Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Първо - моля за извинение, че изтупвам праха на стара тема.
Второ - да я караме по същество.
Предния месец купих 50 л. хоризонтален бойлер на "Елдом", модел 72267XR. Уточнявам, че го купих по обява от "продавалник"-а. Според думите на продавача е бил монтиран в офис и е бил ползван много рядко. Външно нямаше забележки, момчето се съгласи да му сваля фланеца, за да видя какво е положението и вътре.
Та и вътрешно нямаше видими забележки. Реотана беше чист, без полипи от котлен камък, съдържателя си беше наред, все пак емайлиран. На дъното имаше известно количество вода. Стори ми се О.К., броих парите и си го отнесох у дома.
Като се прибрах излях тази вода, имаше уталожен котлен камък, някъде около шепа, нищо тревожно, все пак тук водата се слави като варовита. За всеки случай, преди монтажа смених предпазния клапан. Ей така от куртоазия.
Навързах жици, меки връзки, както се казва - всичко ток. Работи си.
И така до преди 2 дни в четвъртък. Намират ме на пожар, да съм ходел да спирам водата, понеже има теч в апартамента под мен.
Отивам - вярно от мен е проблема. От свръзките на водомера капеха тежки- тежки капки. Спрях водата, обадих се на "ВиК" да дойдат да видят всичко ли е наред с водомера, пък и ако има нещо да се сменя като уплътнения и пр. да си го оправят. Същите изразиха и съмнение, че може бойлера да е върнал гореща вода през входната тръба.
Та включих го след това и ми направи впечатление че меката връзка преди възвратния клапан е необичайно топла, почти гореща, водомера на пипане също беше топъл.
Взех предположението на хората от ВиК за истина, отивам днес до "Филбо", купувам нов клапан, сменям и.... същата работа. Та ми писна, спрях вода, токове и пр. и сега се чудя какво да правя.
Нормално ли е това или има отклонение от нормалните условия? Поне според мен, щом въпросния клапан е еднопосочен, не би трябвало меката връзка преди него да е толкова топла на пипане, ама знам ли? 30 години съм ползвал газов бойлер, та тези електрическите са ми малко мъгла...
Дето се казва сън няма да мога да спя, докато не реша този проблем.

P.S. Пък и гаджето не иска да идва като няма топла вода.... :-D
jakuzi - специалист
Ехее тема отпреди 2 лета :)
Пусни тока и водата,след като достигне определена темепература да речем 50 градуса,изпусни от вентила вода (изцъркай човката) и провери дали е гореща.Ако е -тогава пак вентила е проблем.Не е възможно при изправен вентил да имаш топла -гореща мека връзка преди вентила.
MamaMy - майстор
Преди вентила си сложи обикновен възвратен клапан от бронзовите. Новите вентили имат клапанче да връщат назад по малко вода което за мен е пълна олигофрения.
LazarGanev - "Велик майстор"
Намирисва ми на проблем с ел.инсталацията на жилището - консултирай се с кадърен ел.техник
MamaMy - майстор
Това също е възможно, но след монтаж на клапана ще си проличи. Ако има кран на студената вода също може да се затвори и ще стане ясно.
В такова състояние беше клапана. Вижда се, как гуменото уплътнение което трябва да спира водата да не се връща е поддало, което вероятно е и причина за топла (горещ?) вода по маркучите и тръбите преди клапана.
Изображение

Предполагам и с втория клапан който сложих е станало същото.
Сега ме човърка мисълта, да установя при колко точно кг./кв.см. се случва това.
LazarGanev написа:
Намирисва ми на проблем с ел.инсталацията на жилището...
По- точно? Какво те съмнява?
Напрежението го мерих - кажи- речи 230 V.
MamaMy написа:
Ако има кран на студената вода също може да се затвори и ще стане ясно.
Има, затворен е. Какво следва?
MamaMy - майстор
Ако при затворен кран на студената вода пак се загрява меката връзка, значи бойлера има проблем със нулата към корпуса му. Това имаше предвид Лазар Ганев
dyaneff - майстор
Въпроса за изправната електроинсталация визираше защитно зануляване, заземяване и пробив на нагревател към корпус при отсъствието им.
MamaMy написа:
Ако при затворен кран на студената вода пак се загрява меката връзка, значи бойлера има проблем със нулата към корпуса му.
О.К.
Но ако и на втория клапан му се е случила същата случка като на първия, не е ли логично меката връзка да се нагрява в следствие на това, че топлата вода се връща обратно?
jakuzi - специалист
Ozzie написа:
MamaMy написа:
Ако при затворен кран на студената вода пак се загрява меката връзка, значи бойлера има проблем със нулата към корпуса му.
О.К.
Но ако и на втория клапан му се е случила същата случка като на първия, не е ли логично меката връзка да се нагрява в следствие на това, че топлата вода се връща обратно?
"Проверката висша форма на доверие"-га бяхме малинки така на учеха :)
Провери първо вентила (по лесно е) ,ако е здрав тогава се довери на колегите -тоците :?:

Тема "Елдоминвест бойлер-пластмасов предпазен вентил (БОКЛУК)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: