• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Привет, майстори!
Предстои ми завършване на малка баня в нов апартамент. Сега проектирам и започваме, та имам нужда от няколко практически съвета.
Не съм голям фен на цялостното "оплочкване" на стените. Харесвам семпли и ефективни решения.
Пода е гранитогрес, зоната на душа е ограничена от две стени, стъклена преграда и линеен сифон от свободната страна. Въпросът е, няма ли сравнително лесен начин за третиране на тези две стени, така че да станат хидрофобни. Нещо като гладка циментова шпакловка, запечатана с нещо отгоре (няма да казвам "водно стъкло" за да не си изкарам боя : )
Естествено с хидроизолация отдолу и лента по ъглите. Даже си представях релефна повърхност на вертикални ивици (като изтеглено с гребен, но там съмненията са ми много - как ще се почиства и колко прецизно може да се изпълни)
Останалите стени извън зоната на душа (и тавана) - над цокъла шпакловка и влагоустойчива боя. Трябва ли шпакловката да е специална заради влагата?
Гледам, че хората берат големи ядове с венециански мазилки и т.н. Опасявам се да не стане уж за по-просто да си навлека белята.
За съжаление прозорец няма. За проветрение мисля як вентилатор, но вратата ще е стъклена, да не ми бълбука и на мен сифона :)
Прикачен файл:
16754018_10212144674320652_1141072587_n.jpg
сегашно положение
16754018_10212144674320652_1141072587_n.jpg (67.5 KиБ) Видяна 6925 пъти
Прикачен файл:
Doiran3_bath.jpg проект
Приемам всякакви конструктивни (и архитектурни:) мнения
Черпя с виртуална домашна бира
:partyman:
  kozl - майстор
Стените до каква височина ще са с плочки?
Камшийската влага е по опасна от собствената.
tdk 71 - специалист
Това което сте намислили със сигурност ще ви донесе големи главоболия
Ако искате семпла баня има и такива плочи
preslav - майстор
Ползвал съм това http://www.lorka.bg/products/%D0%A5%D0% ... BE-20.html
нямам забележки.
Разгледайте и другите им предложения за финиш, мазилки, латекси и т.н.
chapara - майстор
Без да искам да съм груб: Поредния(та), която ще открива :idea: топлата вода :!:
torbalan - Дървен философ
Мазилка за цокъл не става ли?

Щом на вън издържа десетки години, какъв е проблема да е в банята?

Силиконова мазилка?
Благодаря за мненията, ще чакам още идеи
Може да съм мечтател, но си мисля, че със съвременните материали може да има алтернативно работещо решение.
Иначе ясно, че най-лесно да си караме постарому.
preslav написа:
Ползвал съм това
точно такова нещо търсех. :prayer: Ще се обърна към фирмата за подходящ продукт.
Не се бяхме сетили за влага от съседни бани. Затова се обръщам към Майстори за съвет :)
За щастие в случая няма стени, които да граничат директно с други мокри помещения.
По останалите стени, извън зоната на душа, мисля само цокъл 10-15 см и нагоре шпакловка на циментова основа някаква и влагоустойчива боя за бани. Отдолу хидроизолационна обмазка до някаква вирочина (1м?).
Мазилките за цокъл не ми харесват като текстура. Мисля за нещо гладко, за да се почиства.
Знам за естествените материали като Таделакт, но е бая скъпо и сложно. Май не си заслужава за апартамент, бих си го направила в къща.
Благодаря пак за отделеното време!
Поздрави
radius - майстор
Мисли за гладко и то за наистина гладко ( и отидохме пак на фаянс :) ). Всичко друго рано или късно ще се набие с влага, мухъл и няма чистене.
preslav - майстор
radius написа:
Мисли за гладко и то за наистина гладко ( и отидохме пак на фаянс :) ). Всичко друго рано или късно ще се набие с влага, мухъл и няма чистене.
И аз съм ЗА фаянс, но тук се търси друго решение! Мислейки си по този повод (доколкото ми е възможно да мисля), се питам, а автомобилите на улицата с фаянс ли са ги покрили, че по 15-20 години се мият с едно тръкване - само си мисля.
zdravcho - специалист
preslav написа:
...се питам, а автомобилите на улицата с фаянс ли са ги покрили, че по 15-20 години се мият с едно тръкване
Не, с лак или лак боя. Да лесно се мият, но и много лесно се драскат. Недостатъка е че лесно се драска, предимството е лесното нанасяне. При керамиката и стъклото - обратното, доста по-трудно се драскат, но и нанасянето е по-сложно. Крайния резултат от дадена гледна точка водонепроницаемо покритие, лесно за миене. А иначе за банята - и аз съм за фаянс. Душа и пръскането с вода е едно, но водната пара е друго. А тя отива навсякъде, прави конденз и е предпоставка за мухъл.
  • 1
  • 2

Тема "Мазилка в зоната на душа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: