• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе 30л не е кухненски бойлер. Използвам сметките на Емо, като добявям, че според немските стандарти, един душ харчи около 8л/мин, т.е. водосъдържателят е достатъчен за около 8мин, но като се има предвид, че отначало смесването е по-голямо и харченето на гореща вода е по-малко( да речем 4л гореща и 4 литра студена), нагревателят ще успява да загрява постъпващата вода, то се предполага, че водосъдържателят ще се изхарчи доста по-бавно. След като се изхарчи готовата вода идва ред на сапундисването, което обикновено трае 7-8 минути, нали? През това време бойлерът пак се загрява -
7,5мин х 4л/мин = 30л, нали? Реално загряването ще е много по-кратко, защото водата, която е останала в бойлера е много по-топла от водопровода.
Пак имаме 10-15мин за плацикане и т.н. Нещо такова са имали наум производителите, при избора на компоненти.
Последна промяна от LazarGanev на вт сеп 08, 2009 6:46 am, променено общо 1 път.
bojkob - специалист
и аз така си мисля и затова мисля да рискувам, но все още мисля!

ще изискам в магазина да ми дадат информация за дебита на водата при определена температура на водата (както дават на проточните бойлери) и ако се окаже невярно ще им го връщам и ще взимам обемен, ако се окаже читав ще се похваля и вече остава да видим кво ще стане със сметката за тока :lol:

хибриден или обемен, хибриден или обемен ..........
2v6 - майстор
bojkob написа:
и аз така си мисля и затова мисля да рискувам, но все още мисля!

ще изискам в магазина да ми дадат информация за дебита на водата при определена температура на водата (както дават на проточните бойлери) и ако се окаже невярно ще им го връщам и ще взимам обемен, ако се окаже читав ще се похваля и вече остава да видим кво ще стане със сметката за тока :lol:

хибриден или обемен, хибриден или обемен ..........
Едно е сигурно - с такъв бойлер (обемно-проточен 9 кВ) сметката ще е ниска, щото ще дава малко топла вода :idea:

С нетърпение очаквам дали ще потвърдиш това което съм написал :?:

Между другото ще добавя още нещо - ако се използва първоначално като обемен и след това се разчита на проточната функция температурата на водата ще е постоянна първите минути след това ще започне да спада плавно - ще се налага да връткаш смесителната батерия през 10-20 секунди - голямо къпане ще падне :-D
dessii - напреднал
Та да се включи по темата и някои които ползва проточен боилер. От както се помня ползвам такав бойлер за къпане (вчера навърших 26 години). При родителите ми има Релакс 6кВ, моят е Елдом Инвест също 6кВ. Това което искам да ви кажа е че е температурата на водата и силата на струята е напълно достатъчна. Не е вярно че става само за миене на ръце. Аз лично се плацикам по почти 1 час в банята и то с гореща вода (като изляза от банята кожата ми е зачервена като на рак от горещата вода). Нормално е които не е ползвал да погледне с недоверие. И с моя мъж беше така, но вече той обяснява да другите че е къпането с такъв бойлер е съвсем като с обемен, с тази разлика че имаш вода когато си пожелаеш и колкото си пожелаеш. Относно слушалката - струята от фабричната слушалка е достатъчна, но си работи без проблем и с друга слушалка - у нас е така.
EmoZ - специалист
Разни 'ора разни идеали, Деси някога ползвала ли си топлофикация и налягане на мрежовата вода 6 bar, да уеднаквим 'взимането на душ'.

Инак аз с едно шише от 2 литра хладка вода мога да си измия главата и да се обръсна, ако има още едно ще се изкъпя целия, ако се налага, даже мога да го правя и 2 часа, но само по принуда!

8 литра за минута (да става за плацикане) при температура на водата преди подгряване 10С и мощност от 6 kW на нагревателя праи точно 20.75С - леко недостатъчно за зачервяване на кожата.

За да се зачервиш 42С, при 10С на студената вода и 6 kW мощност на нагревателя, ще имаш дебит на водата 2.687 литра за минута, или за 1 час 'плацикане' 161 литра - колкото по принцип си и требва.

Ей сега сигур сфащаш що се налага 1 час 'плацикане', вместо 15 минути читав душ, щото имаш четири пъти по-нисък дебит от необходимия.

Сега ако се замислиш ма 'ного дълбоко, че на секо 'къпанье' фукаш по 45 минути овъртайм и ако се къпеш секи ден, то за една година (365 дни) 'ше нафърляш 16 425 минути или това са 684.375 часа или 28.515 дни. Ся тука е много важно да се внимава, това е загуба на 7.8125 % от разполагаемото ти време годишно, ако го екстраполираме върху средната продължителност на живота на жените в България, да земем 70 години, се получава следният покъртителен резултат:

Всяка средностатистическа жена в България, горда притежателка на 6 kW- тово недомислено проточно бойлерче прекарва 5.46875 години (47906 часа и 15 минути) повече време в банята от останалите с по-яки бойлери в очакване да се произведе достатъчно количество вода с подходяща температура. Ерго губи 5.5 гoдини от съзнателния си живот да чака бойлерчето - ба го и т'ва готино бойлерче - не го ща ако и да е без пари.

Да си загубиш 5 и половина години в банята и от т'ва да си доволен - мани тая работа.


'Ма па и 'секи си знае.


п.п. Само да допълня, според Джобтайгър.бг средната предлагана работна заплата за България (всички сектори) 865 кинта, или 4.805 кинта на час, от таквоз чудно бойлерче човек губи около 115 108 кинта за целия си 35 годишен трудов стаж (3288.80 кинта годишно)
, при продължителност на живота около 70 години.

п.п.п. След сичко това неизменно се налага изводът, че тези бойлерчета са тайно диверсно оръжие на запада :evil: , насочено срещу икономическия просперитет на нашата държава - за бога, братя и сестри не ги купувайте!
dessii - напреднал
Едвали аз трябва да те светна по въпроса че не навсякъде има топлофикация. Нямам намерение да споря с когото и да е, особенно пък относно изчисленията ви с които се мислите за много велики. Човека поиска мнение от ползващи такъв бойлер. А примера които бях дала за 1 ния час беше за това че водата не свършва, а не че ти е необходимо толкова време. Ако искаите вярвайте, но къпането с такъв бойлер е съвсем пълноценно и нормално, също както и с обемен.
bojkob - специалист
:lol:

направо ме разби с тея сметки :lol:

добре де предложи нещо, какъв бойлер да си купя?

Трябва ми да мога да го навра под кухненския шкаф(затова мислех първо за хоризонтален или проточен, но вече се разубеждавам), но има вариант и за вертикален!

PS. - тоя спор за тея бойлери няма край, а аз съм ползвал обемен около 15 години и вече три години ТЕЦ, проточен съм ползвал няколко пъти, 5киловата и положението е много зле! Имах надежда че тая измишлиотина на Шишков ще свърши работа ама май ще се откажа да рискувам и ще се засиля на обемно Стибелче!
EmoZ - специалист
Е де, Деси, не се засягай, идеята е, че секи има различни критерии за убаво и лошо и зат'ва трябва нещо обективно, за да може секи да прецени дали му е убаво или лошо. Та зат'ва съм се изабил.

Успех.

п.п. Аз съм велик сметач, Русенската термохидравлична настройка на топлоснабдителната мрежа лично съм я въртел преди 9-10 години.
EmoZ - специалист
Така си е, bojkob, или як проточен, или читав обемен :).


Успех.
bojkob - специалист
ееее за як проточен нема инсталация, читав обемен освен Стибела друг май няма като се поразрових из нета!

Май ще хода да хвана промоцията в Практикер и ше зема един с 20% отстъпка :) пък здраве да е!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "обемно проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: