• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
boqnkov - специалист
Поразрових се и намерих цените за електроенергията на територията на Пловдив (ЕВН). Дневна тарифа - 21ст, нощна тарифа - 11ст. Честно казано мислех, че разликата е доста по - малка. Ето на какво попаднах:

Само за целите на темата ще дадем един пример: за загряване на водата в бойлер с обем 80 литра до 75 градуса се акумулират около 6 kWh енергия. Препоръчителната норма за топлинни загуби за бойлер 80л. според програмата SAVE на ЕС е приблизително 1,2 kWh за 24 часа. Това означава, че загубата през изолацията за едно денонощие е 20%! Каква е ситуацията при бойлерите „” с изолация 4 см. загубите за 24 часа са 0,85 kWh или 14%, а при тези с 3 см изолация – 1,1 КВт/ч - 18%.

Ако си взема обикновен бойлер 100/120 л. да речем и си му направя управление с часовник и контактор и да се включва в 03:00 и се изключва в 06:00 часа няма ли да е по - икономично като цена? Топлата вода май се ползва повече в дневната тарифа. Тия 21kW или иначе казано 4,4лв. за час къпане малко си ме стряскат. Да речем, че загубите са 2kW за денонощие на обемния бойлер. С лист и химикал в ръка излиза, че обемния е много по - икономичен именно заради нощната тарифа при положение, че проточения се ползва на дневна. Гледам, че има бойлери с вградено електронно управление, но като че ли клоня към добрия стар часовник и контактор, които ми се струват най - надеждната защита от всички други, които са на бойлера.
Последна промяна от boqnkov на ср фев 18, 2015 4:14 pm, променено общо 1 път.
Стиви - специалист
Не плащаш за мощност, а за енергия, затова се смята само мощността по време на къпане и времето, а не максималната. А мощността зависи от дебита който си си пуснал водата, началната и крайната температура на загряване. Максималната мощност просто ти гарантира, че ще можеш да ползваш максималния дебит, дори при много ниска температура на входящата вода.
boqnkov - специалист
Обемен 120/150л. загрят на нощна до по - ниска температура (60С) с цел да се избегнат по - големи загуби от топлообмен няма ли да е по - икономичен от проточения?
chapara - майстор
boqnkov написа:
Обемен 120/150л. загрят на нощна до по - ниска температура (60С) с цел да се избегнат по - големи загуби от топлообмен няма ли да е по - икономичен от проточения?
Стига да си убеден че ще я ползваш цялата, а не само да я подгряваш, а тя да си изстива :wink:
boqnkov - специалист
Да изстива да изстива... колко да изстива със съвременните изолации от по 3/4 см. Колко kWh e загубената енергия от бойлер 120л за 24ч. Аз дали ще я ползвам водата вечер за душ или няма да я ползвам, голяма разлика няма. Загубата от топлообмен през деня ще си е константа. Не мисля, че температурата на входящата вода ще е критерии относно текущата дискусия, защото и при двата ще е еднаква. По скоро - най голяма разлика би дала околната температура в помещението в което ще седи бойлера. Колкото по - студено толкова повече КПДто на проточения ще се вдига (по - скоро на обемния ще пада... :) . Поне това са моите разсъждения... а дали е така... :?
Andri01 - майстор
Вдига се консумацията на проточния,при по-студено помещение. За къпане използваш по-топла вода поне с 1гр. на горе. Е,друг вариант-намаляваш потока на водата ,но става некомфортно.
prascho - майстор
Хайде стига де.....В предходната страница нали се разбра, че даваш първоначална инвестиция за проточния бойлер и след това получаваш сметки пот "5 лв". Сега гледам промяна на теорията за икономия на 180 градуса. Колеги, уточнете мненията си. Не може като фурнаджийска лопата да се връткаме от една теза на срещуположна.
boqnkov - специалист
Прас, стига де... тия 5лв. явно са ти бръкнали някъде като си го прочел. Аз пък набързо в лека защита на колегата ще ги сметна. Ако си сам с проточен бойлер, който работи на 14kW и се къпеш средно по 7мин.(за експедитивен мъж напълно достатъчно) на ден след 22ч. (преди лягане) прави 5,77лв./мес. Това е при положение, че не се ползва топла вода за нищо друго (чинии, сутрешно миене на очи и т.н.) ДА ОБАЧЕ.......
вкъщи сме 3ма (засега) и водата се ползва предимно в дневната тарифа а и къпането и за мен и за жената си е нещо приятно, а не просто задача, която трябва да бъде отметната. Въпреки това не стоя повече от 15тина мин. под душа, жената малко повече. Не знам и с проточения дали няма да се разглезим много (в това число и деца) и сметките да са повече от тези за отопление. :rock:
chapara - майстор
Значи като бягаш от проточния бойлер, бягаш от по луксозния живот :-D В такъв случай може да се къпете и по нарядко :razz:
boqnkov - специалист
chapara написа:
Значи като бягаш от проточния бойлер, бягаш от по луксозния живот :-D
За съжаление... мисля, че си прав. :toimonster:
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Обикновен или проточен бойлер за баня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: