• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте,

Започнах основен ремонт тези дни и се натъкнах на проблем в банята. Апартаментът е тип Бс-69-Сф, като е от по-новите модели, в които банята представлява една излята бетонна кутия.

Изкъртихме предишните плочки и стигнахме до мозайка с идеята да изкъртим и нея, но мозайката сякаш свършва директно върху основната плоча, т.е. дъното на отлятата кутия сякаш е мозайка - не посмяхме да я пробием до долу, но по ръбовете на банята е дебела над 20 сантиметра. Не мога да си представя да се изкърти цялото това нещо, и най-вероятно ще се прекопаят само канали за новите тръби, но винаги съм знаел, че мозайката е няколко сантиметра. Въпросът ми е някой къртил ли е такова нещо и като цяло каква му е конструкцията? В самата мозайка има тънка арматура през около 10см. Ако сте попадали на такова нещо, къртили ли сте го до плоча или просто сте си изкопавали канали? Мислех си, че са отляли бетонната кутия и в/у нея са изляли мозайка, но не смея да пробивам по-надолу за да разбера... да не говорим, че с тази армировка вътре е направо като бронирана и имам чувството, че или ще се счупи къртача, или ще слезем при комшията...
В Никакъв Случай Не Къртете нацяло дъното на този вид бани!
1 това е фундамента
2 Забранено по норматива
Търсете друго решение!
Тези бани са самостоятелна кострукция и 99% съм сигурен, че една или няколко стени оформат други части(стени) на апартамента.
chapara - майстор
Toчно както е казал колегата, стените са на съседните помещения, а дъното е носещо на банята. Миналата година се натъкнахме на такава баня. Голямо къртене само за каналите падна ,4 дни с огромен къртач под наем, не с хоби машина. :shock: Избегнете го по някакъв начин. Аз не можах понеже имахме уговорка с клиента, той замина в чужбина и като се върна всичко трябваше да е готово :shock:Единственото добро беше че бяхме на партерен етаж.
Virtex - майстор
Какви са усложненията ако се изкърти тази мозайка и да се излее бетон на нейно място ?

Един приятел живее в панелка, не знам коя година строен и скоро направи ремонт. Неговият майстор, кадърен в тази сфера с доста проекти зад него, е изкъртил близо 10см 'замазка' в неговата баня, заедно със старите плочки. После е налял не знам колко бетон ( може и под кубик да е, наистина нямам идея ) и отгоре плочки.

Не че може да се направи нещо по въпроса вече, но поне да му кажа за бъдещи ремонти...
Virtex написа:
Какви са усложненията ако се изкърти тази мозайка и да се излее бетон на нейно място ?

Един приятел живее в панелка, не знам коя година строен и скоро направи ремонт. Неговият майстор, кадърен в тази сфера с доста проекти зад него, е изкъртил близо 10см 'замазка' в неговата баня, заедно със старите плочки. После е налял не знам колко бетон ( може и под кубик да е, наистина нямам идея ) и отгоре плочки.

Не че може да се направи нещо по въпроса вече, но поне да му кажа за бъдещи ремонти...
"Искам да ми е трудно, за да ми е лесно"
Парадокс, но в много случеи правим тава.
Най-доброто решение при този тип бани е изрязване на канали в пода.
Друг е въпроса ако искаме да ни е трудно.
Можем да премахнем целия под, но пак режем по вътрешната периферия.Използва се специален режещ инструмент използващ вода за обезпрашаване и с диамантен диск.
По този начин запазваме фундамента на стените.В много случаи под плочата ще намерите пясъчна "възглавница" (за нивелация и разпределяне на натоварването).Ако я има ви дава възможнаста да изведете нивелация със съседните помещения (коредор).
Преди да пристъпите към Трудните решения изкъртете на едно място (по външната страна на банята) замазката за да се уверите в наличието на "възглавница".По този начин ще можете да вземете правилно решение преди да сте скочили с главата надолу в празен басейн. :)
При неограничени финансови възможности, викате някои да се блъска и заминавате в чужбина :) :)
Успех
Virtex - майстор
Казаха ми, че е къртено е било с огромен къртач и не ми се мисли какво е ставало с тази плоча отдолу или страничните стени. Но са махнали замазката и сега има бетон отгоре.

Но както и да е, този приятел е доволен от резултата. Аз в панелка нямам желание да живея и вярвам, че няма да стигам до такива дилеми - лесно или трудно да къртя важна част от панелна конструкция :)

Sorry за офтопика, виждал съм на клип в Русия какво става с нарушена конструкция на панелка и затова ми беше интересно такава намеса дали се води критична.
Здравейте, ако има сериозно запознати или свидетели на строенето на някой блок Бс-69сф, моля да дадат яснота по моя въпрос, който е подобен, че днес останах доста учуден. Става въпрос за десен тристаен апартамент

Та историята е, че решихме да сложим големи плочки в банята и да направим наклона в една посока. Майстора ми заръча да изкъртя в единия край мозайката и замазката до плоча. Мозайката е тънка отдолу е рехав земновлажен бетон. Височината на всичко това е доста голяма, но изненадата дойде, когато стигнах до плочата в ъгъла при, щранга и преградната стена на дясната стая, под мястото на мивката имаше квадратна дупка с 10см дълбочина в плочата, фабрично отлята. Беше много влажно в нея, пълна с чекъл и яйца на хлебарки май, (някви черни топчета), и малко изгнила арматура включваща и едно ухо. от нея тръгва фабрично отлят канал в плоча.
Действително при изкъртването слезнах под преградната стена на дясната стая, но тя мисля че стъпва на по здрав бетон на други места например под душа, а не този рехавия на замазката в тази зона под мивката.

Та единствената ми логика е че първоначално е било предвидено такова отводняванв, което да не налага по-висока замазка от коридора в банята, но в последствие нещата са се променили и са правили сериозни замазка и мозайки. Но ме фрапират тая дупка и канал, ако плочата е 14см, то до съседите остават 4см

Има ли такава версия на баните където нивото в коридора и банята е еднакво?
Здравейте, ако има сериозно запознати или свидетели на строенето на някой блок Бс-69сф, моля да дадат яснота по моя въпрос, който е подобен, че днес останах доста учуден. Става въпрос за десен тристаен апартамент

Та историята е, че решихме да сложим големи плочки в банята и да направим наклона в една посока. Майстора ми заръча да изкъртя в единия край мозайката и замазката до плоча. Мозайката е тънка отдолу е рехав земновлажен бетон. Височината на всичко това е доста голяма, но изненадата дойде, когато стигнах до плочата в ъгъла при, щранга и преградната стена на дясната стая, под мястото на мивката имаше квадратна дупка с 10см дълбочина в плочата, фабрично отлята. Беше много влажно в нея, пълна с чекъл и яйца на хлебарки май, (някви черни топчета), и малко изгнила арматура включваща и едно ухо. от нея тръгва фабрично отлят канал в плоча.
Действително при изкъртването слезнах под преградната стена на дясната стая, но тя мисля че стъпва на по здрав бетон на други места например под душа, а не този рехавия на замазката в тази зона под мивката.

Та единствената ми логика е че първоначално е било предвидено такова отводняванв, което да не налага по-висока замазка от коридора в банята, но в последствие нещата са се променили и са правили сериозни замазка и мозайки. Но ме фрапират тая дупка и канал, ако плочата е 14см, то до съседите остават 4см

Има ли такава версия на баните където нивото в коридора и банята е еднакво?
Ако е не какви са тия форми по плочата, дали е свързано с това дали банята има или няма вана? Тази имаше, имаме същия апартамент, където е идентично със мозайка, сифон по средата и тръба за вана в дъното.
  • 1
  • 2

Тема "Дебела мозайка в панелна баня?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: