Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Tonyk - напреднал
Здравейте,
Вчера при монтажа на душ кабина се счупи една плочка. Лошото е, че точно там е пилен ръб. Мисля, че пантата не беше легнала хубаво към стената и при стягането се спука. Душ кабината я монтираха хора дето се занимават с това.

Обратна панта - дупките са точно на засека на куфара - под плочките има аквапанел. Пантата се пада от вътрешната страна на душ кабината и вратата се отваря навън.

Изображение

Скица на кабината - вратата е 65 см / 2м. височина - 8мм стъкло.
Изображение

Снимка на душ зоната
Изображение

Щета
Изображение

1. Възможно ли е две панти да са малко за тежестна на тази врата и да има голямо усилие и тежест на пантите и съответно от това да се счупи плочката при отваряне. Вратата тежи около 20тина кг.

2. Как мога най-лесно да изваря счупената плочка без да направя поражения на съседните?
djpatzo - специалист
По принцип или се пробива внимателно на фугата на плочката или като се пробива, не се използва в началото удар на перфоратора. Пуска се само на въртене. Има специални бургии за тази работа и реално спасяваш плочката. Може би по време на пробиването се е случила "аварията". При натягането е важно да не е прекалено тясна дупката преди да сложите дюбела, особено като е почти в края на плочката. Даже е добре отвора на самата плочка да е 1 мм. по-широк от дупката зад нея. Ваденето, премахването на плочката става, като се зачисти фугата до основата/мазилката отдолу, чрез специален инструмент, а после се зарязва плочката с диамантен диск, за да се раздели примерно на 4 части, понеже виждам, че е от големите. След това на ръка се кърти, за да не станат поражения по другите плочки!
Tonyk - напреднал
Да пробиването беше с 6-7-8 с бургия за стъкло на бавни обороти. Нямаше проблем тогава. Спукването се е получило или при натягането, защото пантата не беше доближена плътно до стената и при самото обиране е имало голям натиск или след това при отваряне на вратата, ако тежеста за пантите е много голяма.

Нужно ли е да сложа 3та панта ? Пантите принципно са доста масивни.
djpatzo - специалист
Tonyk написа:
Да пробиването беше с 6-7-8 с бургия за стъкло на бавни обороти. Нямаше проблем тогава. Спукването се е получило или при натягането, защото пантата не беше доближена плътно до стената и при самото обиране е имало голям натиск или след това при отваряне на вратата, ако тежеста за пантите е много голяма.

Нужно ли е да сложа 3та панта ? Пантите принципно са доста масивни.
А дали не е пукнато при набиването на дюбела? Няма причина от пренатягане, защото все пак винта използван за дюбела е по размер за дюбела, а и всички знаем, че дюбела се отваря в най-вътрешната си част, т.е. в стената! Да не са цапнали с чук по плочката и да са я пукнали? Иначе няма да е грешка да имаш и 3-та панта, стига да е равна стената и стъклото в средната си част да не е под натиск, че се получава изненада. Не случайно са дадени/поставени 2 панти само!
nikolov333 - майстор
Според мен се е получило при стягането, понеже дупката на този дюбел е в близост до фугата и съответно там плочката е по-слаба. Освен това е възможно да не е сложено достатъчно лепило и плочката да не е уплътнена от доло, което от своя страна дава възможност да мръдне и да се пукне при стягането, но по вероятно е, дюбела да е бил много плътно в отвора или да е ползван винт не предвиден за него и при стягането се е завъртял леко по посоката на завиване, което е било достатъчно за да я спука..:idea:
Последна промяна от nikolov333 на пон юли 04, 2016 2:17 pm, променено общо 1 път.
Tonyk - напреднал
Да, мисля че трябва да има две панти, но не бях сигурен дали от натоварване може да спука?

Ако е по-правилно с две панти - не ми се слага 3та - защото е допълнително дупчене и разходи.

Кажете как най-лесно да се извади счупената плочка, понеже до нея също е на пилен ръб и фугата е малка 2 мм.

Майстора предложи след това да сложи винтове само на задните дупки на пантата, а на тази отпред да сложа здраво монтажно лепило - да не вземе да спука пак. На два дюбела няма да е проблем нали? Отзад влизат и с профила на аквапанела - мисля, че ще държи?
nikolov333 - майстор
Фугата ти е малкия проблем..според мен трябва да стане с минимум чукане, за да не си отворите повече работа.. За целта се реже плочката на "звезда" и около фугите с флекс с диамантен диск и после внимателно се откъртват на малки парчета.. В общи линии, по добре викни този, който ти е правил банята..и ако плочката не е уплътнена отдолу, може да минеш по-рекламация..:yawinkle:
chapara - майстор
Дупките не са били идеално съосни. Предполагам са навити първо вътрешните два винта, после средния и при стягането пантата го е повела в ляво (по снимката) и ръба понеже все пак е крехък е дал фира. Това води до поговорката: "Трима са много, двама са малко". както и за трета панта. Милиметър отклонение на фаянса и ще се получи опън. Сещам се и за един случай преди години. Трябваше да поръчваме дървени маси за едно кафене с неравен под. Поръчах ги с по три крака, а ортака с изумление ме попита от къде на къде маса с три крака. За отговора се сещаш предполагам? :wink: Трябвало е да пропуснете наистина средните дупки.

За ваденето, приготви се поне и за другата пилена плочка и ако е само това рипай до небето. Плочките на гребен ли са лепени, има голямо значение?
Tonyk - напреднал
Разбрах за трета панта, че няма нужда. Иначе плочките са лепени на гребен с лепило Боро флекс.

@chapara - как трябва да се подходи за да има най-малко засегнати плочки?
chapara - майстор
Взимаш един такъв многофункционален
Изображение
в Лидл май още ги има (аз нямам де), освобождаваш внимателно всички фуги(часовникарската), нарезваш я след това на малки вафлички и с малко длетце и много търпение ги къртиш. Трябва ти и голяма доза късмет :roll: :wink:

Тема "Счупена плочка при монтаж на душ кабина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: