Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Yan4o - напреднал
Здравейте,
предстои ми ремонт на банята и се мъча да си направя някакъв проект, тъй като се нуждае от преустройство. Сегашното разположение не е удобно (така купихме апартамента), а като квадратура не е голяма (3 кв.м), което предполага, че и вариантите не са много. Идеята е, да е максимално удобно и да се използва пълноценно наличното пространство.
Като за начало - ето как е сега :
Изображение
Както се вижда, тоал. чиния е в дъното, душът в средата и след всяко къпане цялата баня е във вода. Това е основното, което искам да променя и съм се насочил към изнасяне на зоната за къпане в края на помещението (там е и отдушникът) и оформянето като душ кабина. Но тъй като не съм привърженик на стандартните продавани душ-кабини, предпочитам отделянето с прагче и стъклена преграда (с плъзгаща се врата, примерно). И тук е първото притеснение - дали предвидените 80 см ширина (на ок. 1.40 дължина) ще е достатъчно, за да се получи удобна кабина?
Мисля, че това е максималното, което може да се отпусне, предвид нуждата в останалата част да се разположат тоал. чиния, мивка и бойлер.
На приложената по-долу схема съм се опитал да покажа примерното разпределение, което ми се върти в главата на първо четене.
Изображение
Вторият проблем е с вратата - така отваряща се , според мен няма да е много удобно при ползване на мивката. То и сега е така, но поне от другата страна мивката има място, а при новото - няма, сбутваш се в тоалетната. Има ли някакъв вариант да се направи плъзгаща се врата или някаква друга идея, ако имате, за по-удобен вариант? Просто на мен ми липсват идеите. Не се занимавам с това, не съм и ходил по много бани, та затова се допивам до хора с повече опит и фантазия. :)
Още нещо - бойлерът ми е малко Х къде да го сложа? Сигурно ще е хоризонтален, ще го вдигна горе, но се чудя къде ще е най-удобно...
Относно канала и тръбите за водата - вертикала (фи110) съм го нарисувал къде е - в дъното. Тръбата за чистата вода влиза в помещението от същия ъгъл. Сифонът също съм го показал къде е сега. При такива дадености - колко мога да отдалеча тоал. чиния от мръсния канал, че при проекта ми идва на метър и малко , може би...?
Май станаха доста въпросите и ще се спра засега до тук, да определя първо разположението на основните неща, а за детайлите - после, ако има мераклии да помогнат.
Ще съм благодарен за всякакви съвети и идеи. :prayer:
jekasus - майстор
Бойлер вертикален над т. чиния. 80 см са достаточни за широчината на душевата част.
за прага - виж варианта за понижаването на пода в душевата част.
Според мен вратата е удобна, като си вършиш някаква интимна работа :-D влизаш и затваряш вратата, за други дейности може и да остане отворена.
Yan4o - напреднал
jekasus написа:
...за прага - виж варианта за понижаването на пода в душевата част...
Искаш да кажеш подът да е на 2 нива - по-високо в сухата и по-ниско в душевата част, нали така? Хммм... не бях се сетил за подобен вариант, но звучи интересно. Наистина това с прагчето е малко...остаряла концепция :-D .
А какво е нормалното разминаване в нивата при този вариант?

Относно бойлера - не мисля, че е достатъчно мястото за вертикален , където предлагаш, ще захлюпва много т. чиния, няма да има място сякаш...
Апропо - с колко см най-малко сваля нивото окачения таван - 7, 8, ...? Да знам с каква височина макс, ще разполагам и има ли шанс там да сложа хоризонтален.
За вратата - има ли някакви по-нормални варианти на сгъваеми, че това, което съм виждал хич не ми харесва - много кекави, пластмасови, халтави ?
jekasus - майстор
За тавана - ако ще има лунички - 12 см(може и 10 :-D )
Т.чиния -78-80 см, бойлера - 110 см. Не вярвам да ти е ниска банята.
Разминаването на нивата е размера на лайсната и още няколко мм при различни наклони.
prascho - майстор
Няма да имаш проблем с дължината на мръсния канал от тоалетната чиния. При нас се получи от порядъка на 2,70м. Спазвай съответния наклон на тръбата.

Задължително вертикален бойлер! /рискуваш жена ти да те изсели при липса на топла вода/ Ако имаш възможност бойлера го изкарай извън банята. Ако няма такава възможност, то бойлерът на мястото на мивката. Мивката да застане срещу тоалетната чиния. Помещението е 1,45м. Моноблок корона е 60см, една стандартна мивката е от порядъка на 40 см изпъкналост. Остават 45 см проход до кабината. Има и вариант да ползваш вградено казанче..

Вратата ако не е сложно може да я обърнеш навън...зависи от пространството.

С праг не мисля, че е отживелица. Аз го направих с праг :). Въпрос на вкус.

Относно паравана. Ако искаш да е от темперирано закалено стъкло 6мм ще е бая скъпо.. При мен за 90х170 ми искат 650 лв с четири панти и хубав обков на сисо. При теб може да има една фиксирана част от 60 см при тоалетната и една подвижна врата от 80 см.
Yan4o - напреднал
Прасчо, относно бойлера - и аз съм за вертикален. Предложението на jekasus за бойлера над тоал. чиния (моноблок) не мисля, че ще е удобен - при всяко сядане и ставане ще трябва да се внимава да не се удари човек. Малко е мястото.
Твоят вариант изглежда по-добре - бойлерът си отива в ъгъла , НО - исках да избегна опасването на цялото помещение с тръби . А така за да закарам топлата вода до мивката бая ще обикалям, да не говорим и за мръсния канал. Само това ме спираше, иначе съм го виждал този вариант. Иначе вратата няма проблем да се обърне, даже си мисля да сложа такава с чупещо крило - съвсем прибрано ще стане.
Относно паравана - мислех дясната част да е фиксирана, а лявата да е плъзгаща се врата. Не искам да е на панти и да я мисля ще има ли място да се отваря.
Ей сега ще драсна схемата, да видя мащабирано как ще изглежда все пак твоя вариант.
tretre - специалист
Вратата НЕ я обръщай навън!
Поздрави!
Yan4o - напреднал
Опс, аз не съм обърнал внимание - мислех, че говори за обръщане от коя страна ще са пантите, но все за отваряне на вътре. Не съм мислил за навън.
Ето, нещо такова го виждам, с врата с чупещо се крило:
/но пак ми остава чуденето с многото обикаляне на тръбите за мивката, т.е. само това ме спира да кажа - това е вариантът, засега.../

Прикачен файл

bath_new3.jpg
bath_new3.jpg (13.16 KиБ) Видяна 4271 пъти
prascho - майстор
Ами бойлер над тоалетна може, ако бойлерът е този:

Аристон Велис - 390 лв
http://www.youtube.com/watch?v=Sb_nhsMRVQs

Аз направих тази концепция по съвет на съфорумците. Още не съм го включил и нямам впечатления. Дълбочината е 27см и не пречи много. Дори при мен височината на тоалетната е 210см. Ако си със стандартна височина от 2,65м ще е още по-добре.

П.П. Може кенефа с бойлера над него да застанат на стената с вратата /до вратата, на тези 50 см, кенефа обътнат към душ кабината/. На мястото на кенефа да застане мивката. Основна цел на предложението - отдалечаване на бойлера максимално от душ кабината. Вратата максимално в ляво. /отдалечена на 10см от лявата стена/. 60 см ще ти стигнат. Кенефът е около 35см и двата баджака отстрани :).

http://www.gaudi-ds.com/product/700/mon ... chane.html

Може и първата схема с бойлер над кенефа. Недостатък е, че бойлерът ще ти дойде до душ кабината.
ulieliadi - специалист
Схемата не ти е мащабиране правилно!
В баня със същите размери че и по-тясна(130см) съм събрал - пералня, мивка,бойлер,WC и 85 см душово пространство.
Всичко е наредено отдясно като влезеш, в реда който съм ти написал. Бойлера е хоризонтален над мивката 80л, а вратата се отваря навън.

Тема "Преустройство на банята - идеи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: