Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
MASTER - специалист
От къде ще купуваш пантите, и кой ще ти закалява стъклото ? И още по общо - кой ще взима размерите и кой ще монтира ? Фиксираната часткато как ще се закрепва ?



Пантите ми изглеждат най стандартни за душ кабина, но ми е безкрайно непозната тази марка.

Би трябвало да нямаш проблеми, но все пак е добре да се пипнат и видят преди да се купят - тогава ще ги разбереш най добре как функционират.


Луфтът между пода и вратата си го замислил прекалено голям - два сантиметра луфт ще ти изглежда после като врата на каубойски бар. 8-10 мм ще изглежда по прилично.

За стъклото - не си прави опити с 6мм, поръчвай 8мм
wanderer - специалист
  • не съм решил още от къде ще ги взема пантите. тези на сисо ги предлагат дакс 96, и още някаои други търговци. за стъклото - да, окончателно 8 мм ще е, за изрязването и закаляването удобни са ми за поръчка "таня и стела" ст загора. те къде ги препоръчват - нямам идея. мерките и монтажа ще си ги правя аз. неподвижната част ще е хваната с 2 или 3 стандартни държача. благодаря за насоките за луфта под вратата, нямах идея че може и толкова ниско, което е и по добре за мен. абсолютно съм съгласен, че е най добре да се види и пипне преди да се купи, но наистина нямам тази възможност, и ще карам по снимки и спецификации.
MASTER - специалист
Ще ти кажа къде са подводните камъни.

Първото е замерването, и поръчването на стъклата.

Височината не е проблем, широчината обаче е грижа. От общата широчина между плочките трябва да извадиш два пъти отстъпа на пантите, и луфта между стъклата и тогава да определиш колко да е широчината на двете стъкла. По принцип звучи като задача за първи клас - отстоянието на пантите го взимаш от схемата на пантите, по средата оставяш 6 мм и получаваш резултата.
Обаче практически двете ти срещуположни стени няма как да са ти абсолютно успоредни. И може да стане така, че между стъклата луфта горе и долу да се различава с 2-3 милиметра. И оптично няма да изглежда добре долу да е 5 мм, а горе 8мм да речем. Самите панти позволяват съвсем минимални корекции. Предполагам разбра какво точно имам предвид - мери диагонали, преценявай .....

Второто е зарязването на стъклата за обкова и най вече кой носи отговорноста.
Ако се изработва с твои панти, ти трябва да дадеш зарязването за тях. И може да се получи " развален телефон" Тези, които закаляват стъклата имат CAD файлове на най популярните панти, в случая щом се продават масово в България най вероятно ги имат. По принцип зарязванията се изработват на CNC, но ако са по елементарни и имат голямо натоварване, може да се правят и на ръка. След закаляване корекции са невъзможни ... и става сложно.
Най вероятно старозагорската фирма ги поръчва на K&N. За теб по чистият вариант е да си поръчаш стъкла и панти директно от Кристиян и Нейко - ако нещо не пасне :cry: отговорноста ще е изцяло тяхна. Не вярвам при тях пантите за душкабини да са двойно по скъпи отколкото в ДАКС.

И третото е монтажа - трябва да успееш да разположиш пантите и държачите в една равнина - ако не се получи може да се разминават стъклата - примерно долу да се срещат и да равнят, а горе да се разминават с няколко милиметра. Нищо сложно няма, но наистина е прецизна работа, и няма възможност за корекции.
Последна промяна от MASTER на чет фев 16, 2017 10:18 pm, променено общо 1 път.
olelemaiko - специалист
Този лентов-линеен сифон ,общ ли е за банята.Можеше да има прагче , да раздели мократа част.Стените отвесирани ли са добре.От към стените и пода може да се ползва алуминиев профил.Той може да покрие минимални разлики.Това е за неподвижната част.
И вратата може да се захване към неподвижно стъкло , стига да има място.
От горе горещо препоръчвам тръба с конектори.

пп. Ще се получи преграда от три части.
MASTER - специалист
За можене - може, но визуално няма да изглежда добре

Най изчистеният вариант и оптично най добре ще изглежда както си го е замислил.

Просто трябва и да го осъществи, напълно постижимо е, но трябва прецизност и при меренето, и при монтажа.
olelemaiko - специалист
MASTER написа:
За можене - може, но визуално няма да изглежда добре

Най изчистеният вариант и оптично най добре ще изглежда както си го е замислил.

Просто трябва и да го осъществи, напълно постижимо е, но трябва прецизност и при меренето, и при монтажа.
Това е скъпо удоволствие. И трябва да бъде изпълнено от специализирана фирма.Както си писал , трябва да дойдат , да си снемат размерите , и пак да дойдат и да изпълнят монтажа.Така както го гледаш са минимум 1000 - 1200 лева.

пп.Ще спести от монтаж , за сметка на гаранцията която ще получи. Рискува да получи компрометирано изпълнение , ако реши сам да си направи монтажа.
MASTER - специалист
Прав си, по принцип каквато и да е работа със стъкло не е за леворъки. Че грешките много болят - или финансово, или физически.

Но щом човека се е наел да го прави, значи си има доверие.

Нищо сложно няма по принцип. Геометрия за 5 клас, и точна ръка.

Нека да си го премери, поръча и като опре до монтаж, да пише тук, ще му обясня триковете за да му се получи.
wanderer - специалист
  • MASTER, предугадил си доста от потенцеалните ми въпроси, благодаря още веднъж. само да допълня - решението не търпи никакви корекции, сифона е един с наклон по дължина на помещението към него, в преддушовото пространство ще има умивалник с долен и горен шкаф, няма как да отстъпя от сегашните размери, а и така си го бях планувал още при започването. стените мисля са отвесни, разликата на разстоянията между двете при 0 см и при 190 см е макс 1,5 мм. най големия ми дерт както писах по нагоре е, преследвайки позиционитането на подвижната и неподвижна част в отвесната фуга между фриз/лилави плочки при 90 градуса на двете стъкла, да не се разминат стъклата. оказа се че питането ми в предходния ми пост за "w/Angle Adjustment Function & 25DGReturn Function" е основателно и пантите с тази опция наистина се регулират. английски не разбирам но визуално горе доло схванах. няма да се разсърдя ако някой разясни на български. ето клипът -
https://www.youtube.com/watch?v=n1u57FFi-JI
  • офертите които са ми давали гравитират над 800 кинта с прозрачно стъкло, без монтажа. таня и стела ми дават 360 лв само за джамовете. ясно е, че най добре от едно място да се поръча всичко, и ако имам добра оферта ще предпочета този начин. колкото до самоинициативата направи си сам - първо, че по моите ширини нещо липсват такива майстори, дето да доидат да ми мерят, и второ - по добре да се сърдя на себе си отколкото на друг. тази баня имаше само един под и една стена, всичко останало е мое дело, и сравнявайки я с "майсторлъците" по хорските бани никак не е зле. може и минус да е, но аз държа както на общата визия, така и на детайла, затова че длъжен съм да се справя :yawinkle:
MASTER - специалист
Споко, ще ги позиционираме по най лесния начин. Малко не ме бива в обясненията, ако нещо не ми се разбира - питай

Предполагаме, че имаш стъклата, всичко пасва и почваме да монтираме. За меренето няма как да помогна дистанционно , но всичко необходимо са знанията по геометрия за 5 клас.

Стягаме пантите към вратата. Не гледах конкретния модел, но по принцип има минимални луфтове между зарязаното/пробито стъкло и пантата. Стараеш се да позиционираш двете панти по еднакъв начин, и примерно контролираш разстоянието от стъклото до края на пантата, там където ляга към пчочките да е абсолютно еднакво и на двете панти.
Стягаш ги здраво, без жал. Най вероятно са винтове с имбус - взимаш си един с дълго рамо, не ползвай този който идва с обкова. Първо се обират винтовете, и после се стяга последователно ( като джанти на кола) Чува се скърцане, не се притеснявай. Гледай гарнитурите да са си на мястото, и да не контактува директно стъкло с метал.

След това поставяш вратата там където искаш да бъде. Поставяш я върху две подложки ( пластмасови, или от твърдо дърво) Набави си най добре подложки с различна дебелина - 1,2,3..6,8 мм

Колко да са дебели подложките ? Ако пантите позволяват отваряне само на вътре - 8мм са достатъчни.
Ако се отваря навън навътре - най вероятно имаш наклон, вземи го предвид. Ако е малък - примерно 2мм - остави 8 мм. Амо е повече - вдигай .


При поставянето внимаваш да легне само на подложките - ако чукнеш стъклото в плочките - филма свършва. Желателно е да имаш един вакуум за стъкло, при това качествен, да не почне да приплъзва че е фатално. Вакуумът държи на СУХО и чисто стъкло.

Задължително трябва да имаш помощник, който да държи стъклото, докато ти правиш друго.

Стъклото е върху подложките, там където искаш да е вратата. Пантите опират в плочките.

Помощника :) държистъклото ти взимаш един нивелир, или включваш кръстатия лазер ;)
Изравняваш двете панти, така че да са вертикално абсолютно точно по нивел.

Ако някоя от двете панти не ляга плътно към плочките - слагаш нивел върху горния край на стъклото. Нежно, без да го изтърваш или чукаш. Може да се наложи да повдигнеш едната подложка с милиметър да речем, или ако е под нивел, да разхлабиш едната панта и да я наместиш така че да прилепне към плочките.

Проверяваш вертикалноста на пантите, нивелира е опрян странично на планките, които опират на плочките. Взимаш перманентен маркер и отбелязваш отворите за винтовете. Така че на плочката да се отбележи цялото кръгче на отвора.
Внимателно махаш вратата настрани, под нея трябва да има нещо меко - дърво, пластмаса, мокет.

Правиш център точно в средата на отбелязките. Примерно със стоманен гвоздей и чукче повреждаш гланца на плочките, така че свредлото после да поведе точно в центъра. Пробиваш плочката без удар с подходящо свредло, държиш машината перпендикулярно. Желателно е целия отвор за дюбела да мине без удар.

Вкарваш дюбелите, и връщаш вратата на мястото, върху същите подложки. Стягаш винтовете, ако ползваш винтоверт внимавай да не го отплеснеш към стъклото.

Измъкваш подложките, и пробваш как функционира вратата.

Идва ред на неподвижното стъкло . Наместваш го там, където трябва да бъде,пак върху подложки,затваряш вратата и наместваш стъклото така че да среща вратата идеално. Височината, и луфта между стъклата я регулираш чрез промяна дебелината на подложките.
За да нагласиш луфта между стъклата най лесно е да ползваш от същите подложки - една горе, една долу, дебели примерно 6 мм. Не знам какви са държачите, но щом неподвижното стъкло е идеално наместено срещу вратата - отбелязваш дупките за дюбелите, и повтаряш операцията по дупченето както с пантите. Там нивел не те интересува - важно е визуално стъклото да се среща с вратата възможно най добре.

Стягаш и държачите, и воала .. . . имаш душ кабина ;D

Долу горе е това, отне ми повече време да го накълва на телефона, отколкото да го направя.

Внимаваш със стъклата - при транспорт, носене , монтиране - да не опират до метал, камък, плочки, че е фатално.

А и друго - имай предвид, че при закаляването се нагряват рязко до над 1000 градуса, и напълно допустимо да има някакво леко измятане в равнината. И може да се получи така, че като ги срещаш да равнят горе и долу, а в средата да се разминават леко. Или пък горе и в средата да равнят, а долу да се разминават леко.

Тема "Довършване на баня - финални въпроси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: