• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте, майстори!

Моля за съвет относно изграждане на баня и тоалетна.
Имам стара селска къща, един етаж над изба, която частично е над кота 0,00-смятам, че къщата е стандартна за "онова време". Строена е около 1951-1954г. Изглежда много здрава, стабилна, с големи широки греди, запазени, трудно се забива пирон в тях. С една дума-няма да събаряме, укрепваме и т.н., единствено ще импрегнираме дървото и предстои освежаване на самите стаи.
Въпросът ми е свързан с изграждането на мокро помещение вътре в къщата (ще обособим част от някоя стая). Подът се пада таван на избата, тоест-гредоред.
Моля за всякакви съвети как е удачно да подходя, като се има предвид, че това няма да е къща за постоянно обитаване, а ще е нещо като вила, съботно-неделно ползване. Проучвах варианти със застилане на дебел найлон, замазка и т.н. Накрая мисля да сложа под от душ кабина (само ъгъла), за да огранича максимално мокренето на помещението, но все пак ще е баня и трябва да я направя достатъчно издръжлива. Ще бъде и на северна стена на къщата.

Ще съм благодарна на всякакви съвети. Особено ми е трудно да взема решение от къде да започна. Дали да намажа с нещо пода, преди да пристъпя към изграждане на помещението? Дали изобщо може да се направи нещо хубаво и издръжливо като мокро помещение в такава къща? :?
torbalan - Дървен философ
У дома две от баните са над гредоред.

Не съм слагал найлони и т.н. Директно върху дъските направих циментова замазка с наклон към сифона, след това хидроизолация по най-нормалния начин. Тази, дето се маже от кофа и в ъглите някаква гумена лента... Върху тях - плочки. За сега нямам никакви драми.
nilro - специалист
Напълно е възможно.Направил съм вече две такива изпълнения,на две стари къщи на село,с тази разлика че имах и някаква глина на пода.Даже не я махнахме,защото ми хареса като изолация.
канализация+найлон+мрежа армирана+олекотена замазка+водопровод+гипсокартон+хидроизолация+плочки.
Водопроводните тръби трябва да се монтират така,с наклон,че да може да се източи водата когато прецените,че е нужно.
Прикачен файл:
DSC00007.JPG
DSC00007.JPG (46.09 KиБ) Видяна 12345 пъти
Прикачен файл:
WP_20150506_11_43_49_Pro.jpg
Прикачен файл:
WP_20150610_16_41_56_Pro.jpg
WP_20150610_16_41_56_Pro.jpg (82.33 KиБ) Видяна 12345 пъти
Прикачен файл:
WP_20150802_18_27_46_Pro.jpg
WP_20150802_18_27_46_Pro.jpg (80.43 KиБ) Видяна 12345 пъти
Прикачен файл:
WP_20150802_18_27_36_Pro.jpg
WP_20150802_18_27_36_Pro.jpg (91.33 KиБ) Видяна 12345 пъти
jekasus - майстор
Ако е здрава основата, оттам нататък е лесно...
Благодаря много за отговорите!

Специални благодарности към nilro! Много хубаво и ясно унагледяване на процеса. Аз си го представях горе-долу така, но снимките са супер!

А банята е станала толкова луксозна, че ако не беше в тази тема, нямаше да разбера, че е на гредоред.

Аз обмислям нещо по-скромно. Не планирам да изкара 20г., но все пак трябва да стане прилично.

А дали да съобразявам натоварването върху гредите? Тоест, мисля си дали да не я направя в ъгъла на една от настоящите стаи, за да има опора на две от стените на къщата. :? Първоначалната ми идея беше да изградя 3 стени, тоест да ползвам само едната стена на къщата.
torbalan - Дървен философ
Ако имаш малка стая, която може да "жертваш" - раздели стаята на две с една стена от гипсокартон (влагоустойчив обаче - обикновено е светлозелен на цвят). Прави се лесно дори от начинаещи. Половината си направи нормална баня с тоалетна, а другата половина остави за пералня и простор...

Друг вариант е ако може да жертваш част от коридор...

Ако ще е в спалня - прегради в ъгъл. Според мен по-малко ще ти пречи и стаята ще остане използваема в по-голямата си част... От банята пък до другия край на стаята може да стане килер, дрешник или каквото ти хрумне :)

Аз при баща ми така постъпих.

Ако хидроизолацията се изпълни правилно, ще изкара много повече от 20 години и нямаш нужда от душкабина.
Здравейте,
Понеже съм съвсем нова във форума,бих искала да попитам мога ли в тази тема да пиша и да поискам съвет по същия въпрос или е в разрез с правилата?
Благодаря много!
Щастлива Нова Година!
torbalan - Дървен философ
Пиши, питай... Защо да е в разрез?
Здравейте,отново!
Искам да обособя баня в един коридор в моята селска къща.Идеята ми е да поставя душ кабина с четири стени,мивка,тоалетна и биде,без стените и пода да се облицоват с плочки,теракот.Нещо такова,от където и почерпих идеята.
http://banispa.com/wp-content/gallery/b ... _selo5.jpg
Искам да попитам от къде да се започне.Водопровод и канал или електро инсталацията трябва да се изгради най напред?Ако таванът е сачак,а пода дюшеме,как да ги предпазим от влагата?Стените влагоустойчиви тапети или нещо друго?
Ще съм благодарна за съветите ви!

Не знам само дали този линк ще се отвори или трябва да се копира.
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на баня и WC в стара къща гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: