Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Chefo77 - майстор
Привет!
Питанката - каква е разликата между мебелите за баня, изработени от PS (предполагам полистирол) и разпенено PVC?
Засилил съм се към българските фирми, Висота, Триано, Макена. Някой някакви негативни отзиви за някоя?

Благодарско предварително!
timo1 - специалист
Аз съм с такова китаиско ама е без грешка,плавно се затварят вратичките и чекмеджетата и цвета още си е бял :partyman:
http://www.interceramicbg.com/intercera ... em370.html
Chefo77 - майстор
timo1 написа:
Аз съм с такова китаиско ама е без грешка,плавно се затварят вратичките и чекмеджетата и цвета още си е бял :partyman:
http://www.interceramicbg.com/intercera ... em370.html
Приятелю - не ме разбирай погрешно, но идеята на темата не е всеки да покаже какво има и от какво е доволен, а дали има и каква е разликата между двата вида материал. И, съответно, свързаната с материалите дълговечност.
Иначе аз съм си за българското и ми се иска да си взема нещо, направено в България. За всеки влак си има пътници :)
timo1 - специалист
Дано се включи някои химик тогава :-D
8180 - майстор
Чефо,
Не съм химик, нито мебелджия.
АКО едното е полистирол, ПВЦ е за предпочитане.
Класическият полистирол старее (пожълтява). Може да си виждал подобни изпълнения от соца.
Днес (поне в рекламните плоскости) измислиха някакви добавки, които значително подобряват нещата. Полистиролът се лепи почти с всичко.

ПВЦ е значително по-устойчиво, респ. се лепи по-трудно, но има много лепила днес (вкл. добри БГ) за твърдо ПВЦ. Проблемът тук е "разпенено" - нещо като сандвич от две твърди плоскости пресовани към по-мека сърцевина. В резултат се появява проблем с ръбовете. За там използват китове и после общо боядисване в единични небюджетни бояджийни. Въпрос на проучване и преценка.

Работил съм с материалите, но за др. цели. Цените са близки в полза на полистирола.
Май съм срещал (Геко-Виском) и комбинация-сандвич с дебел пълнеж до 20-30мм общо - вътре "Фибран", отвън ПВЦ - ползват го вместо стъклопакет при врати.
Успех!
Chefo77 - майстор
Много благодаря за разясненията, колега. Имах същото чувство - че полистирола е много тънък и (вероятно) неподходящ за дълготрайна употреба - може би съм бил прав за себе си.
Днес гледах шкафчета на Макена ... На пръв поглед ОК. Но - конструкция от 11-12 мм някаква пластмаса (на повечето вратичките бяха изметнати!!!), а останалото освен основната клетка - 4-5 мм плоскости, в разрез се вижда, че са прозрачни с някаква боя или фолио отгоре. Предполагам, че мебелите са комбинация от PVC и PS. Другото несериозно ... почти нямаше 2 на 100% еднакви модела - каквито мивки имали, каквито формички се сетили да сложат. Обърнати цветове, различни нюанси ... Отиваш, харесваш, вземаш. :)
Тази фирма отпада, да видим как са Висота и Триано...
8180 - майстор
Чефо,
Аз по скоро за Направи сам се изказах. За фирмите нямам представа.
Заглеждал съм една, която доставяше за Еником - Армик или нещо от сорта.
Беше ми първо впечатление и ме впечатли.

Иначе, в работата си, предпочитам полистирола, когато ме вълнуват ръбовете, но ние имаме подходящи кантове и тогава ПВЦ е предпочитано - малко по-меко и по-лесно е за "криви" неща.
Определено полистиролът повече държи форма, но май не се намира повече от 5-6мм, които, ако се слепят с отстъп се получава приличен ръб. Днешната "дълговечност" не е проверена.
Мебелистите определено предпочитат разпененото ПВЦ (цена! и др. предимства), но там играе старанието и прецизността на обработка на челните ръбове.

Веднъж помагах за монтажа на един мебелист от Сф. - добри поръчкови неща беше сътворил, но за цената нямам представа. Ако ти е вариант - на ЛС ще помогна. Основният инструктаж беше "пази боята", а нещата бяха ок. 17 до 20мм дебелина (по памет) с доста добър вид, боядисани цялостно гланц (май някакви полиуретанови бои).
При сина ми, преди 2 год. беше. Мога да попитам/огледам за щети.
8180 - майстор
8180 написа:
Чефо,
Аз по скоро за Направи сам се изказах. За фирмите нямам представа.
Заглеждал съм една, която доставяше за Еником - Армик или нещо от сорта.
Беше ми първо впечатление и ме впечатли.

Иначе, в работата си, предпочитам полистирола, когато ме вълнуват ръбовете, но ние имаме подходящи кантове и тогава ПВЦ е предпочитано - малко по-меко и по-лесно е за "криви" неща.
Определено полистиролът повече държи форма, но май не се намира повече от 5-6мм, които, ако се слепят с отстъп се получава приличен ръб. Днешната "дълговечност" не е проверена.
Мебелистите определено предпочитат разпененото ПВЦ (цена! и др. предимства), но там играе старанието и прецизността на обработка на челните ръбове.

Веднъж помагах за монтажа на един мебелист от Сф. - добри поръчкови неща беше сътворил, но за цената нямам представа. Ако ти е вариант - на ЛС ще помогна. Основният инструктаж беше "пази боята", а нещата бяха ок. 17 до 20мм дебелина (по памет) с доста добър вид, боядисани цялостно гланц (май някакви полиуретанови бои).
При сина ми, преди 2 год. беше. Мога да попитам/огледам за щети.
П.П. Комбинацията от два материала понякога има предимства за формата. При нас класиката беше полистирол и плексиглас - доста здрава комбинация и вид с цветен плексиглас за визията. Аз не съм го правил - имаше отделна професия - макетисти, преди 3D програмите с обратна перспектива. :)
-Тони- - специалист
Разпенено ПВЦ има няколко вида в зависимост от плътността. Много лесно се обработва и слепва. След това боя.
Правя шкафове за баня от ПВЦ от време на време, но материала и боята ми излизат по- скъпо от колкото готови такива. А ползвам отстъпки....
Chefo77 - майстор
-Тони- написа:
Разпенено ПВЦ има няколко вида в зависимост от плътността. Много лесно се обработва и слепва. След това боя.
Правя шкафове за баня от ПВЦ от време на време, но материала и боята ми излизат по- скъпо от колкото готови такива. А ползвам отстъпки....
Точно това е причината да не искам точно шкафчето за баня да е поръчково - ценово няма да ми се върже. А и не гоня нещо уникално като дизайн, просто искам визуално да си харесам нещо, да е достатъчно функционално като размери и добро като изработка. Да не ме е яд, дето се вика :) Иначе и хубавите готови са скъпи, да му се не види :)
8180, благодаря за предложението все пак!

Тема "Мебели за баня - каква е разликата между PS и разпенено PVC?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: