• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
boqnkov - специалист
Колеги, онзи ден в крайна сметка взех ето този бойлер:
http://www.siemens-home.de/produktliste/DE24401
Тъй като съм се насочил към бюджетно влизане в къщата, оптимизирам всички големи разходи. Иска ми се да направя и слънчева система, но инвестицията няма да е малка, а този бойлер ми изпадна дори по - евтино от 80 литров на ток. Като го монтирам ще дам впечатления.
Hoвoceлckи - майстор
След година и кусур си си взел каквото си си наумил. Вероятно е за добро, че не съм се включвал. Не съм чел темата, но в 5 страници едва ли всички в купом са ти го препоръчвали ... Аз щях да те разубеждавам. Препоръчах преди доста години подобно чудо на приятел като практично и икономично (без да съм имал и ползвал). След няколко изключително неудовлетворяващи опита го захвърли и си купи класически електрически.
Обезателно да споделиш резултата, какъвто и да е той!
boqnkov - специалист
Колега, не разбирам защо подхождаш с такъв тон. Темата мисля, че е доста съдържателна и изчерпателна. Като нейн завършек преди да дам преките си впечатления мога да обобщя няколко неща, които са казвани в темата за двата вида бойлери:

Проточен
Необходими условия за нормално ползване:
- достатъчно добро налягане на водата в системата
- трифазна и достатъчна мощност (18kw и нагоре) на съответната партида към разпределителното дружество
- захранващи кабели от електромерното таблото до ГРТ и от ГРТ до бойлера оразмерени за съответното токово натоварване

+ топла вода веднага и по всяко време
+ заема малко място
+ плащаш колкото ползваш без загуби от топлообмен на неизползвана вода
+ не се налага да се ограничаваш
- когато спре тока нямаш топла вода и може да останеш сапунисан в банята :axe:
- ако няма прецизно регулиране не може да варираш прецизно с ефективността на употребяваната енергия
- топлата вода не свършва и има вероятност ползването и да се увеличи, а от там и сметките за ток и вода

Обемен:

+ много ефективен при подходяща схема на свързване с контактор и седмичен програматор в таблото. Монтира се най - обикновен сериен ключ с кабел 1кв. вместо бойлерно табло, който управлява контактор и програматор, монтирани в ГРТ и бойлера се захранва директно от контактора. Програматора се настройва да включва бойлера предимно на нощна тарифа и евентуално от 16ч до 17ч (казвам аз как съм настроил моя сега). Програматора може да се настрои и събота и неделя да включва бойлера по - често според нуждите на семейството. Едното копче управлява вкл/изкл програматор след който е контактора, а другото копче управлява директно контактора (бойлера) в случай, че искаш да го включиш веднага. Не знам дали бях ясен.
+ няма да останеш сапунисан в банята ако спре тока
+ работи при всякакво налягане
+ икономичен и поради това, че водата рано или късно свършва
- заема място (в общия случай винаги е предвидено)
- водата има лимит и е предпоставка за интересни семейни ситуации :)
- уред с възможност за достигане на много високо налягане във водосъдържателя при несработване на защити (много малко вероятно)
bai_bradyra написа:
п.п. Да не задълбаваме в тази сложна материя със сметките, особенно като знаем, че парното и топлата битова вода са реално отпадък от производството на ел. енергия на ТЕЦ, който се дава на абонатите вместо да изграждат скъпи охладителни системи... и абонатите си плащат :axe:
По-полека с глупостите на журналята. За сведение: В най-голямата топлофикация, софийската могат да работят над 70 котела. от тях енергията само на два минава през електрическа турбина, чието охлаждане се праща на абонатите като топла вода. Тая турбина е в пъти по-скъпа от другите, при които отработената пара се охлажда във водни кули (дебелите комини). Всичко останало грее вода, която топли радиаторите и топлата вода на потребителите (които не си плащат, вярвайки на митове като този =D> ).
Hoвoceлckи - майстор
boqnkov, извинявай, макар че не съм имал намерение да те обиждам. Може нещата да опират до марка. Дано твоят да си функционира удовлетворяващо за теб! В нашия случай не поддържаше стабилно никакъв дебит с постоянна температура. Чувствах се изключително неловко и се опитах да му съдействам поне за рекламация. Нищо не се получи ... Теоритично плюсове и минуси могат да се изтъкват всякакви. Когато обаче не можеш да се къпеш с него, защото водата става ту гореща, ту - студена, теориите отиват по дяволите барабар с бойлера.
Късмет!
neviva - помощник
boqnkov , може ли да споделите сега, след 5-6 г употреба, доволен ли сте от избора на бойлера (от модела/марката и вида - проточен)?
Благодаря предварително!
Чудесна дискусията, за мен беше доста интересна.
MamaMy - майстор
Колежке neviva, ако влезете в профила на колегата boqnkov към когото се обръщате, ще видите, че той последно е посещавал форума на пон сеп 20, 2021 10:02 am :roll:
zz_stefanov - майстор
Колкото време да е минало пак е по добре да се продължи в тази тема, вместо да се пуска нова.
MamaMy - майстор
Само казвам на колежката да не очаква отговор от конкретния потребител :)
nikolov333 - майстор
Аз ще кажа, че вече пет години ползвам и съм много доволен от Stiebel Eltron 18/21/24kw с електронен контрол на температурата купен от Амазон за 450EUR. Единствено веднъж му сменях датчика за поток около 100лв.по спомени. Ползва се по пет пъти дневно за къпане и два пъти седмично пълни вана към 200л.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Обикновен или проточен бойлер за баня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: