• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Има много интересни линкове, нека ги споделим.
Chefo77 - майстор
Ами работи, защото работата, която върши е толкова по-малко от новия, че оправдава "разликата" в качествата. Говориш за мишки - Майкрософт с топче на 14 години работи. Струваше 30 долара. Втория Майкрософт, който купих - пак за 30 долара работи 5-а година. Няма да ти кажа колко пъти са падали ... МНОГО. Третият, този път за 30-ина лева (на лаптопа на жената) вече година няма грижи - не зная докога. Знаеш ли през това време колко мишки "за левче" ми минаха през ръцете? В това число разни Джиниъс, Тръст, А4Теч ... А колко оцеляха? А КОЛКО БЯХА УДОБНИ? А да ти кажа ли с колко евтини клавиатури опитах да заменя Компак-а ... който също е на 14 години. Какво пък толкова има в една клавиатура? :wink:
Новият ти лаптоп не е малко повече от стария - той е МНОГО повече. Това, че ти не можеш да оползотвориш преимуществото, не е в плюс на стария. Нали за да го направят по-бърз, трябва да рискуват нещо. Вентилаторът му, например, не трябва да работи на 2000 оборота, а на 4000 - и е нормално да се скапе по-бързо.
Да, за нещата които трябва просто да вършат някаква работа, има логика да не вземащ нещо скъпо. Моят тостер вече 5 или 6 години отказва да изгори, скапан Ронсън. Чакам го да изгори, за да си купя нещо по-хубаво. Ама на, не ще :)
Та така де - 20 годишен Опел е по-здрав от чисто нов Мерцедес. Ама никога няма да бъде Мерцедес :)
thinkpad - майстор
Chefo77 написа:
Ами работи, защото работата, която върши е толкова по-малко от новия, че оправдава "разликата" в качествата.
Работи с класа. Ако вземем пример с коли - по-добър ли е 10 годишен Мерцедес, спрямо нов който развива по-голяма скорост, ако ти се разпада в движение още на първата година и както си го караш така и му падне гумата и се утепаш?
Лаптопът като се развали работи точно нула и само загуби броиш от този факт. По-бърз ли бил? По-бърз. Но нито по-удобен, нито по-качествен, нито по-естетически прегледен спрямо мен. Болят те ръцете, докато пишеш от плоските смотани бутони.
Въобще, това че някое нещо има повече екстри или върви по-бързо не оправдава това, че след 2 години гумата ти пада в движение или батерията на лаптопа ти гръмва. На старият ми ThinкPad батерията беше на 4+ години и все още държеше по над 1 час. А когато са го произвеждали нито батериите са били по-евтини, нито тогавашното поколение процесори(нови за времето си) не са били по-евтини от сегашните. Но е вложена инженерна мисъл, почиствам го само като сваля едната клавиатура - друго не пипам. А едно HP за да го изчистиш трябва да го разглобиш цялото, включително и дисплея с капака да му свалиш. Което си е загуба на време и загуба на пари. Вместо фирмата да има 10 Thinkpad-а за офис дейности, тя взима уж 10 елитни HP-та, които се оказва че после и 10 пъти повече време отнема да бъдат почистени, а от там 10 пъти повече време са недостъпни, което означава загуби, които са съизмерими само с предмета на дейност на фирмата. Ако е някоя брокерска агенция на фондовата борса, може да струва милиони.
nikolson - майстор
Първият ти Тинкпад е на Ай Би Ем, вторият си е произведен от китайско държавно предприятие. Нещо като китайско розово масло в мускалче...
Chefo77 - майстор
thinkpad написа:
...
... но всичко е по-еди-какво-си според ТЕБ. Според ТВОЕТО потребление и нужди, и впечатления. Никой от основните им купувачи не мисли като ТЕБ, следователно ти не си представител на тези, чиито нужди да удовлетворят. Ако ти (не само ти, имам предвид комплексно) използваш лаптопа като калкулатор, и не си доволен от разликите, този който го използва на максимум оценява разликите между стария и новия. Колко държеше батерията на Нокиа 6310и, помниш ли? 2 седмици. Колко държи на Самсунг С3? 2 дни. Ако сложиш батерията от 6310 на С3-ката, знаеш ли колко време ще издържи? Надали и час. Защото УСЛОВИЯТА НЕ СА ЕДНАКВИ, консумацията на компонентите вътре е съвсем различна. Затова и лаптопа не държи - не защото батерията е по-калпава, а защото е много по-натоварена от тази на стария.
thinkpad - майстор
Chefo77 написа:
... но всичко е по-еди-какво-си според ТЕБ...
Не е според мен. Изпитанието на времето и тежките условия показват ясно качественият продукт. Лъскавите изтъркващи се пластмаси и плоски клавиатури, неудобни тъчпади с евтини шумни и твърди бутони не са показател за качество. Аз мисля, че ми трябва нещо, което да ми служи вярно и безпроблемно дълго време и поради това си стоя с някоя стара техника, понеже новата не ми се занимава да я ремонтирам на 2 месеца. Дадох ти ясен пример - навремето PentiumM не е бил по-евтин от Core i3 сега. Разликата е, че онзи лаптоп въпреки високите цени на съставните си части за цена от 2000лв е поддържал завидно качество, а сега този за 2000лв не стига че цените на някои/повечето хардуерни компоненти не са по-високи, ами за същите пари получаваш продукт-еднодневка. Този, който използва новият продукт на максимум ще установи, че той се разпада в ръцете му, за разлика от някой стар Thinkpad и също ще се чувства недоволен или излъган. PentiumM 1,6Ghz е с TDP 21/27W, а Core i3-4100U 1,8Ghz е с TDP от 15W. Така че не на мене тия с по-високата консумация! Не стига, че процесорът хаби по-малко ток, че и батерията въпреки всичко държи по-малко. Единствено обяснение е просто по-ниското качество. Но аз съм платил преди за високо качество и лаптоп, който работи 8 години. Защо сега ще дам същите пари за лаптоп, който няма да изкара и половината от това време, нито има половината от това качество? Да не съм будала? Трябва да съм доволен, че преди съм си купувал за едни пари здрава ябълка, а сега давам повече пари за червива ябълка?
Chefo77 - майстор
Само консумацията на процесора ли е атестат за цялостното натоварване на батерията? А видеокартата? Дисплея? Колко енергия отделя под формата на топлина всеки компонент?
thinkpad - майстор
Chefo77 написа:
Само консумацията на процесора ли е атестат за цялостното натоварване на батерията? А видеокартата? Дисплея? Колко енергия отделя под формата на топлина всеки компонент?
LED подсветка дисплеите харчат по-малко ток от старите CCFL лампи в лаптопите, а пък видео картите интегрирани в процесора не харчат много повече ток от старите Mobility Radeon. Процесорите същи хабят по-малко ток, а вършат повече работа от старите уж. Дори топлина се отделя по-малко. Твърдите дискове и SSD имат по-ниска консумация.
Въобще не става въпрос за лаптопите, става въпрос за цялата техника. Защо си купувам тостер и се разваля преди да му изтече гаранцията дори? Кантал и тенеке повече от 20лв ли струват според теб? Е, за 20лв не се занимавах с гаранции, а го ремонтирах за 10 минути, но е факт че е направено нарочно слаба точка, която да се счупи и ако не знаеш как да я оправиш - купуваш ново. Сега целта е да се вменят на хората потребности да купуват ниско качествени продукти за сума пари. Качеството е никакво и уредите не могат да изпълняват функциите си дори във времевият период на самата гаранция. Истината е, че суровините не са по-скъпи, трудът не е по-скъп, но качеството е по-ниско. Което си личи за високият сегмент по-малко, за ниският повече, но е факт и че нещата се продават далеч от себестойността им, а качеството им просто не струва. Как IBM навремето са излизали с едни от най-хубавите клавиатури за лаптопи, а сега новите Lenovo ThinkPad за същите пари са дървени, лъскави и чупливи отвсякъде? Дори и откъм комфорт новите продукти често не са по-добре. Нито от пригодност за ремонт и поддръжка. Направено е просто да налееш пари в нещо, което ще се счупи и трябва да купуваш ново. Това не мога да си го позволя!
п.п Новите лаптопи с нови батерии издържат колкото и дори повече от старите модели с новите батерии, когато са били купени. Но кривата на износването на батерията и падането на капацитета й е много по-стръмна, а самото падане на капацитета във времето много по-сериозно и бързо. Това е резултат от ползването на ниско качествени елементи.
ArturDent - Почти Безобиден
thinkpad написа:
Купувам си китайски поялник с дървена дръжка за 1,50лв преди 5 години. Работя си с него, просто е малко слабичък и решавам да си купя 10 пъти по-скъп поялник с 2 степени.....Аз лично правя живота на тези спекуланти черен, като ремонтирам всяко парче оборудване, което имам, ако е възможно, а не го хвърлям и да си купувам ново. Не си купувам нов поялник, купувам си нагреватели по 1,50лв и си ги сменям.
Хайде да посмятаме, ако теоретично си изкарваш хляба с това...
Да кажем искаш да имаш месечен доход от 2000 лв., с осигуровки и данъци и наеми .... трябва да изкарваш 4000 лв. Това прави приход 200 лв. на ден. При при скъпия поялник, колко можеш да вземеш за ремонт, шом струва 15 лв. - най много 7.50 с резервните части (нагревателя), т.е. на теб ти остават 6 лв. за всичко останало.
Крайната сметка показва че ти трябва да ремонтираш по 33 поялника на ден или малко над 4 на час. И това непрекъснато, без паузи за по цигарка или евентуално да имаш време за клиентите - да приемаш счупените и да предаваш отремонтираните. Ако някой ти помага с клиентите, поръчките и т.н. ще трябва да ремонтираш по 50 на ден...

Сега цялото това си го представи в една бяла държава, където с заплатата на техника с необходимата квалификация, приемчика, шефа, печалбата на фирмата т.н. ще стане $200 на час, а производствените разходи за един iPod са не повече от $50...

Ето затова например Филипс, директно казват че малка техника не ремонтират - направо ти я заменят с нова, без въпроси, просто не си струва. Но пък са превърнали това в рекламен трик.
Chefo77 - майстор
thinkpad написа:
...
Хайде пак: Човече, проумей, че не е важно ТИ какво искаш, важното е НОРМАЛНИЯ ПОТРЕБИТЕЛ и производител какво искат. Нормалният потребител иска да го ползва определен период и да вземе другото, защото не мисли за ремонт. Българинът НЕ Е нормален потребител. Той е гаден, егоистичен потребител.
Дадох ти пример с 20-годишния Опел, защото ми писна да слушам глупостите за по-здравото минало и за бъдещо намаляване на гаранциите на 30 минути. И то най-вече от хора, които просто не могат да си позволят новото. И аз се успокоявам, че колите ми са здрави, и че ако взема нещо ново, то ще се чупи повече ... обаче тайничко си мечтая за ново Кади на метан за работна, нали :wink:
Това, че ти можеш да си свалиш нагревателя и да го отремонтираш не означава, че всеки може и трябва да го сваля и отремонтира, дори и да отнема секунди. Защото смяната на нагревател е много по-сложен процес от това да го извадиш и да сложиш новия. Включва администрация, включва диагностика, включва поддръжка на части, включва доставка на тези части, включва труда на всеки по веригата. И тъй като смяната на нагревател не е цената на самия нагревател, производителят е преценил, че няма смисъл да се ремонтира. И поради тази причина го произвежда така, че да не може да се ремонтира изобщо, защото това пък го улеснява при масовизацията на производството.
Дай да мислим друго - перални. Ореваха орталъка, че новите били с капсуловани барабани, че не можело да се сменят лагери, а само целия блок и т.н. А колко, мамка му, струва ТРУДЪТ да се извадят тези лагери? Ами вероятно повече от цената на лагерите, цената на асемблирането на целия блок и какво ли още не. Това, че бай Иван от третия етаж се хваща и избива и набива половин ден 2 лагера и ти взема 20 лева за труд не означава, че труда му струва толкова. В сервиз, с всичко посочено по-горе, ще струва да речем 70-80. И защо? Много по-лесно е да се смени целия блок - и така всички в производството и поддръжката са доволни.
Ясно е, че всеки търси по-доброто. Но по-доброто не е това, което държи повече. А което е по-разумно в цялост. За съжаление много често си затваряме очите за това и мислим "на парче".
Не че не съм съгласен за "консуматорското мислене". Но точно то е в основата на прогреса. Но никой няма сметка от това да не си купуваш нищо ново. Замисли се, че никоя държава от тези, които бяха и са ограничени в пазарите и ползват старите си неща до дупка, не е просперирала. И се замисли за Китай.
thinkpad - майстор
ArturDent написа:
Хайде да посмятаме, ако теоретично си изкарваш хляба с това...
Аз теоретично не си изкарвам хляба с това, а нагревателите ги бълват поточни линии на заводи. Нагревателят всеки си го сменя сам. Подобна спекулативна сметка може да бъде извъртяна за всичко, но това не не е аргумент за бълването на некачествена продукция, която те предава.
Другото, което ти светва е, че същият поялник, където тук го взимаме за 35лв в държава като Германия струва 11EUR.
Chefo77 написа:
Хайде пак: Човече, проумей, че не е важно ТИ какво искаш, важното е НОРМАЛНИЯ ПОТРЕБИТЕЛ и производител какво искат.
Май не правиш разлика между потребител и консуматор. Не си и даваш сметка колко безогледно се разхищават невъзобновяеми ресурси с подобният начин на тяхната употреба, което означава че в недалечното бъдеще ще останем с тонове боклуци и с никакви ресурси. Това не е основата на прогреса и прогрес може да съществува прогрес без да се разхищават ресурси безогледно. В действителност изкуствено се сваля качеството, така че като си купиш един чорап да се скъса след 2 дни, а не 2 седмици. И не става въпрос за прогрес, става въпрос за печалбарство, става въпрос за ръст на производството, който трябва да се адресира с ръст на консумирането, което се прави чрез целенасочена манипулация на потребителите и боклучави продукти. Задоволяваме не прогреса, задоволяваме нечии алчни амбиции. Прогресът произвежда по-добри, по-здрави, по-издържливи, по-надеждни неща. За това му викат "прогрес". А в днешно време производителите произвеждат боклуци и втълпяват на хората изкуствени потребности да купуват тези боклуци, а който не иска - просто се разпадат и така или иначе си купува ново. Това не е прогрес, това е просто начин да се задоволи алчността чрез по-голям растеж на производството, което не е мерило за прогрес. Но е мерило за разхищаване на ресурси.
Това, че смяната на нагревателя не се включва в цената на поялника не е мой проблем. Производителят може да произвежда и резервни части, които всеки който може и иска - да си ги сменя. И да ги произвежда по-качествени от китайските и за това да бъдат предпочетени пред последните. Преди е можело да се ремонтира и да се произвежда. Дадох пример с моят лаптоп - имаш клавиатура на 5 винта, после охладителят точно под клавиатурата на още 4 винта и си готов - почистваш го за под 10 минути. Сега взимам едно HP и охладителят е сложен отдолу, където трябва да разглобиш целият лаптоп и да загубиш поне 40-50 минути в почистването. А един лаптоп като се задръсти с прах не го сменят с нов лаптоп. Нормалният човек, иска нещо което да ползва и просто да работи без да му гърми в ръцете или да му се разпада. Нормалният човек не му трябва кафеварка, която да сменя всяка година, а да дава по 200EUR за същата, която по производствено качество не струва 200EUR.
Последна промяна от thinkpad на пон окт 14, 2013 12:31 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Купи -хвърли -купи .или защо няма дълготрайна стока" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: