Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Иванвас - специалист
Здравейте?
Трябва да се направи изравнителна мазилка в банята. Вече има една варо-циментова мазилка от преди 30 год и върху нея ще се "дърпа" изравнителната. Питанката ми е какво да я направя старата мазилка, да я грундирам, да я шприцовам или само да я намокря?
Благодаря предварително!
chapara - майстор
И 30 години е седяло само на мазилка?
vgeorgiev - специалист
Бих я съботил до тухла. После грунд и нова мазилка.
Не бих рискувал върху старата мазилка да слагам каквото и да е.
Иванвас - специалист
И 30 години е седяло само на мазилка?
Не, не е седяло само на мазилка. Имаше залепени фаянсови плочки с материал. Аз съборих плочките и материала с който бяха лепени и остана само грубата мазилка. Сега мисля да положа още един слой мазилка от цимент и пясък, за да се изправят стените и да се оправят ъглите. За това питам как е най-удачно да се третират стените преди да се слага новата мазилка?
jekasus - майстор
Първо провери, дали здраво се държи мазилката.
Ако е здраво, мокриш хубаво, циментов шприц и мажеш. Никакъв грунд, че наскоро направих тая глупост :-D
chapara - майстор
jekasus написа:
Никакъв грунд, че наскоро направих тая глупост :-D
:-D :-D :-D :lol: , сложил си разделителен слой м/у двете мазилки, ама си научил по трудния начин. По принцип трабва да е мокро, но не да тече вода по стената, толкова мокро колкото да не се получава съсъхване на цимента. :wink: и принудително съсъхване от сухотата на стената.
Съсъхването е намаляване на обема на втвърденото вече циментно тесто, т.е. на циментния камък, което става поради изпаряване на част от водата в околната среда. При повторно навлажняване водното съдържание на циментния камък отново се увеличава (увеличава се обемът му) или както се казва, той набъбва. Съсъхването и набъбването са само частично обратими процеси — съсъхването на циментния камък е значително по-голямо от набъбването. Съсъхването и набъбването се определят най-често от призми 4/4/16 см, измервани с точност до 0,01 шга чрез специално вградени месингови сферично оформени щифтове.

Според някои изследвания съсъхването е по-малко при по-бързо охлаждане, когато алуминатите остават повече в стъкловидната фаза на клинкера.

Съсъхването и набъбването зависят и от ситността на цимента. При по-ситно смилане съсъхването е по-голямо. Освен това те зависят много и от възрастта на циментния камък. Бранните периоди на хидратацията и втвърдяването съсъхването е доста по-голямо.

Механизмът на съсъхването е все още дискусионен въпрос. Според някои автори се различава физическо и химическо съсъхва не. Физическото съсъхване се появява в резултат на загуба на вода (изпаряване), но обемни промени настъпват и поради свързването на водата с нехидратиралия цимент, което се означава като химическо съсъхване. Във всички случаи обаче за съсъхването е от значение водоциментното отношение, т.е. физическите качества на циментния камък, получен при втвърдяването. При малки количества вода циментният камък е по-плътен, като остава повече нехидратирал цимент. При голямо количество вода се получава много повече циментов гел, който при това е и по-порест, с повече капилярни и гелни пори. Именно изменението на количеството на водата в порите е тясно свързано със съсъхването и набъбването.

Естествено съсъхването и набъбването зависят много от вида на цимента, респ. от вида и качеството на вложените в него добавки. Най-малко съсъхват чистите цименти, без добавки. Най-голямо е съсъхването на циментите с добавка от пуцоланов цимент — ППЦ. Някои минерални добавки (гипс, алунити и др.) намаляват или изцяло елиминират съсъхването — това са т.нар. несъсъхващи цименти или разширяващи цименти, които имат специална технология и състав и съответно специално приложение.
.

Намокрянето на стената става бавно и методично за да има по голяма дълбочинна влажност, така че докато циментовия състав стяга (свързва) да си има трайна влажност в стената. Шприцването намалява възможността на съсъхване. Дано сте ме разбрали :-D :? :-D
Иванвас - специалист
Мазилката е здрава и не се рони.
Като сложа мастара( нивела) на места пълнежа максимум е около 1.5 - 2 см- толкова за мазилка ли е или циментова шпакловка?
Иванвас - специалист
Финна мазилка
и тая мазилка ли се прави с "пилета" и "майки"?
chapara - майстор
Иванвас написа:
Финна мазилка
и тая мазилка ли се прави с "пилета" и "майки"?
Да няма как да я изправиш иначе. Може да имаш и пиле на нула :roll: :wink:

Тема "Грунд, шприц или мокрене между две мазилки?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: