• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
kozl - майстор
Остави смесителя да капе в чаша и затвори централния кран. Засечи по манометъра как спада налягането като затвориш крана. Възможно и на бойлера ОК да пропуска в обратна посока и тогава бойлера става като разширителен съд към водопровода. По-бавно ще спада налагането при теч и затворен ц.кран.
Ползвай съвета на iliya_i и откачи и с нипел съедини меките връзки към бойлера. Предварително спираш тока на бойлера, след това ц.кран, изпускаш вода от смесител докато изчезне налягането в тръбите и си подготви кофа под бойлера, че има вероятност да протече като махнеш връзките. Може би да се запасиш и с още една мека връзка, с която да свържеш двете тръби на бойлера за да не изтича от там.
sasooooooooo - "специалист"
kozl написа:
Остави смесителя да капе в чаша и затвори централния кран. Засечи по манометъра как спада налягането като затвориш крана. Възможно и на бойлера ОК да пропуска в обратна посока и тогава бойлера става като разширителен съд към водопровода. По-бавно ще спада налагането при теч и затворен ц.кран.
Ползвай съвета на iliya_i и откачи и с нипел съедини меките връзки към бойлера. Предварително спираш тока на бойлера, след това ц.кран, изпускаш вода от смесител докато изчезне налягането в тръбите и си подготви кофа под бойлера, че има вероятност да протече като махнеш връзките. Може би да се запасиш и с още една мека връзка, с която да свържеш двете тръби на бойлера за да не изтича от там.
Може и да ви изненадам, но имам спирателни кранове преди студената връзка с бойлера и след топлата. Не са меки връзки, а ПВЦ тръбите с алуминиева вложка /за парното/. Чистото измерване на студената тръба показа следното:
4,2 бара - след 6 часа - 3,6 бара
4,2 бара - след 9 часа - 3,6 бара /отново/ :? Защо? Знак ли е за теч?
Сега сложих манометъра на топлата тръба. Вечерта ще измеря как се държи тя.
iliya_i - майстор
sasooooooooo написа:
kozl написа:
Остави смесителя да капе в чаша и затвори централния кран. Засечи по манометъра как спада налягането като затвориш крана.
4,2 бара - след 6 часа - 3,6 бара
4,2 бара - след 9 часа - 3,6 бара /отново/ :? Защо? Знак ли е за теч?
kozl ти е подсказал, как да продевиш колко вода че изтече при спадане на налягането от 4.2 до 3.6 бара. То си зависи от еластичността на водната ти система.Ако става въпрос за 1 грам, то няма да избие в съеда. Но ако са повече от 100 гр? (което е много по-малко вероятно. По скоро е това, което каза jekasus:
jekasus написа:
Калчища "пропускат" при контролната помпа...
Ако беше снадка по ппр(не прочетох темата от начало и предполагам) налягането щеше да падне по бързо.
А може просто някой кран да е пропуснал 3-4 капки са тези 6 часа.
Очакваме пробата на топлата вода. Тя е по-капризна, заради температурните разширения и свивания.
sasooooooooo - "специалист"
Да, видях kozl какво ми е написал, но вече бях сложил уреда на топлата тръба.
jekasus пък не разбрах какво ми каза.
Топла тръба - 4,2 бара - след 2,5 часа - 4,2 бара :!:
Нещата май се изясняват. Да попитам как се муфира ППР тръба? Две лепачки ли да търся или има специална муфа?
--------------
Tопла тръба - 4,2 бара - след 6 часа - 4,8 бара :shock: :? Сигурно кранът от бойлера пропуска. Или друго?


-------------------------
iliya_i написа:
...
kozl ти е подсказал, как да продевиш колко вода че изтече при спадане на налягането от 4.2 до 3.6 бара....
Втрещен съм! Налягането с този метод пада до под 1 бар, след забележете 1 супена лъжица вода :shock:
Хора, не знам вече какво да правя...
iliya_i - майстор
Това за топлата вода при изключен бойлер и спрян кран към него ли го прави? Да не е от температурно разширение при загряване на водата? Казах ти да елиминираш бойлера!
sasooooooooo написа:
Втрещен съм! Налягането с този метод пада до под 1 бар, след забележете 1 супена лъжица вода :shock:
Хора, не знам вече какво да правя...
Ами търсете проблема в друг апартамент. Това спадане от 4.2 до 3.6 бар е една капка.
Остава варианта с мръсната вода. Разбъркай боя (оцветител) в кофа с вода. Налей в мивката. По възможност друг цвят в подовия сифон и т.н. И следете какъв цвят ще се появи в съседа.
sasooooooooo - "специалист"
iliya_i написа:
Това за топлата вода при изключен бойлер и спрян кран към него ли го прави? Да не е от температурно разширение при загряване на водата? Казах ти да елиминираш бойлера!
Бойлерът е включен, но кранът след топлата вода, преди да се свърже към тръбите в стената е спрян. Както и този към смесителя, и този преди водомера.
iliya_i написа:
Остава варианта с мръсната вода. Разбъркай боя (оцветител) в кофа с вода. Налей в мивката. По възможност друг цвят в подовия сифон и т.н. И следете какъв цвят ще се появи в съседа.
Постна боя става ли?
Предната седмица проверявах сифона, мивката, фугите - нищо.

Днес, не знам дали е глупост или не, но развъртях всичките 3 крана от студената тръба да проверя да не прокапва от връзката им.
Единият кран го счупих и подмених, и всички ги сложих с нови калчища. Довечера пак ще тествам.
kozl - майстор
Внимавай с навиването на крановете в полипропиленовите тръби. Ако намотаеш много калчище по резбата и стягаш яко има голяма вероятност да се спука металната вложка с резбата, пресована в ПП накрайник. И после неприятно требе да се кърти.
Така както описваш за бойлера, че си спрял само крана към топлата изходяща тръба съм учуден за лъжицата, но явно ОК държи, за да не връща бойлера към студената тръба. Но пък щом се е покачва налягането при затворен ц.кран или крана не държи или Т разширение при загряването на бойлера се е отразило.
Изобщо по-добре е бойлера да се откачи при пробите със спадане на налягането защото придава ефект на разширителен съд.
А течове от канала са пък непостоянни и също трудно откриваеми.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
sasooooooooo написа:
....
Постна боя става ли?
....
Не боя! Оцветител!
Точно постен, водоразтворим
sasooooooooo - "специалист"
n_a написа:
Не боя! Оцветител!
Точно постен, водоразтворим
И това ще пробвам
kozl написа:
...
Така както описваш за бойлера, че си спрял само крана към топлата изходяща тръба съм учуден за лъжицата, но явно ОК държи, за да не връща бойлера към студената тръба. Но пък щом се е покачва налягането при затворен ц.кран или крана не държи или Т разширение при загряването на бойлера се е отразило.
....
Пробата с изтичането на лъжица вода я направих, когато върнах отново манометъра на студената тръба и от там.
За крановете внимавах. Сега обаче ситуацията около спада в налягането се промени и мисля, че е точно от развиването и завиването. Спрях всички топли и студени кранове в банята /5бр./ + централните студена и топла вода, като последният и без това е винаги спрян. Налягане студена вода - 4,0 бара - след 8 часа - 1,8 бара.
--------------
Дневния тест показа: 4,0 бара - след 5 часа - 3,6 бара...

------------------------
Някой слагал ли е такъв оцветител в канализацията? Ще взема такъв за латекс, да го разреждам или направо да сипвам? Няма ли да засъхне по тръбите? Колко време да не ползваме банята?

Прикачен файл

IMG_20160701_220452.jpg
sasooooooooo - "специалист"
Сложих оцветителя, чакам резултат, евентуално...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Откриване на неоткриваем теч в банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: