• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Има много интересни линкове, нека ги споделим.
housedoktor - майстор
Интересно филмче с БГ субтитри
Ще си го припомните когато следващият път смените изгоряла ел.крущка или батерията на лаптопа си
http://www.youtube.com/watch?v=Agr89PUw ... 9BD8945996
Купи, хвърли, купи: Скритата история на планираното остаряване (2010) Една от основните индустриални хитринки в помощ на "икономиката на растежа" е продажбата на стоки, специално създадени с цел да излизат бързо от употреба. "Планираното остаряване" е темата на този документален филм, който описва методите на прилагането й, проследява историята й и как се е наложила в икономиката, и подчертава ефекта й върху обществото и природната среда. До каква степен феноменът "консумизъм" се дължи на нестабилната човешка "природа" и не са ли всъщност тези бизнес стратегии причината за създаването на консуматорското мислене? Какви други скрити методи се използват за манипулацията на нашия стил на живот? Във филма има и нотка на надежда: ще видим хора, които се противопоставят на планираното остаряване и използват различни начини да се борят за едно по-устойчиво развитие на обществото.
schuldiner - майстор
Добрутро! Че то само в този форум има стотици примери, как клиентите/купувачите сами си го търсят! Кво са виновни производителите? Щом качествената стока не се харчи, ще се предлага некачествена, много сложно... Поне в България все още не се стимулира потреблението (както в САЩ примерно) до такава идиотска степен, че да сменяш два пъти в годината мебели и колата на три години. Ама резултатът е пак боклуци, щото потребителската култура, макар и по различен начин, пак е ужасяващо ниска. Бе, направо липсва, какво да се лъжем...
inspo - майстор
schuldiner написа:
Добрутро!.............

Извинявай, но пишеш глупости.
Изгледа ли и 5-те части на филма?
За крушките, чорапогащниците и принтера това дето си го написал не важи!
А и за много други неща.
Chefo77 - майстор
Мдааам.
Миналата седмица в ТМ един консултант започна да ни обяснява, как вместо да даваш 2000 лева за пералня на Miele, можеш да си вземеш за 900 лева едно AEG, и "след 2 години, като се счупи, да вземеш още едно за 900"!!!
Интересно ми е, как тъпото ми Beko (Sang тоест) за 389 лева вече 6-а година пере, та се къса, а едно AEG за 900 лева след втората година да го чакаме ... и освен това казана бил заедно с лагерите и какво ли не още и почти нищо не подлежало на поправка.
Отделно съществува питанката, какви пари им плащат на консултантите в ТМ, та толкова леко "да хвърлят" 900 лева на всеки 2 години ...
ZMeyGorianin - майстор
Абсолютно вярно!!! Преди време се ръснах с 800лв. за "хипер-супер-нофрост/прост/-модерен хладилник с фризер. След първия месец от изтичането на гаранцията си показа магариите- изтекъл фреон- 90лв.+20лв. за транспорт и снемане до камиона в рамките на града!/- качването беше от мене след съответния панаир/ :finga:. Половин година след ремонта- нова изненада- фризера му отказа, а хладилника прави всичко на кочан! След две посещения на “светила в хладилната техника“ ми обясниха, че не може да се поправи, щото за да се стигне до повредата трябвало да го разкостят целия от изолациите /гениално замислено/. След което теглих една майна на всички "модерни технологии" и обслужващите ги и се запътих за нов. На горещите уверения от консултанта да си купя еди кой си последен и много икономичен модел с не знам какви си екстри и електроники отговорих, че търся нещо с едно копче- вкл./изкл.! След което си купих едно БЕКО само с един термостат за 400лв. същия обем като стария, който дъни вече 2-ра година без проблем. И след още две да се скапе- не ми дреме на тази цена. Пък нека да ми гори 20лв. ток годишно повече от модерните неремонтиращи се сандъци!

В същото време АЕГ-то на майка ми, закупено 1976г.! / хладилник с надстройка/ не е мръднало досега! Чудя се колко ли ще изкара мод. 2011г. на същата марка сега?!
Последна промяна от ZMeyGorianin на пет юли 15, 2011 7:54 pm, променено общо 1 път.
Тани - модератор
inspo написа:
schuldiner написа:
Добрутро!.............

Извинявай, но пишеш глупости.
Изгледа ли и 5-те части на филма?
За крушките, чорапогащниците и принтера това дето си го написал не важи!
А и за много други неща.
Важи и то с пълна сила! Има вече доста голям избор - енергоспестяващи, лед и т.н. Масовия потребител се хвърля на най-евтинкото! Имам енергоспестяващи крушки на по 5-6 години ,някои от тях(тези на двора) светят поне по 200 - 250 денонощия в годината , защото рядко забравям да ги включа вечер , но сутрин като тръгвам на работа е светло и в повечето случаи не ги виждам и оставят да работят та ми се подиграват съседите. Едната е изложена на всякакви атмосферни влияния , пластмасата и е пожълтяла от слънцето , но продължава да работи. Струва 5 лв. Един мой приятел толкова пари за крушка не е луд да даде , Затова си взима на всеки 5-6 месеца от 2 лв.
На повечето принтери е възможно да им се "прибае" , но колко хора го правят - по лесно и " престижно" е да го хвърлиш и даже да се похвалиш! Така , че си е точно въпрос на ценности и начин на мислене.
За чорапите нямам наблюдения и може и да си прав :partyman:
splitservice - специалист
В петата част от филма всичко е казано кратко и ясно: "Светът е достатъчно голям да удовлетвори нуждите на всички, но винаги ще бъде малък да удовлетвори алчността на някои".
Тани - модератор
С вещите както и да е - ще го преживеем някак , но страшното че че същата тази снема я има и при храните и лекарствата (дори в здравеопазването като цяло)

Ето едно филмче за храната. Старо е и може би сте го гледали , но който не го е гледал ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ГО ГЛЕДА! Добре е човек да е информирам , а от там нататък да взима решения каквито прецени за здравето си и това на близките си!
http://zamunda.net/details.php?id=197673&hit=1

Ето и избрани цитати от него!
Иронията е, че средният купувач
не чувства, че има власт,
Той си мисли, че е получател на
това, което индустрията му даде.
Вярвайте ми, точно обратното е.
Всеки път, когато стока мине
през скенера на супермаркета,
гласуваме-местно или не,
органично или не.
Преди година в Уол-Март решихме
да продаваме само мляко без
хормони на растежа rBST.
Решихме го заради
предпочитанията на клиентите.
Отделните клиенти промениха
най-голямата компания на земята.
Забиха последния пирон в ковчега
на синтетичния хормон на растежа.

Разберете нас, фермерите. Ние
даваме на пазара това, което иска.
Искате мляко за $2, получавате
крави в боксове. Просто е.
Хората трябва да започнат да искат
от нас добра, здравословна храна.
И ние ще им я дадем. Обещаваме.
Изобретателни хора сме.
Ще я доставим. Това е
Гласувайте за промяна в системата.
По три пъти на ден.
schuldiner - майстор
Тани, и аз това казах, ама било глупости... Не ми се спори, а още по-малко ми се обяснява защо не ми се спори - принцип! Забележи, обаче, че в испанското филмче липсват две важни роли: на рекламата и на политиката. Рекламата е средството, с което производителите и търговците имитират подчинение на нуждите на потребителите, но предвидливо манипулират тези нужди до изгодна за тях форма. А политиката си е израз на официалната власт, т.е. тя е корективът, който липсва.
Тани - модератор
schuldiner написа:
Добрутро! Че то само в този форум има стотици примери, как клиентите/купувачите сами си го търсят! Кво са виновни производителите? Щом качествената стока не се харчи, ще се предлага некачествена, много сложно... Поне в България все още не се стимулира потреблението (както в САЩ примерно) до такава идиотска степен, че да сменяш два пъти в годината мебели и колата на три години. Ама резултатът е пак боклуци, щото потребителската култура, макар и по различен начин, пак е ужасяващо ниска. Бе, направо липсва, какво да се лъжем...
inspo написа:
schuldiner написа:
Добрутро!.............

Извинявай, но пишеш глупости.
Изгледа ли и 5-те части на филма?
За крушките, чорапогащниците и принтера това дето си го написал не важи!
А и за много други неща.
И на мен не ми се спори! Може и да не съм те разбрал правилно , но аз напълно подкрепям мнението на schuldiner , затова не можах да се съглася с тебе , че е писал глупости. Чрез промяната на начина на мислене можем да променим бъдещето си. Мисля , че дори този форум е част от идеята и именно затова се опитваме да го запазим чист! Всеки може да пише свободно за реалните параметри на стоки и инструменти , а не да се доверяваме на рекламите и другите пазарни трикове! Обменяме опит как да направим нещата наистина качествено , за да не се налага догодина отново да даваме пари за същото отново , за да стимулираме икономиката! Дори за някои дейности да наемем изпълнител , чрез форума се повишава общата култура и мисленето става на съвсем друго ниво, така клиентите изискват качество , а не това което е най бързо(печелившо) за фирмите. Като заговоря за тройни стъклопакети , изолация от 10 см. пароизолация . повечето хора , особено "майсторите" ме гледат странно все едно им говоря за извънземни. А тук това е нещо нормално и всичко останало се счита за компромис .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Купи -хвърли -купи .или защо няма дълготрайна стока" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: