използва в бензиностонциите за установяване на ДЕЙСТВИТЕЛНИТЕ наличности. Със мерна лата се бърка в цистерната,тя опира в замръзналата вода и показанията на латата показват количеството гориво.
чет яну 11, 2024 11:38 amНиколай Ников написа:
Точно това свойство се използва в бензиностонциите за установяване на ДЕЙСТВИТЕЛНИТЕ наличности. Със мерна лата се бърка в цистерната,тя опира в замръзналата вода и показанията на латата показват количеството гориво.
Замръзва ли водата в подземен резервоар за ЛЗТ?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "При какви минусови температури реално замръзва нафта/бензин в резервоара?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: