• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Има много интересни линкове, нека ги споделим.
ZMeyGorianin - майстор
Работата е там, че "бай Иван " ще смени лагерите за два часа и ще си вземе заслужено 20-те лева, а в сервиза ще те мотаят една седмица за да оправдаят техните ненужно начислени 80 лв.
Да не говорим, че галимацията с подменянето на цял детаил заради два смотани лагера ще струва още колкото половината уред!!!
ArturDent - Почти Безобиден
thinkpad написа:
.... Нормалният човек не му трябва кафеварка, която да сменя всяка година, а да дава по 200EUR за същата...
Ето ти вече си милионер!
Щом знаеш какво иска нормалния човек, колко би платил за него, за колко можеш да го произведеш, за колко можеш да го обслужваш...
Просто го направи...
thinkpad - майстор
ArturDent написа:
Ето ти вече си милионер!Щом знаеш какво иска нормалния човек, колко би платил за него, за колко можеш да го произведеш, за колко можеш да го обслужваш... Просто го направи...
Не, знам просто какво не трябва да бъде.
Chefo77 - майстор
Ама да се чудиш защо изобщо хората не продават свободно резервни части за всичко и защо обучават персонал, след като всеки може да прави всичко. Ти разбираш ли, че това, че ти си си сменил нагревателя НЕ Е това, което трябва да правиш? А ако производителя ти продаде нагревател и след смяната от неквалифициран персонал възникне пожар в тостера ... кого ще изгърбят, как мислиш?
Разсъждаваш така, защото си свикнал за нормално да си правиш всичко сам, ако ръцете ти бяха отзад, както на повечето потребители (в БГ не сме потребители, говоря за онези, които правят истинския пазар), кой ще носи отговорност за твоите действия? Ти сам ли си сменяш съединителя на колата? А основен ремонт сам ли правиш?

Кои ресурси се изчерпват? За рециклиране не си ли чувал? Това, че тук само депонираме, не означава, че по белия свят хората не рециклират. И им е на сметка, защото получават ресурсите почти безплатно. Така че не мисли за околната среда.

ЗмейГорянин - разбира се, че ще ги вземе заслужено! Но като идеш в сервиза, там също трябва да ядат хляб - и те ще го вземат от теб, не от тези 20 лева, които си дал на бай Иван.
thinkpad - майстор
Chefo77 написа:
Ама да се чудиш защо изобщо хората не продават свободно резервни части за всичко и защо обучават персонал, след като всеки може да прави всичко.
Чефо, стига оправдава система, която се опитва да ти вменява и пропагандира потребности, докато се опитва да задоволи лакомията на корпорацийки, произвеждайки все по-големи количества ненужни боклуци, които да се пласират, та да има "растеж". Просто не върви. Първо - не за смяната на всяка резервна част се изисква някаква специална квалификация. Второ - от къде знаеш на мен какво ми е работата?
Разсъждавам така, защото техниката с всяка година в действителност под лаченото покривало е направена все по-калпаво и по начини, поради които все по-трудно е да се ремонтира каквото и да е било, а понякога умишлено се залагат възли, които да се счупят и да не могат да се ремонтират или пък директно да броят времето, докато откаже системата - като примера за оня принтер с брояча. Стига си ми носил от 10 кладенеца вода и да си ми твърдял колко полезно било да има растеж, сиреч все повече и повече продукция да се бълва, докато се промиват мозъците на хората, за да я купуват и продукция, която умишлено е с вложени "дефекти".
А истината е, че първо в световен мащаб се губят големи количества желязо от баналното нещо, наречено "ръжда", а второ - извън няколкото европейски държавици и САЩ рециклирането е развито много слабо. В световен мащаб рециклирането е много по-малко, отколкото изхвърлените отпадъци, а отгоре на всичко има някои неща, които не подлежат на рецилиране.
Всъщност не ме вълнува и какво трябва да правят в сервиза - и аз работя, но не се мотая цял месец, а после да искам пари, които нито с качество на работа, нито с бързодействие на извършването й съм заслужил. Стига си защитавал онези, които единствената цел в живота им е печалба на всяка цена на гърба на потребителите. Не плащам пари за моткане и претенции, а за работа!
Да повторя - РЪСТЪТ на производството не е прогрес, единственото което мери той е печалбата. А методите за увеличаване на ръста на производството включват пропаганда и промиване на мозъците на потребителите, превръщайки ги в консуматори и производство на много, но некачествена и ненадеждна продукция, с което се реализира разхищение на природни ресурси и производството на неоправдани количества боклук. Не всеки ресурс може да се рециклира и не всеки ресурс е възобновяем. Повечето ресурси, на които разчита съвременната индустрия са невъзобновяеми, а една част от суровините не подлежат на рециклиране.
Всъщност ако дадем пример с филмето има ясни следи за наличието на картел, който е създаден с цел да бъде съкратен 2 пъти живота на една крушка с нажежаема жичка. И това не се прави за прогрес, не се прави за икономика, не се се прави за екология, прави се за да има по-голям оборот от крушки. Крушки, които ще ги продаваш на същите цени, но ще горят по-често и ще имаш по-голяма печалба. А където има картели няма и свободно регулиране на пазара и принципите на пазарната икономика не работят.
Майката му е не да си купиш тостер, който утре да се развали и да си купиш нов, докато трупаме милиарди тонове отпадъци на бунищата, майката му е да си купиш уред, който да е качествен и да може да се ремонтира и да може да се използва, докато действително не излезе нещо достатъчно добро, което да го измести, но с ефективност и качество. А някои производители, ако не знаеш не гонят оборот, ами се издържат от поддръжка и резервни части на това, което произвеждат. И това може. Защото колкото и да е качествено нещо, то с времето се износва и има нужда от някаква поправка или поддръжка.
housedoktor - майстор
Документален филм точно по темата (на руски език ) https://www.youtube.com/watch?v=Uocx03JCqa0
egomen66 - майстор
:?: "Не съм толкова богат, за да си купувам евтини неща."
Марко Поло :partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Купи -хвърли -купи .или защо няма дълготрайна стока" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: