• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
  Sphinx2e7 - напреднал
Здравейте,

За жалост един господин, който не бих нарекъл майстор ме излъга и, съответно, имам профили и стъкло за параван, но не й монтаж, който обеща...

Няма значение, такъв е живота, жив и здрав да е...

Имам следното:
- Стъкло за параван 8мм 2м х 1м
- 2 "П" профила, в които да влезе стъклото.
- Дистанционер/ Държач (ако така се казва): метална пръчка с държачи (1 на стената и 1 за стъплото), която захваща стъклото в горния свободен край и се фиксира към стената.

Очевидно нямам опция и ще монтирам сам и въпросите са ми следните:
1. Какво се слага за да се уплътни между стъклото и "П" профила?
2. Самите "П" профили как се монтират към стената и пода? Същия този "майстор" ми монтира другия профил (преди да спре да се вдига телефона :finga: ). Нищо не дупчи, а само лепи. Какво лепило е най-подходящо? Стъплото е доста голямо и, съответно, тежко. Само с лепило ОК ли е?
3. Дистанционер/ Държач - "майсторът" залепи и неговия държач към стената, независимо, че има дупка за дюбел. Това достатъчно ли е по принцип?
4. Дистанционер/ Държач, на кой етап се монтира - когато вече е монтирано стъклото и спрямо него ли се монтира (предвид, че дължината му може леко да мърда спрямо позицията на стъклото?
5. БОНУС ВЪПРОС - предвид, че този "майстор" се оказа измекяр, как мога да проверя с голяма вероятно дали стъпката са ми закалени. За такива платих, но нямат печат "T".

Благодаря за всички за помощта и дано има по-малко подобни измамници на дребно, които изграждат имидж на типичния БГ майстор... :axe:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Снимчици биха помогнали ;-)
Sphinx2e7 - напреднал
съб май 18, 2024 12:34 pmn_a написа:
Снимчици биха помогнали ;-)
Това са "П" профилите. Нямат предвидени дупки. Както споменах, "майсторът" ги лепи на другия параван.
Прикачен файл:
0-02-05-73ba91b9cf4e098ba60e765d971dccc9716f2fcc5a4af9e820583249f907d9f4_1c6a2412a060ed90.jpg

А това е дистанционерът/ държача, както аз му казвам с 2та края, които трябва да се монтират за стената и стъплото.

Прикачен файл

0-02-05-67cdffbb6b46fc82d4c63553cf755b71de95530ca098bd4ce0a3c76ab1a05392_144b76b93ad76c09.jpg
Lutchezar - майстор
Това "стъпло" през цялото време си мислех че е "стъпало", а то сигурно е "стъкло", моля корегирайте.

Дайте снимка на мястото където трябва да се монтира, като донарисувате кое къде го виждате Вие.
pipilica - майстор
За съжаление няма начин да разбереш дали стъклото е закалено без да го строшиш, преди доста време имах същия проблем и носих едно стъкло в голяма фирма занимаваща се само със стъкла, та там специалист ми обясни че единствения вариант е да се строши за проверка.
Зависи върху какво ще се монтира тоя П профил, ако е върху равни плочки в баня само със силикон става много здраво, просто няма от къде да получи такова усилие че да скъса силикона, ако върху друга стена по-добре да го хванеш с подходящи дюбели и задължително фрезенк на отворите в П профила за да потънат главите на винтовете. За уплътнението на стъклото към профила има прозрачен силиконов уплътнител който прилича на тоя за ПВЦ дограма но е малко по-тънък от гумения, има и вариант да си поиграеш и да напълниш фугата със силикон но е голям въртел.
Много е важно да е абсолютно вертикално монтирано стъклото, един вид да си стои само право, тоя дистанционер-държач е само да го крепи право, гледам има и винтче за стягане на стъклото и ще ти трябва някаква мека подложка която да сложиш за да не опира метал до стъкло.
kozl - майстор
Под долния профил, настилката хоризонтална ли е или с наклон?
Ако е с наклон стъклото трябва да е някакъв трапец, а не правоъгълник.
Ако настилката е с наклон и стъклото е правоъгълник ще трябва подложка, която да направи хоризонтална основа за "П" профила.
Sphinx2e7 - напреднал
Благодаря на всички за помощта.

Основните въпроси сега ми се свеждат до това:
- Всеки санитаран силикон ли ще държи (стената и основата са равни) или по-добре да взема монтажно лепило или силокон за огледала с по-голям сила на залепяне?
- Кое е по-добре за уплътняване гуменото уплътнение (който някой спомена) или силикона?
- "П" профила - сега разгледах как този е монтирал първия параван. Виждам, че има силикон само от едната страна на "П", а от-другата няма. Така редно ли е? Трябва ли да има силикон в дъното на "П"то преди да поставя стъклото? За "П" профила, който е отдолу има ли нещо по специално относно силикона и поставянето?
- Има ли значение как се застъпват "П" профилите т.е. долния е до стената и други стъпва не него или обратното?

Ето и снимка къде ще го монтирам:

Прикачен файл

0-02-05-a4c488305067ff893317a71c56a65f60e000d77efc0e16bf3bf3801fc19a0b76_f72937e0c54eda02.jpg
miliad - майстор
*прозрачно монтажно лепило.
* Все тая. С уплътнението ще ти е по-лесно, а и по-лесно се подменя след време.
* Силикона трябва да е достъчно, за да държи. Трябва да си обработиш и фугите по подходящ начин. Това зависи от плочките, индивидуално е за всяка ситуация.
* Свързват се под 45°.

И един съвет. Стъклото да не стъпва на металният профил, а на две 2мм ПВЦ подложки в двата края. Същото и за страничният профил.
Sphinx2e7 - напреднал
нед май 19, 2024 11:23 ammiliad написа:
*прозрачно монтажно лепило.
* Все тая. С уплътнението ще ти е по-лесно, а и по-лесно се подменя след време.
* Силикона трябва да е достъчно, за да държи. Трябва да си обработиш и фугите по подходящ начин. Това зависи от плочките, индивидуално е за всяка ситуация.
* Свързват се под 45°.

И един съвет. Стъклото да не стъпва на металният профил, а на две 2мм ПВЦ подложки в двата края. Същото и за страничният профил.
Много благодаря!
Уплътнението от двете страни на стъклото ли се слага? (Мисля, че да, но все пак...)
Самото уплътнение и ПВЦ подложките има ли ги в големите вериги (Практикер, Брико, тн...) или, ако не, то къде да ги търся?
Това лепило ОК ли е? - https://praktiker.bg/en/Polimerni-i-mon ... S/p/144674
  • 1
  • 2

Тема "Монтаж на параван (Майсторът ме излъга)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: