• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
prascho - майстор
Аз така се надявах да се усвоят малко кинти по евро програми и да влезем в рекордите на Гинес с тези 5 лв на месец :-D . Тани, убиваш ентусиазма на "милиони" клиенти за покупка на проточен бойлер.
bai_bradyra - специалист
Тани написа:
bai_bradyra, ако някой бърка тук, то това си ти! За да се затопли 40 литра вода от 10 до 45°С чрез реотан, се изразходва едно и също количество енергия и при двата бойлера.
Някога, някъде казал ли съм нещо различно?
Аз казвам, че топля примерните 40 л. вода на 45 градуса за едно къпане. Ти топлиш 80 л. вода до 60-65 градуса минимум, за да ползваш същото това примерно количество от 40 л. за едно къпане. При теоретично избрана еднаква температура на входящата вода. Забелязваш ли разлика.... :lol:
Тани написа:
Второто нещо за което се заблуждаваш - ако ти ползваш 40 литра вода с температура 45°С без да я смесваш със студена, недей да мислиш, че и от обемния бойлер се източват 40 литра 85°С . От него се източват само 20 литра, които смесени с още толкова студена, стават точно с твоята температура. Енергията необходима за подгряване на 20 литра с от 10 до 80°С е абсолютно същата, като за подгряване на 40 литра от 10 до 45°С
И твърдиш, че в бойлер от 80 литра топлиш само 20 литра вода ??????След като си източил тия 20 л. останалите 60 л, на каква температура са- пак топлиш целия обем до зададената температура:lol: Я пак....
Ползвал съм и то не от обща култура обемен бойлер :lol: и знам, че след бръснене загретия бойлер включваше да доподгрява. Сметките са хубаво нещо. Но както е казал народа: Каквото ставаше по книгите, ако ставаше и по нивите... Това в кръга на шегата. Нищо против труда, който си положил. Аз не смятам . Смятат ми двама доставчика на ел. енергия в два различни града :lol: А техните сметки са най-верни.
,
Тани - модератор
bai_bradyra написа:

И твърдиш, че в бойлер от 80 литра топлиш само 20 литра вода ??????След като си източил тия 20 л. останалите 60 л, на каква температура са- пак топлиш целия обем до зададената температура:lol: Я пак....
Ползвал съм и то не от обща култура обемен бойлер :lol: и знам, че след бръснене загретия бойлер включваше да доподгрява.
Точно това твърдя! За тези, които не знаят основни физични закони, може и да им се струва, че не всичко може да се обясни с теорията, но на практика бойлера е елементарна система и всеки завършил осми клас би трябвало да може да направи сметките по-горе. Вярва ти се или не, но са верни и останалите ще го потвърдят!

Ако беше учил за КОНВЕКЦИЯ, щеше да знаеш, че при загряване флуидите се придвижват нагоре, а при изстиване стават по-тежки и "слизат надолу". Студената вода не случайно влиза в долната част на бойлера. По този начин не се смесва с горещата, а си остава долу, където не случайно се намира и реотана. А тръбата за горещата вода не случайно се намира в горната част на бойлера. Като източиш онези 20 литра, от горната част на бойлера, то студената вода влиза И СИ ОСТАВА В ДОЛНАТА ЧАСТ, без да се смесва с горещата вода. Нагревателя се включва и загрява само нея, защото останалите 60 литра са вече загрети!

Но бойлера е усъвършенстван уред с електрически нагревател. Като казах ВСЯКАКЪВ нагревател , го мислех буквално! Нека сме загряли в изолиран казан с капак 80 литра вода от 10 до 80°С с 6kWh и вземем 2 кофи по 10 литра гореща вода и върнем в него 2 кофи студена 10°С. По твоята логика би трябвало за дозагряването на казана до 80°С отново да се изразходват 6kWh :?

Или ако бойлера е изстинал напълно и му трябват 3 часа за да загрее:
bai_bradyra написа:
Ползвал съм и то не от обща култура обемен бойлер :lol: и знам, че след бръснене загретия бойлер включваше да доподгрява.


след бръснене по твоята логика, отново трябва да се загреят всичките 80 литра, значи нови 3 часа загряване :shock: :? така ли?


Това което го пише по книгите, расте по нивите! Но това което ни казват рекламите - почти никога! Да не би да имаш от тези в контакта и за това да са ти ниски сметките?

http://www.energysaverpro-live.com/bg3Qa9zR/
bai_bradyra - специалист
Четеш май като дявола евангелието. Написъл съм ДОПОДГРЯВА до зададената температура. Знаеш къде е сензора... Никъде не съм казал, че ще грее 3 часа. Не мисля да споря. Областта на професионалната ми реализация е в съвсем друга насока, че да развивам теории по топлотехника. И по твоите думи излиза, че като източиш първите 20 л. с темп 70 градуса, следващите 20 л са със същата температура #-o защото не се смесвали.... И щом топлиш само 20 л. вода, значи си на принципа на проточния- ползваш 20л. топлиш 20 л. :lol: И защо са ти тогава останалите 60 л. затоплени до 60-65 градуса ?????

п.п. Ползвал ли си проточен трифазен бойлер с мощност за която говорим 18 или 21 KW? Само с ДА и НЕ.... спирам да пиша повече, защото човека попита, аз му отговорих и всички скочиха върху единствения ползвател с думите, че това не е възможно :lol: Говоря от първо лице , а не чух , че е....., не може да е... и т.н. Много ясно , че говоря за мойте условия. При семейство с малки деца, без съдомиялна и др. подбни ситуацията ще е различна, но винаги проточният бойлер ще е по-икономичен от обемния.
Тани - модератор
Следващите 60 литра, са за да се изкъпят следващите двама човека или да си хвърлиш един душ и след работа със вода стоплена на половин цена. Да, терморегулатора ще включи много кратко време след като източиш първите литре, но реотана няма да загрява и на дневна тарифа, ако си изключил бойлера от ключа или автоматично от контактор!

Другата причина да се топли водата предварително, е защото за затопляне на водата веднага, е необходима голяма мощност, а не всеки има трифазен ток като тебе. Водата която си ползвал за десетте минути душ, по твои сметки се нуждае от 2,5kWh енергия, която може да бъде осигурена от 2kW стандартен нагревател за бойлер за около 1 час и 15 минути. 10 минути къпане - час и нещо загряване

А това дали се променя може и сам да провериш, като си включиш 150 литровия бойлер за проба. Мога да ти грантирам и да се хвана с тебе на бас, че след като веднъж си нагласиш температурата на водата, няма да ти се налага да променяш нищо поне 80% от времето за къпане! Може да попиташ и който и да е твой познат, който не чете форума, защото тук се наговаряме на лични с какво да се заяждаме с тебе :wink:
Има случаи в които е по-икономично да се ползва проточен бойлер, но това са по-скоро частни случаи.

В крайна сметка, така и не разбрах, каква е месечната ти сметка за един проточен бойлер? Ако искаш да бъдеш полезен сподели:

1. По колко минути средно за всеки ден от месеца ползвате бойлера.
2. С какъв дебит?
3. Каква е месечната сметка?

Пак казвам - нямам нищо против проточните бойлери и лично аз бих си сложил такъв, ако имах трифазен ток! Те имат редица предимства. Нека обаче не им преписваме такива, каквито нямат! Форума има за цел да дава коректна и неподвеждаща информация!
bai_bradyra - специалист
Някой вече се ебава :lol: Прас, не се притеснявай моята жена къде се къпе [-X . За твоята се притеснявай, че при тая евтиния и бол топла вода може в моята баня да дойде :lol: . И още нещо- Колко човека от писалите тук ползват проточен бойлер от коментирания тип? Май един #-o
Последна промяна от bai_bradyra на пон фев 23, 2015 11:18 pm, променено общо 3 пъти.
prascho - майстор
bai_bradyra написа:
............. Един или два уикенда съм обикновенно навън , някоя и друга командировка, да кажем, че ползвам около 22-25 дни. Трифазния ток засега не се ползва за друго. Сметките съм ги дал още на първа страница - 3-5 лв. на човек на месец за тия години. ............
цитат от 11.02.2015:
bai_bradyra написа:
Проточен. Ползвам 2 бр.21 кW Стибел Елтрон (на различни места в страната)Като купувах се колебаех между 18 и 21 кW, но реших да взема по мощния с по-голям дебит. Сметка 3-5 (три-пет :lol: )лв. на месец. И моля без: ти не се къпеш, ти не ползваш топла вода... :lol: ..............
Има нещо гнило "у вашата баня" :-D .

П.П. При споменатите сметки за ел. енергия във вашето домакинство някакси изниква смущаващия въпрос - коя баня ползва жена ти докато си в командировка :?: :-D
boqnkov - специалист
bai_bradura, не знам какъв ти е бойлера, но тези които аз гледам са Сименс 21kW, и може да работи само на два режима. Единия е 10/14kw силна/слаба струя, другия режим е 10/21kw пак силна/слаба струя. т.е. ще имам един определен дебит вода с който ще ми е комфортно и това е. Няма да мога да имам хладка вода с малък дебит и съответно много вряла вода с голям дебит. Сименс имат и друг модел, който вече има настройка с потенциометър на температурата, но вече е 500лв и въпреки всичко пак иска пипане по бойлера. Говоря за Сименс защото са най - достъпни. Прав ли съм в разсъжденията си? Иначе се поразгледах и попаднах на този бойлер, за който вече може да става дума за икономическа ефективност, но въпреки всичко не може да върви против законите на физиката. http://www.balmax.com/product.php?sr=1&r=5&r1=50&p=1 Аз пари за този нямам. Имам за Сименса с две степени. Явно извода е, че колкото повече вода се ползва в дневния цикъл и имаме бойлер с необходимия обем и добра изолация, така че да е стоплил количеството на нощна тарифа, то спестените пари са толкова повече. Къпането с проточен след 22:00ч е ясно, че е без алтернатива! И последно имам няколко въпроса...
1. Обемен със сух нагревател или проточен е по - подходящ за райони с варовита вода?
2. Графиката на изстиване на обемния бойлер (време/температура) праволенейна ли е или параболична... (не знам дали бях ясен) т.е. ако е загрят до 75гр. в началото да изстива по 2гр. на час и с времето да стигне до 0,5гр./час) т.е. да е по - ефективно да топлим голям бойлер на ниска темп. от колкото малък обем на висока темп.
шоп - майстор
boqnkov, на вторият въпрос веднага ти отговарям

По ефективно е голям бойлер до по-ниски градуси загрят. Отношението обем към повръхността на топлозагуба е в полза на бойлер с по-голям обем.
bai_bradyra - специалист
boqnkov написа:
bai_bradura, не знам какъв ти е бойлера, но тези които аз гледам са Сименс 21kW, и може да работи само на два режима. Единия е 10/14kw силна/слаба струя, другия режим е 10/21kw пак силна/слаба струя. т.е. ще имам един определен дебит вода с който ще ми е комфортно и това е. Няма да мога да имам хладка вода с малък дебит и съответно много вряла вода с голям дебит.
Писал съм какъв е, но как да е... винаги може да имаш и при двата вида бойлери хладка вода с малък дебит ( от батерията пускаш колкото си искаш и смесваш със студена пак колкото си искаш) , и вряла вода ( зависи какво разбираш под вряла... тъщата ли ще щавиш :lol: ) от батерията пускаш на макс само топлия кран. В по-предните страници ти показах бойлер с три степени, който ползвам, съизмерим с цената на сименс-а.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Обикновен или проточен бойлер за баня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: