• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
radius - майстор
Като сравнявате инвестицията, не забравайте да включите и таксата на енергото. Че за 30 и кусур кВт много боли.
chapara - майстор
boqnkov написа:
chapara написа:
Значи като бягаш от проточния бойлер, бягаш от по луксозния живот :-D
За съжаление... мисля, че си прав. :toimonster:
Че съм прав зная, но за съжаление ни натикаха в кенефа и друг избор освен икономии няма :axe: А всеки знае поговорката :"Икономията е майка на мизерията". В такава държава живееме :toimonster: . Ходил съм доста , дори и зад океана. Там от вода и отопление никой не пести :wink:
kozl - майстор
Интересно, но вероятно когато ти си ходил там, аз тук живях и също тук
chapara написа:
от вода и отопление никой не пести
И те така докато с демокрацията и кризата ни навести :wallbash:
bai_bradyra - специалист
boqnkov написа:
... за загряване на водата в бойлер с обем 80 литра до 75 градуса се акумулират около 6 kWh енергия.
Отговора си си го дал сам. При твоя пример след един душ и бръснене ( да ги сложим 10 мин.) тръгваш да топлиш целия обем на бойлера. При мен за 10 мин. 21 кW проточен бойлер ( макар, че не работи на пълна мощност- както казах 2-ра от 3 степени, вода на 45 градуса) , да го кажем около 2.5 кW. Загубите остават също на твой гръб :lol:, а аз плащам това което ползвам. Също остава на твой гръб и топленето до 65-75 градуса и разхлаждане на ползваната вода( може да намалиш градусите на бойлера, но тогава няма да ти стигне водата). И пак повтарям сметките ги правят два различни доставчика на ел. енергия в два различни града и показват едно и също. Да оставим факта, че един или два уикенда съм навън и като се прибера не чакам два часа топлата вода. :rolleyes: То май излиза, че аз ел. енергия за топла вода (почти) ползвам,това което ще ти изразходи за компенсиране на загубите при обемния бойлер. :lol: ( 30 денонощия х1.1 кW загуби при 80л. бойлер- при 120-150 л. още нагоре #-o ).
Стиви написа:
Не плащаш за мощност, а за енергия, затова се смята само мощността по време на къпане и времето, а не максималната. А мощността зависи от дебита който си си пуснал водата, началната и крайната температура на загряване. Максималната мощност просто ти гарантира, че ще можеш да ползваш максималния дебит, дори при много ниска температура на входящата вода.
Стиви правилно го е казал: за точни сметки има много неизвестни.. практика му е майката :lol:
Стиви - специалист
За едно къпане се изразходва едно и също количество енергия, независимо от начина на затопляне на водата. Ако ти си изразходил 2,5kWh с проточния бойлер, то ако бойлера ти беше обемен, щеше да изразходваш абсолютно същото количество енергия.
Ако бойлера автоматично се включва в 3 часа през нощта и се изключва в 6 часа сутрин, то сутрешният душ и бръснене ще ти струват два пъти по малко отколкото с проточен бойлер. Останалата част от сумата точно компенсира топлинните загуби и то топлинните загуби на напълно загрят бойлер, а ти вече ще си изразходил голяма част от енергията.
Всеки следващ изкъпал се с обемния бойлер, се къпе два пъти по евтино, отколкото ако се беше къпал с проточен бойлер, а ти вече си компенсирал топлинните загуби за цяло денонощие още с първото къпане.
За да бъдем по-точни компенсирал си топлинните загуби в първите 8 минути. Казано по друг начин, ако ползваш бойлера само до 8 минути на денонощие, е по икономично да си с проточен бойлер, но ако го ползваш по повече от 8 минути вече обемния е с предимство.
bai_bradyra - специалист
Стиви, струва ми се, че пропускаш нещо -не за едно къпане, а за стопляне на едно и също количество вода до ЕДНА и СЪЩА температура ОТ една и съща температура. В горният пост съм казал: топля и плащам това което ползвам. За да се изкъпеш с обемния бойлер ти топлиш до определена температура - между 60 и 70 градуса целият обем, който и да искаш не можеш да ползваш. По- просто казано на един литър гореща вода на 60-70 градуса излязла от бойлера ти влиза литър вода на 8-10 градуса и ползваш две трети, да не кажа и дори половината от обема на бойлера ( просто целият обем не можеш защото ще е изстинала ) и след това тръгваш да загряваш пак целия обем. При проточния топля примерно 40 л. и забележи на 45 градуса и ползвам 40 л. топла вода, а не топля 80 л. на 60-70 градуса и ползвам 40 л. ...
Иначе си прав. Едно количество вода се стопля до определена температура с едно количество енергия. И от там се започва- темп на входяща вода, темп. на изходяща вода, количество загрята вода, загуби и т.н.

ПРАКТИКА МУ Е МАЙКАТА... :lol:
preslav - майстор
Пак да се включа - *баси дългата тема за един бойлер и за 5 лв. Имам два, единият за къпане (в банята за душ), а другият за миене на чинии (проточен). Проточният е супер за едни чиниии или за едно дупе, ползваш само това, което ти е нужно и не губиш енергия от изстиване, но за никакъв друг ЧЕП не става. И най-важното - никой не каза какво се случва в регионите където водата е варовита - Честита Нова Година+честит нов бойлер?
boqnkov - специалист
Проточения се мори от варовика ли? Мислех, че при варовита вода е по - добре проточен от обемен. Тук в Пловдив е много варовита. Никъде не намирам колко са загубите на съвременен бойлер 120л. И аз като Стиви смятам, че като се извадят загубите от изстиване къпането с обемен на нощна е точно 2 пъти по - евтино и колкото по - голям е бойлера толкова спестяването е по - голямо. Сметките до които стигнах са съвсем прости. Няма разхлаждане, няма недооползотворяване... Има количество енергия, което ти е нужно за едно къпане. И двата вида са с активен реотан и съответно еднакво КПД. Разковничето e в загубите. Ако теоретично приемем, че ги няма, къпането с обемен заграт на нощна е 21 /11 ( двадесет и една единадесети) по -евтино. Нямаме намерение да се ограничаваме в ползването, просто искам да е ефективно. Знам, че много от вас си мислят, че икономията е майка на мизерията... и аз го мисля, но и смятам, че ефективноста е майка на прогреса.
bai_bradyra - специалист
Боби , казал съм го, но явно не четеш. :lol: Със Стиви допускате една и съща грешка. Не е количество енергия за едно къпане, а количество енергия за стопляне на определено количество вода за едно къпане. Сега пак ще ти обясня. Ти топлиш 80 л. ( или 120 л.)обемен бойлер на 60-70 градуса. Ползваш 40 ( 60 л.)- другата вода не можеш да я използваш поради факта , че вече е охладена ( на всеки литър топла вода с темп. 60-70 градуса излязъл от бойлера влиза литър вода с темп. 8-10 градуса). При проточния бойлер топля 40 л. на 45 градуса- ползвам 40 л. Т.е ти топлиш с обемния бойлер двойно повече вода на температура по-висока с 15-25 градуса, отколкото аз с проточния. Ето това е грешката в разсъжденията ви за едното къпане :finga: . На страна оставяме топлозагубите, които по -твоите думи са между 33 и 60 кW (1.1 до 2 кW на денонощие) на месец. Дано сте разбрали най-накрая. А варовитата вода какво те притеснява? Точно по-високите градуси на които топлиш обемния бойлер способстват за отлагане на варовик ( по-правилно котлен камък)- пак предимство за проточния :partyman: . Кой разбрал- разбрал....Наздраве.
Тани - модератор
bai_bradyra, ако някой бърка тук, то това си ти! За да се затопли 40 литра вода от 10 до 45°С чрез реотан, се изразходва едно и също количество енергия и при двата бойлера. Топлинните загуби се смятат отделно. Приеми, че в обемния бойлер са АКУМУЛИРАНИ онези 6кWh енергия за 80л. бойлер при 75°С и над 10kWh енергия за 120л бойлер при 80°С




Хайде сега да влезем в банята и да си хвърлим душ!

-У вас трима човека по 2,5kWh на къпане - 7,5kWh х 0,21лв = 1,57 лева на ден или 47,25лв на месец.

-У нас трима човека по 2,5kWh на къпане - 7,5kWh х 0,11 = 0,82 лева на ден или 24,75 лв на месец.
От онези акумулирани 10kWh все още са ни останали 2,5kWh в запас.

Вече чувам недоволните викове "а загубитеее" - загубите, онези 1,1 kWh за "обикневен" бойлер и доста по-малки за по-добре изолираните са изчислени за едно денонощие с напълно загрят бойлер. Ако както бе отбелязано по-горе водата се загрее непосредствено преди да се ползва, то те ще са минимални. Все пак ще ти направя кефа, като сметна максималните възможни загуби.

Топлозагуби на ден - 1,1 kWh - 0.12лв. на ден или колосалната сума от 3,63 на месец.
Ако ги добавим към сметката за затоплянето, се получава 47,25 срещу 28,38 на месец

За година - 567 лева за проточен срещу 340 лева за обемен бойлер.


Второто нещо за което се заблуждаваш - ако ти ползваш 40 литра вода с температура 45°С без да я смесваш със студена, недей да мислиш, че и от обемния бойлер се източват 40 литра 85°С . От него се източват само 20 литра, които смесени с още толкова студена, стават точно с твоята температура. Енергията необходима за подгряване на 20 литра с от 10 до 80°С е абсолютно същата, като за подгряване на 40 литра от 10 до 45°С


Третата заблуда - че се ползва само половината от обема на бойлера. Не е лошо, за обща култура, поне веднъж в живота да се изкъпеш с обемен бойлер, като използваш топлата вода докрай. Ще видиш, че по време на къпането няма да ти се налага постоянно да намаляваш студената вода и да увеличаваш топлата, защото температурата на топлата вода плавно намалява. Намаляване на температурата по време на къпането НЯМА, а това става в самия край на къпането. Защо в края? Ами защото е толкова рязко, че водата от гореща, колкото е била в началото на къпането става под 35°С за по-малко от минута. Щеш не щеш - приключваш с къпането. Ето това вече е предимството на проточния бойлер - комфорта, а не икономията. Може да икономисваш, АКО НЕ ГО ПОЛЗВАШ!

Разбира се в реалността разликата не е толкова голяма като в примерите по-горе, защото обемния все ще се наложи да се ползва и на дневна тарифа, но пак ще е по-икономичен. Икономичността на проточните бойлери е мит!
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Обикновен или проточен бойлер за баня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: