Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте!

Искам първо да се извиня за некомпетентността ми и евентуално тъпите въпроси, които може да задам. Преди около 2 месеца се нанесох в ново жилище, на което едни "майстори" ми бяха монтирали бойлер. Бойлерът е вертикален и е монтиран на бетон с 2 анкерни болта + дюбели. Планката на бойлера е закачена за болтовете... има и по 2-3 шайби на всеки болт между гайките и планката на бойлера. Това, което обаче ми направи впечатление, когато се качих на стълбата да видя как аджеба са направили монтажа е, че при въртене на гайките с гаечен ключ, болтовете се движат (превъртат) вътре в стената. На пръв поглед изглеждаше здрав и добър монтажа, но това превъртане хич не ми харесва... като че ли дюбелите не са захапали добре в бетона, а може би и дупките да са станали една идея по-широки. Предполагам, че натоварването на вертикалния бойлер е предимно надолу, но все пак опасен ли е подобен монтаж и възможно ли е падането на бойлера от стената (дюбелите някак си да се изхлузят от бетона и да стане мазалото).

Благодаря предварително и поздрави!
prascho - майстор
И двата ли болта мърдат?

Принципно трябва да се получат големи вибрации /все пак това са около 80л вода/ за да излязат болтовете. Например при земетресение. Иначе усилието е надолу и не ми се вярва да се изхлузят.
iliya_i - майстор
prascho написа:
И двата ли болта мърдат?

Принципно трябва да се получат големи вибрации /все пак това са около 80л вода/ за да излязат болтовете. Например при земетресение. Иначе усилието е надолу и не ми се вярва да се изхлузят.
Аз бих го свалил и сложил наново. Но преди това ще опитам да стегна анкерите. Дори и да са по-малки от отворите, би трябвало при натягане да се отворят, поради упора им в планката и шайбите. Верно е, че са натоварени предимно надолу, но и малко на изскубване,т.к. центъра на тежестта на бойлера е с около 20 см пред планката и създава въртящ момент.
iliya_i написа:
prascho написа:
И двата ли болта мърдат?

Принципно трябва да се получат големи вибрации /все пак това са около 80л вода/ за да излязат болтовете. Например при земетресение. Иначе усилието е надолу и не ми се вярва да се изхлузят.
Аз бих го свалил и сложил наново. Но преди това ще опитам да стегна анкерите. Дори и да са по-малки от отворите, би трябвало при натягане да се отворят, поради упора им в шайбите. Верно е, че са натоварени предимно надолу, но и малко на изскубване,т.к. центъра на тежестта на бойлера е с около 20 см пред планката и създава въртящ момент.
Благодаря Ви за бързите отговори. За съжаление и двата превъртат. Аз никога не съм работил с анкери... общо взето съм навивал по някое винтче с дюбелче в тухла за някое рафтче и това е. Пълен аматьор в тази област. Дори не знам какъв е принципа на механика, с който сработват. Общо взето и да ги навивам с ключа (средно усилие, което едва ли е фактор тъй като всеки си е с индивидуална сила и разбиране за усилие) постояно се върти всичко (болта + гайката) и не усещам особено високо съпротивление. Принципно как сработва самия анкер ? Като се раздуе в края и захапе бетона какво трябва да се случи ?

Ето и снимка на въпросния монтаж, въпреки че едва ли може да се каже нещо от нея Изображение
iliya_i - майстор
Ламарина, завита в кръг около боллта. В задния край е сцепена. Болта завършва с конусна глава, която при навиване отваря ссепената ламарина така, че да се заклини в бетона. Опитай да развиеш едната гайка с 1-2 резби и подпъхни между гайката и шайбата голяма здрава плоска отвертка или щанга за гуми от Москвич. Със зсвъртане би трябвало конуса да зацепи в ламарината за да непревърта, Ако успееш после и с другата.

ПС: Ако завъртането е с усилие, е възможно от пренатягане на гайката стеблото на болта с конуса да е превъртяло. Прецени - ако се превърта без или с минимално усилие - тогава има проблем - анкера не е стегнат. Но ако това става с по-голямо усилие може анкера да е стегнал, но от прекометно усилие болта да се превърта.
iliya_i написа:
Ламарина, завита в кръг около боллта. В задния край е сцепена. Болта завършва с конусна глава, която при навиване отваря ссепената ламарина така, че да се заклини в бетона. Опитай да развиеш едната гайка с 1-2 резби и подпъхни между гайката и шайбата голяма здрава плоска отвертка или щанга за гуми от Москвич. Със зсвъртане би трябвало конуса да зацепи в ламарината за да непревърта, Ако успееш после и с другата.

ПС: Ако завъртането е с усилие, е възможно от пренатягане на гайката стеблото на болта с конуса да е превъртяло. Прецени - ако се превърта без или с минимално усилие - тогава има проблем - анкера не е стегнат. Но ако това става с по-голямо усилие може анкера да е стегнал, но от прекометно усилие болта да се превърта.

Илия, гайките превъртат с ключ и прилично усилие. Аз с ръка например не мога да ги помръдна. Ако анкерът е стегнал, но болта все пак превърта според вас има ли проблем или да мисля демонтаж и нов монтаж, колкото и да не ми се иска, защото мястото е доста неудобно за тази цел. Бойлерът си стои вече 3 месеца постоянно пълен и не е мръднал.
Andri01 - майстор
Колкото и да е неудобно мястото аз бих монтирал нови носачи. по-добре игра по тях 2-3ч.,отколкото някаква беля при евентуална авария на сегашните носачи.А и може вътре да са с пластмасови дюбели,не метални!
iliya_i - майстор
FunkFreaker написа:
Илия, гайките превъртат с ключ и прилично усилие. Аз с ръка например не мога да ги помръдна. Ако анкерът е стегнал, но болта все пак превърта според вас има ли проблем или да мисля демонтаж и нов монтаж, колкото и да не ми се иска, защото мястото е доста неудобно за тази цел. Бойлерът си стои вече 3 месеца постоянно пълен и не е мръднал.
Ако е така, според мен анкерите са натегнати и може да стои. Просто сте се престарали със стягането.
toolegittoquit - майстор
Бойлерът може да се изхлузи при следните 3 условия
- болтовете/куките в стената са поставени без обратен наклон, така че да противодействат на тежестта. Обяснено - дупките е хубаво да се пробиват, като дрелката не се държи хоризонтално, ами леко нагоре.
- стената е достатъчно мека и нестабилна за подобен род захващане с дюбели/анкери. Тук си говорим за тухли-четворки, кирпич и подобни материали. В бетон според мен проблеми не би трябвало да има.
- самите монтажни отвори и/или монтажът са направени некачествено.

Тема "Монтаж на бойлер - проблем или не ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: