Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
The_FAN - специалист
Здравейте колеги,
Моля някой с опит да ме ориентира за следния казус:
Ситуацията е нарисувана - кутия от гипсокартон в която ще се развие вентилацията на баня
Ще има два отвор/вентилатора за обсмукване на въздуха, тъй като банята е преградена.

На кой вариант да се спра като по-адекватен ?
Вариант 1
Два външни вентилатора

Вариант 2
Канален вентилатор и решетки в двете зони...

За сега клиента се е спрял на Вариант 1 като по-евтин и с предимството на клапите на всеки вентилатор за да не влизат "гости" от отдушника...
При този вариант обаче не съм много компетентен дали няма да се получава някакъв отрицателен ефект от едновременната работа и на двата вентилатора (ще работят заедно). Например ме интересува дали вентилатора на отвор 1 няма да потушава/пречи на струята от вентилатора на отвор 2....
При Вариант 2 се оскъпяват нещата заради каналния вентилатор и ревизията под него - алуминиева за вграждане в гипсокартон + екстрата (ако има такава) за някаква клапа между каналния вентилатор и отдушника.

Дайте някакви мнения как да се действа....

Прикачен файл

banq.jpg
banq.jpg (74.63 KиБ) Видяна 2172 пъти
jekasus - майстор
Или канален, или две отделни линии до отдушника, особено, ако вентилатори ще се включват отделно.
The_FAN - специалист
Линията може да е само една и вентилаторите ще работят заедно.
jekasus - майстор
Отвор 1 на 45 гр. както при канализация.
Правия ъгъл към отдушника също подмени с две дъги със 45 гр.
radius - майстор
Дали не може, ако единия отвор е с приоритет, да се ползва един вентилатор. Включванията да са с 2 дъги и У-тка и дъга . Не знам дали ще има ефект на засмукване при този вариант.
edit:
Прикачен файл:
vent.png
vent.png (1.41 KиБ) Видяна 2127 пъти
Аз го промених, но дали ще смуче през пасивния отвор ?
Вкъщи е същата конфигурация и преди да сложа втория вентилатор, може да опитам какъв е ефекта ( но няма да е скоро).
Последна промяна от radius на ср ное 13, 2013 11:00 pm, променено общо 3 пъти.
jekasus - майстор
Лъчо, промени правия ъгъл отдясно на картинката на две 45 гр. и става перфектно :-D
The_FAN - специалист
Колеги благодаря ви за мненията
Понеже и габарита на кутията е с някакви ограничения клиента се съгласи на канален вентилатор, който е по-добрия вариант и според мен.

Тема "Вентилация в баня..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: