• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Има много интересни линкове, нека ги споделим.
Chefo77 - майстор
Кока кола в двулитрова разфасовка се продава на цена 2.10 при изключително ниска отстъпка за дистрибутори. Колова напитка, произведена за Клевер, е на цена 39 стотинки. Въпреки всичко, Кока Кола се продава в пъти повече, отколкото Клевер-ската. Защо ли? Не само защото рекламата е зверска, а защото е по-вкусна, по-балансирана и т.н.
Преведено на езика на принтерите например, един китаец за 50 долара няма да може да изкара снимка с качеството на Епсон за 500. Ако изкара, значи инженерите на Епсон са за изхвърляне - не могат да намерят максимално евтин начин да постигнеш даден резултат. А с ограничаването на живота на самия продукт се набутват още повече - хем произвеждат скъпо, а продават евтино, хем не вдъхват доверие на клиента. Решението е да поръчат на китаеца да произведе за тях определен брой принтери на неговата цена, но с тяхната марка - така ще конкурират и други бъдещи "бойци" в този бизнес.
Кофти, обаче пазарът сам изхвърля невъзможните да се справят с конкуренцията. Естествен подбор в сферата на пазарната икономика.
Тани - модератор
Chefo77 , защо си мислиш че произвеждат скъпо? Произвеждат евтино , но си взимат печалбата за години напред от тебе защото ти продават качествена стока. Ако са планували да вземат от тебе 500 долара за 10 години могат да го направят по няколко начина :


наведнъж 600 $
на всеки 5 години по 350 $ плащаш общо 700$
на всеки 2 години по 200 $ плащаш общо 1000$
Всяка година 150$ Плащаш 1500$

Себестойността на принтера е 100$ и ти си я плащаш за всеки принтер! В общия случай когато ти го предлагат на по-ниска цена , спокойно могат да спестят и от материали и печалбата ще им е по-голяма дори!
Chefo77 - майстор
Ааа, значи в такъв случай за такива производители изобщо не трябва да "съжаляваме" - тяхната стока така или иначе не струва реалната си цена. То вярно, че една стока струва толкова, колкото дадат за нея, но мислиш ли, че е правилно да се продава с такава "надценка"? Респективно - може ли да се сравнява такъв производител с китаеца, който е научен да работи и продава без особена печалба, ако качеството е еднакво?

В интерес на истината, винаги съм си мислел, че големите имена нямат толкова големи надценки - по-скоро цената е обусловена от високо качество на материали, на труд и т.н.
velsi - Почетен майстор
Chefo77 написа:
В интерес на истината, винаги съм си мислел, че големите имена нямат толкова големи надценки - по-скоро цената е обусловена от високо качество на материали, на труд и т.н.
Тъй де. И аз винаи така съм мислел, но се оказва, че не е така, особено напоследък.
8180 - майстор
splitservice написа:
В петата част от филма всичко е казано кратко и ясно: "Светът е достатъчно голям да удовлетвори нуждите на всички, но винаги ще бъде малък да удовлетвори алчността на някои".
За мен това си остава в основата на нещата. Така възприемам целия филм.
Някакъв здрав разум ми подсказва, че няма много възможности едно и също нещо (особено електрониките) да бъде произведено за 20 и за 200лв. Съответно и качеството да бъде по 10.
Допускам, че второто е леко подобрено (евентуално критични материали) и себестойността му е 50. Останалите 150 са частично лакомия и основно хрантутене на лобита, политици и под. дейци на световния ред, който работят за безобразието, под "благовидни" предлози, напр. "устойчиво развитие", "административен (бюрократичен) потенциал" и прочее щуротии.
За съвсем кратко се спомена, че съществуват и др. икономически системи, поне по-щадящи Планетата.
За мен потребителят, както и инженерният кадър на фирмите просто са "зомбирани и принизени" да вярват в статуквото и в панацеята "пазарна икономика и ръст". Има го във филма, може би леко на втори план.
Тани - модератор
Илиян Илиев™ написа:
Пример за съвременна стока исках, като това с чикията.

Иначе книпекса изобщо не са вечни. Баджанака редовно дава по 20 евро за цигански клещи и след месец хайде нови. И каприол са същите.
Може би примера не е бил много добър , но какво ще кажеш за доживотната гаранция на Факом и Гедоре?
sstefanov - майстор
Клиентът ще е още по-доволен ако Epson-ът за 85 долара работи докато може, а не докато е програмиран. Това, обаче, не означава, че Epson ще спечели повече! Иначе как ще си продават скъпите модели?
Още едно доказателство, че маркетинга не е в полза на потребителите.
Има и много други примери - продават се процесори със заключени ядра, телевизори и телефони със заключени функции и много други...
И кой губи от всичко това? - Потребителите!
Chefo77 - майстор
sstefanov написа:
Клиентът ще е още по-доволен ако Epson-ът за 85 долара работи докато може, а не докато е програмиран. Това, обаче, не означава, че Epson ще спечели повече! Иначе как ще си продават скъпите модели?
Още едно доказателство, че маркетинга не е в полза на потребителите.
Има и много други примери - продават се процесори със заключени ядра, телевизори и телефони със заключени функции и много други...И кой губи от всичко това? - Потребителите!
Което доказва каква е реалната цена на тези процесори и по-скъпите ... по примера със зверската надценка, който даде Тани. Иначе няма как да те накарат да купиш по-скъпата стока.
Добре, че има хора, които отключват :)
Илиян Илиев™ - майстор
Тани написа:
Илиян Илиев™ написа:
Пример за съвременна стока исках, като това с чикията.

Иначе книпекса изобщо не са вечни. Баджанака редовно дава по 20 евро за цигански клещи и след месец хайде нови. И каприол са същите.
Може би примера не е бил много добър , но какво ще кажеш за доживотната гаранция на Факом и Гедоре?
Дай по-достъпни неща де. Това са си инструменти за тези, които поправят предвидено остарелите стоки. :wink: :-D

п.п. Гедоре правят ли цигански клещи да им разкатая фамилията от гаранции? Това го питам сериозно. Не че останалите постове в темата съм ги писал несериозно...
svetliopi44 - Чирак...
Илиане , ако бадженака ти ги използва да кълца фаянс ,теракот и сранитогрес - няма кой да му признае гаранцията.
Аз си дъвкам с разни китайчета и ги сменям на 4-5 месеца пнеже не работя само фаянс.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Купи -хвърли -купи .или защо няма дълготрайна стока" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: