• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
kozl - майстор
Колко ли па да е издържлив :?

MamaMy - майстор
Това са новите боклуци. Старите са с фланеца с болтовете. Като гръмне прави мезонети. :-D
zz_stefanov - майстор
съб окт 17, 2020 2:07 pmkozl написа:
Колко ли па да е издържлив :?

Чудесно клипче, ама трябваше да покажат и как гърми бойлер с фланец с болтове. :)


Като цяло много по безопасни са бойлерите с този елепсовиден фланец, но все пак надали е добре да е човек до бойлера когато започне да се излива гореща вода.
MamaMy - майстор
[vbox][/vbox]
Последна промяна от MamaMy на нед окт 18, 2020 1:00 pm, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
съб окт 17, 2020 8:48 pmzz_stefanov написа:
съб окт 17, 2020 2:07 pmkozl написа:
Колко ли па да е издържлив :?

Чудесно клипче, ама трябваше да покажат и как гърми бойлер с фланец с болтове. :)
Ако изпитанието е както при този, само с повишаване на налягането на студена вода нищо впечатляващо няма да е. Ще се сцепи някъде. Да бяха направили реален клип от Елдом с повишаване налягането със загряване на водата. Нещата няма да излеждат толкова безобидни, когато поддаде фланеца и излезе вода и пара над 150 градуса.
zz_stefanov - майстор
Този елипсовиден фланец просто осигурява отваряне при много по ниско налягане и предотвратява експлозията, но пак ще е добре човек да не е до бойлера в този момент.
kozl - майстор
Бойлера и не само той, а и зруги садове за газ се изпробват на налягане с течност от прзумция за безопасност. Течноста се приема практически несвиваема. Т.е. при различно налягане се приема, че една и съща маса на течността заема един и същ обем. Което всъщност не е така, но за инженерната мисъл в хидравликата е прието така. Когато се наруши херметичността на съд под налягане много малко изтекъл обем от течността ще понижи налягането в съда. Т.е. взрива ще е много малотраен, а изпуснатия обем няма да е повече от обема на балона. В случая в клипа се вижда, че не фланеца се деформира, а бумбето на бойлера. Според мен този бойлер вече е за брак.

Обаче съвсем друг ще е взрива ако бойлера се изпробва под сгъстен въздух. Или с вода при Т над точката на кипене, когато водата си сменя агрегатното състояние. Тогава ще има взривна вълна, защото газът ще си увеличи обема, а помещението , в което е бойлера може да стане тясно за газа и да се разлети от налягането на взривнатапвълна. Освен това от изтичането на газа се генерира реактивна сила, която може да изтреля спукания балон като ракета.
То имаше клипове на едни откачалки дето правеха опасни тъпанарски опити. Същите бяха заснели няколко опита с прегряване на бойлери, като умишлено им повреждаха терморегулаторите и защитите и затапени без предпазен клапан, пълни с вода ги пускаха да се нагряват.
Интересното беше, че опитите да направят ефектна експлозия с бойлери под 50 л, им се провалиха.
Здравейте, от скоро имам странно пукане на бойлера при започване на нагряване аристон велис ево 80, който е монтиран хоризонтално и е от 5 месеца. Обадих се за рекламация и след оглед ми казаха, че имам високо налягане в системата и след измерване се оказа, че е 6 бара. След това ми казаха, че е високо и се налага да монтираме регулатор на налягането. След монтажа при нагряване на бойлера почна да се покачва до 8 бара и си ги държи до пускане на водата от някой смесител. Започна да ми капе от клапана на бойлера, преди монтажа на регулатора не капеше, просто ако имаше някоя капка. Какво да направя дали да не го махнем регулатора ? Благодаря предварително.
kozl - майстор
пон ное 28, 2022 1:40 amAngel34 написа:
Здравейте, от скоро имам странно пукане на бойлера при започване на нагряване аристон велис ево 80, който е монтиран хоризонтално и е от 5 месеца. Обадих се за рекламация и след оглед ми казаха, че имам високо налягане в системата и след измерване се оказа, че е 6 бара. След това ми казаха, че е високо и се налага да монтираме регулатор на налягането. След монтажа при нагряване на бойлера почна да се покачва до 8 бара и си ги държи до пускане на водата от някой смесител. Започна да ми капе от клапана на бойлера, преди монтажа на регулатора не капеше, просто ако имаше някоя капка. Какво да направя дали да не го махнем регулатора ? Благодаря предварително.
В 2 теми си писал за това.

Щом капе от предпазния клапан, а преди не е, налягането в бойлера се е повишило спрямо преди монтажа на ред.вентила.
Това, че капе от предпазния клапан не е повод за паника ако има къде да се отвежда откапаното без последствия.
Примерно в хотелски комплекс около 30 от бойлерите инсталирани в коридорите се оказаха без изпълнен (пропуснат в строителството) дренаж и персонала залагаше маркучета с туби. Има теми във форума за изместване на капенето на подходящо място.
Подобно решение направихме в хотелския комплекс. Само за инфо във водомерната шахта за комплекса инсталирахме редуцир вентил DN80 настроен на 4 бара, понеже без него бойлерите прокапваха и без да загряват, предимно нощно време, което значи, че в моменти налягането във водопроводната общинска мрежа се е покачвало над 8 бара.
пон ное 28, 2022 8:19 amkozl написа:
пон ное 28, 2022 1:40 amAngel34 написа:
Здравейте, от скоро имам странно пукане на бойлера при започване на нагряване аристон велис ево 80, който е монтиран хоризонтално и е от 5 месеца. Обадих се за рекламация и след оглед ми казаха, че имам високо налягане в системата и след измерване се оказа, че е 6 бара. След това ми казаха, че е високо и се налага да монтираме регулатор на налягането. След монтажа при нагряване на бойлера почна да се покачва до 8 бара и си ги държи до пускане на водата от някой смесител. Започна да ми капе от клапана на бойлера, преди монтажа на регулатора не капеше, просто ако имаше някоя капка. Какво да направя дали да не го махнем регулатора ? Благодаря предварително.
В 2 теми си писал за това.

Щом капе от предпазния клапан, а преди не е, налягането в бойлера се е повишило спрямо преди монтажа на ред.вентила.
Това, че капе от предпазния клапан не е повод за паника ако има къде да се отвежда откапаното без последствия.
Примерно в хотелски комплекс около 30 от бойлерите инсталирани в коридорите се оказаха без изпълнен (пропуснат в строителството) дренаж и персонала залагаше маркучета с туби. Има теми във форума за изместване на капенето на подходящо място.
Подобно решение направихме в хотелския комплекс. Само за инфо във водомерната шахта за комплекса инсталирахме редуцир вентил DN80 настроен на 4 бара, понеже без него бойлерите прокапваха и без да загряват, предимно нощно време, което значи, че в моменти налягането във водопроводната общинска мрежа се е покачвало над 8 бара.
Т.е не трябвало да монтираме редуктор втози случай, защото след монтажа налягането се вдига над 8 бара и бойлера капе. Плюс това като пусна смесителя идва доста силно вода и след 3 4 секунди се нормализира и натоварва цялата мрежа. По добре ли ще е ако го махнем ?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Измерване/високо налягане в бойлера при загряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: