• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
svg - специалист
Здравейте!
Нагревателя на бойлера ще се сменя в понеделник. Извадил съм стария, изчистих водосържателя, купих нов нагревател и анодна защита. Доста котлен камък извадих.
Въпроса ми е: има ли начин, да предотвратя натрупването на котлен камък по нагревателя? Филтър или друго нещо, което да може да се почиства по-лесно, от разглобяването на цял бойлер и плащането на майстор за сглобяването му?
П.п. ако е важно, региона е Добрич...може би има значение за твърдостта на водата. :)
iliya_i - майстор
То за имането има. Ама цената им няма да ти хареса, щото струват по няколко бойлера.
https://pavirani.com/омекотяване_на_твъ ... -1202.html
svg - специалист
М дааааа, множко си е.
По-ефтиното, няма да е така ефективно...
Последна промяна от svg на нед яну 19, 2020 7:02 am, променено общо 1 път.
nikolov333 - майстор
Има и направи си сам разни системи, ама аз предпочитам да си купувам водата за пиене, а бойлера ми е трифазен проточен та нямам и нужда освен заради пералнята, мивката, смесителите и ваната и за сега се въздържам от такива разходи.
preslav - майстор
съб яну 18, 2020 9:49 pmsvg написа:
М дааааа, множко си е.
По-евтиното, няма да е така ефективно...
Не така, а изобщо няма да е ефективно. Илия ти е посочил единственото работещо нещо (за сега), само не ти е казал, че ще имаш и консуматив (таблетирана сол + екстра разход на вода за регенериране на омекотителя). В този ред на мисли може да се окаже, че водата за регенерацията ще е най-скъпото нещо.
svg - специалист
нед яну 19, 2020 5:27 ampreslav написа:
съб яну 18, 2020 9:49 pmsvg написа:
М дааааа, множко си е.
По-евтиното, няма да е така ефективно...
Не така, а изобщо няма да е ефективно. Илия ти е посочил единственото работещо нещо (за сега), само не ти е казал, че ще имаш и консуматив (таблетирана сол + екстра разход на вода за регенериране на омекотителя). В този ред на мисли може да се окаже, че водата за регенерацията ще е най-скъпото нещо.
Разбрах. Ще продължа по традиционния начин с почистване всяка година.
Благодаря на отзовалите. :)
iliya_i - майстор
нед яну 19, 2020 5:27 ampreslav написа:
съб яну 18, 2020 9:49 pmsvg написа:
М дааааа, множко си е.
По-евтиното, няма да е така ефективно...
Не така, а изобщо няма да е ефективно. Илия ти е посочил единственото работещо нещо (за сега), само не ти е казал, че ще имаш и консуматив (таблетирана сол + екстра разход на вода за регенериране на омекотителя). В този ред на мисли може да се окаже, че водата за регенерацията ще е най-скъпото нещо.
То това го има на същия сайт : https://pavirani.com/колко_струва_поддр ... -2570.html
По техни сметки около 15 лева на месец.
Ако вземем цената на бойлерите между 200 и 400 лева, то излиза, че ако не се слага омекотител, ще се спестят пари за нов бойлер за 14 - 22 месеца.
А ако си сменяме бойлера на 5 години (толкова им е гаранцията), че спестим пари и за пералня :shock:
LazarGanev - "Велик майстор"
Е да де, ама това са месечните разходи за консумативи, след като си направил една инвестиция от 1000-2000лв. Ако може да си го позволи човек си струва. Аз отдавна се каня и все отлагам по една или друга причина, но тази година дано дойде ред.
iliya_i - майстор
Лазаре, при теб това е по-оправдано, щото в сметката се включва и отоплителната инсталация (вероятно и др. неща). Ама за един бойлер и пералня сметката не излиза отникъде. Нито като първоначална инвестиция, нито като месечен разход на консумативи.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, отоплителната инсталация какво я смяташ, тя си е пълна и няма разход. Ами батерии, мивки, тоалетни чинии, плочки, посуда? Ами колко минерална вода ще отпадне от сметката? Айде аз имам система за питейна вода, ама и за нея пише в инструкциите, че се удължава живота на филтрите и се подобрява качеството, ако се ползва омекотена вода. Айде нагревателите на бойлерите ги сменяш, ами серпентините като хванат котлен камък - хвърля бойлера. Пък той струва колкото омекотителната система :cool:
  • 1
  • 2

Тема "Защита от котлен камък?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: