Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
kiril - напреднал
Предстои ми да правя баня и купих едни плочи, които не са много стандартни, нямат фалц по ръбовете, не са заоблени. Продавачката ми каза че се лепят плътно, без фуга, но аз и нямам особено доверие и бих искал да чуя друго мнение. Не съм убеден в естетическият краен резултат и практическият такъв, т.е. приемливо ли е да се лепят плътно една до друга. Ако реша да сложа разтояние от 3мм., то тогава фугата ще бъде наравно с плочата, а не вдлъбната както обикновенно. Плочите са доста големи 33 - 60 см. Моля дайте ми съвет :)
Profi Stroi - специалист
Ако наистина си си купил такава плочка тя трябва да е със прав ъгъл
с две думи самата плочка да е калибрована
Лепи се така както ти е казала тя
Но ако имаш желание и с фуга 5 мм пак може ;)
kiril - напреднал
Да, плочата е с прав ъгъл. Любопитно ми е естетически как ще стои, а и дори и плътно да ги залепя, все пак ще трябва да се фугира, ама не виждам колко фуга ще влезе в цепнатина колкото косъм.
velsi - Почетен майстор
Ще влезе колкото е необходимо. Между другото плочки, наредени без фуга се почистват много по-лесно. Колкото е по-голяма фугата толкова по-лесно се зацапва и се губи естетическия вид. Трябва постоянно да се почиства. Особено пък ако става дума за под. С други думи, ако искаш направи си да речем фуга 1 мм, ако не искаш съвсем без фуга, но от голяма фуга нищо не печелиш.
Profi Stroi - специалист
Не виждам как ще ги залепиш с фуга като косъм
Фугирането ще си поеме достатъчно материал
Пи естетично такава голяма плочка ще стои с минимална фуга както по горе ти дадоха съвет и колегите
kiril - напреднал
Благодаря ви за съветите. Като казах "фуга като косъм", имах предвид, че тези плочи прилепват плътно една до друга. Вероятно и така ще кажа на майсторите да ги залепят. :)
SHL - специалист
Здравейте,
този модел плочки стоят по-добре, като се наредят на плътна фуга. Трябва да си сигурен, обаче че плочите са еднакви по размер, т.е. да не ти бягат с милиметър или два. Това ще разбереш, като наредиш "на сухо" на пода 2-3 кашона, плътно една до друга. Подравняваш ги внимателно от две съседни страни. Ако видиш че някоя плочка избутва друга или правилните линии са разместени, то тогава ги реди на по-широка фуга. Ако след подравняването плочките не мърдат и образуват правилни "кръстове", значи имаш първо качество калибровани плочки и задължително си ги нареди на плътна фуга.
Matchless - специалист
Аз също много харесвам този тип плочки без фуга, единствен проблем може да има ако е ново строителство и има влага. При изсъхване и липса на фуга, която да обре разликите е възможно плочките да се надигнат и пази боже да изпопадат :cry:
SHL - специалист
Matchless написа:
Аз също много харесвам този тип плочки без фуга, единствен проблем може да има ако е ново строителство и има влага. При изсъхване и липса на фуга, която да обре разликите е възможно плочките да се надигнат и пази боже да изпопадат :cry:
Нищо подобно - грешно расъждаваш. При добро лепило за плочките ако ще цялата стена да е влажна - падане няма. Под "добро" лепило разбирам, такова от 12-18 лв.
Ако пък стената тръгне да пука, никаква широка фуга не я спасява. Широката фуга се прилага заради разликата в размерите на плочките или просто за естетика ! Има и друг вариант за ползване на широка фуга, а именно, когато трябва да избегнеш парчета от по 1,2,3,4см. в ъглите на стените да речем.

Тема "съвет относно лепене на фаянс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: