Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
iizi - помощник
Здравейте, имам нужда от помощ като съвети,мнения,препоръки и напътствия във връзка с това което съм се захванал да правя.А то е баня.Буквално от нищото.Къщата, която притежавам е доста стара, но е в сравнително в добро състояние.След като я закупих оправихме покрива, сменихме дограмата и следващото нещо с което се захващам е банята.В къщата никога не е имало такава и не е обособено такова помещение.За целта ще ползвам един коридор или антре, както искате го наречете, който не води на никъде.Смятам да го преградя и да го използвам за баня.Вече изидах големия прозорец, който имаше и монтирах доста по-малко продълговато прозорче.Дотук добре,но сега следва вече по-сложната част.Имам нужда от съвети какъв е реда по който трябва да продължа с изграждането.Аматьор съм в тази област и за това не искам да правя грешни ходове и после да преправям,а също и да слушам жената да ми мрънка ако сбъркам. Ще приложа снимка на помещението в сегашния му вид.Интересува ме кое следва, какъв е реда който да следвам.Предполагам че първо трябва да изградя преградната стена, която ще го обособи като помещение, а после да се захвана с канализацията и тръбопровода, замазката на пода и т.н. Моля за съвети, мнения и идеи за това как да действам, за материалите които са най-подходящи да използвам.Първото нещо, с което си мисля да продължа е стената.Дилемата за материалите е между итонг и тухли поротерм.Забравих нещо важно - да дам размерите на помещението. Ширината е 1,90м , максималната дължина ,на която мога да го преградя е 2,50м, а височината в момента без замазка е 2,63-2,64м
Благодаря предварително на всички,които ще се отзоват и ще ми окажат помощ и съдействие, като споделят опита си.

Прикачен файл

20160327_134807.jpg
chapara - майстор
iizi написа:
Благодаря предварително на всички,които ще се отзоват и ще ми окажат помощ и съдействие, като споделят опита си.
От гледна точка на удобство за работа, предполагайки че на новоиззиданата стена няма да има канал и водопровод, започни с тях и после зидай. Замисли си точното разположение на всички елементи с предвиден готов под. Пропуснал си да споменеш ел. инсталация, която е също важна. Като направиш всичките тези неща зидай с тухли, замазка на пода и подмазване там където си къртил и зидал. Направи превръзка на новия със стария зид. После облицовки, монтажи и ползване. На първо четене това е плана. :wink:
iizi - помощник
chapara написа:
От гледна точка на удобство за работа, предполагайки че на новоиззиданата стена няма да има канал и водопровод, започни с тях и после зидай. Замисли си точното разположение на всички елементи с предвиден готов под. Пропуснал си да споменеш ел. инсталация, която е също важна. Като направиш всичките тези неща зидай с тухли, замазка на пода и подмазване там където си къртил и зидал. Направи превръзка на новия със стария зид. После облицовки, монтажи и ползване. На първо четене това е плана. :wink:
Правилно е предположението ти за новата стена.На нея няма да има нищо освен врата.Прикачвам една набързо направена скица за това как си представям разположението на основните неща в банята - тоалетна,мивка и душкабина. Не е много съразмерно за съжаление, но се надявам да е ясно.С червено е стената която ще обособи банята. Ел. инсталацията съм я пропуснал неволно.За нея предвиждам 12В лед осветление в душ кабината,а нормалната лампа на тавана да си е нормално осветление + една лампа над огледалото при мивката.До нея, на новата стена ще има и един контакт за сушоар и др. неща например.Това е за елктричеството.Водопровода мисля да го прокарам директно от мазето за душа и от там разклонение за мивката.За тоалетната разклонението също да идва още от мазето.За канализацията - тоалетна чиния с долно оттичане,тъй като мръсния канал който излиза от къщата ,е почти под нея.Надявам се да паснат без проблем.Тръбите от двата сифона и мивката ще се събират в една тръба,която да е положена по ъгъла между стената и пода вдясно.Някъде в десния външен ъгъл на душ кабината ще слиза в мазето и там под плочата ще се включва във голямата тръба на тоалетната. За душ кабината имам следната дилема - да направя само праг, висок 10 - 12 см. и да монтирам най-обикновенна правоъгълна кабина 90/90 или да иззидам от дясната страна на тоалетната преградна стена,широка 1м. изцяло до тавана, която да обособи една затворена душ кабина около 1м/1м, а отпред да е стъклен параван с вратичка . Идеята ми е освен душ кабината,останалата част от помещението да е почти напълно суха и да няма пари и влага навсякъде при къпане.
Това се върти в главата ми като план,но дали ще стане е друг въпрос.И тъй като съм наясно какво искам, но не знам как да направя голяма част от нещата, продължавам със питанията.
Сhapara , моля те за малко пояснение относно връзването на новия зид към старите стени как е правилно да се направи.Мазилката на старите стени където ще се зида новата, ще я изчукам, но това дали е достатъчно или трябва да къртя и част от тухлите. Отляво на скицата издадената част от стената са комини.Между тях и новата стена има едно малко разстояние(защрихованата част) което искам също да иззидам така че там да е равно с комина, а не да има чупка.Как трябва да го направя, така че да е здраво, защото там ще е монтирана и вратата.
Втория въпрос е за замазката на пода. Колко дебела е добре да бъде и как да я направя.Да положа ли първо фибран, арматура и т.н. или директно на пода да наливам.
Това са въпросите които ме измъчват на този етап.Поздрави на всички с пожелания за хубав уикенд.

Прикачен файл

Скица баня.jpg
Скица баня.jpg (64.54 KиБ) Видяна 2946 пъти
ivanj - специалист
Помисли и за отворите за почистване на комина.
nikolov333 - майстор
Тия сифони в средата на помещението нещо не ми харесват на мене.. Chpara може да даде съвет как е удобно да се разположат за ползване и за монтажа с наклоните.. :partyman:
iizi - помощник
ivanj написа:
Помисли и за отворите за почистване на комина.
Тъй като са два комина - единия е за стаята от другата страна, а втория е за коридора и реално не е ползван.Мисля да го затворя, тъй като и аз едва ли ще го ползвам. Този за стаята ще се ползва и още не съм решил отвора за почистване дали да остане в банята или да го прехвърля в стаята. Като знам каква пушилка се вдига като се чисти ,може би по-добре е да остане в банята. По-лесно ще се почиства.
iizi - помощник
nikolov333 написа:
Тия сифони в средата на помещението нещо не ми харесват на мене.. Chpara може да даде съвет как е удобно да се разположат за ползване и за монтажа с наклоните.. :partyman:
Честно казано на скицата съм ги сложил едно към гьотере както се казва. По-скоро като идея ,а не че ще са точно там. Този в душ кабината не знам дали има много варианти къде ще стои.Ако може някой да посочи къде трябва да се поставят, ще се вслушам в съветите му.
nikolov333 - майстор
Това си е важен момент да решиш къде могат да бъдат сифоните и мръсния канал, за да не вдигаш нивото с монтажа им. Зависи колко е високо в монента де, но за баня и 2,40 може.. Къде ще се включват тоалетната и душ кабината. Предполагам до гърнето..или ще вървят под пода някъде??
jekasus - майстор
iizi написа:
Този в душ кабината не знам дали има много варианти къде ще стои.
Застани пред душа, погледни към пода и си представи как пикаеш - там е идеалната точка за сифона :-D
Hoвoceлckи - майстор
При абсолютно идентични обстоятелства един приятел направи предната стена с алуминиева дограма. Смятахме, умувахме и като тегли чертата реши така. Та - помисли си. На последната, която правих направих стъпалце (по-ниско ниво) 5см. Напълно достатъчни са. Вместо квадратна душ-кабина се взе решение да е плъзгаща врата. Тоалетната чиния обаче е по-напред. Пода бетонна плоча ли е? Какво ще е нивото на готовия под? В банята със стъпало ли ще се влиза.

Тема "Нужда от помощ при изграждане на баня от нулата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: