Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте, колеги!

Наскоро си купихме апартамент.
Значи едната спалня и банята ги дели 1 стена. Панел е всичко. Та в банята е имало вана от тези старите и отдолу сифона се е спукал и е текло вода. Тухличките под ваната бяха мокри така. Установихме това, защото решихме да правим ремонт и изкъртихме всичко. Та в тази стая, която е до банята миришеше доста лошо като дойдохме, така на застояло, а беше напълно празна. 3 дена не се проветрява. Тя беше с паркет, който по средата се беше издул даже. Та си помислихме, че от тази вана водата се е стекла през стената отдолу и е влизала под паркета. Изкъртихме го и него. Там имаше много лепило, бетон, 2 слоя изолация, найлон и кво ли не.. поне 6 см височина. Едвам го махнахме. Видимо там не беше мокро, но нз, все пак поне 10 дена не е пускана водата в банята от както го взехме и може да е изсъхнало?
Искам да попитам, дали ще се оправи гадната миризма сега? Това е 5-ти етаж от 8. Горе съседката каза, че преди 7 мес. е имала и тя авария в нейната баня от сифона и е текла вода надолу. И понеже едната стена на стаята с паркета ни има изолация с фибран, дали може да е засегната и тя да е попила нещо? Трябва ли да се маха и там нещо или ако мине малко време и ще се оправи и ще изчезне тази миризма най-сетне? Просто освен от пода, не виждам от къде може да идва миризмата.. Другата спалня нищо й няма ;/

Благодаря!
plamen6703 - майстор
Като махнете фибрана от вътрешната стена на стаята и ще се уплашите като видите за какъв мухъл и плесен става дума.
Само виден неграмотник може да направи вътрешна топлоизолация на стая с т.н "фибран". Другото е въпрос на гадаене и преценка на място,но чистете фибрана от стената.
preslav - майстор
ivanivanov90 написа:
Здравейте, колеги!

Наскоро си купихме апартамент.
Значи едната спалня и банята ги дели 1 стена. Панел е всичко. Та в банята е имало вана от тези старите и отдолу сифона се е спукал и е текло вода. Тухличките под ваната бяха мокри така. Установихме това, защото решихме да правим ремонт и изкъртихме всичко. Та в тази стая, която е до банята миришеше доста лошо като дойдохме, така на застояло, а беше напълно празна. 3 дена не се проветрява. Тя беше с паркет, който по средата се беше издул даже. Та си помислихме, че от тази вана водата се е стекла през стената отдолу и е влизала под паркета. Изкъртихме го и него. Там имаше много лепило, бетон, 2 слоя изолация, найлон и кво ли не.. поне 6 см височина. Едвам го махнахме. Видимо там не беше мокро, но нз, все пак поне 10 дена не е пускана водата в банята от както го взехме и може да е изсъхнало?
Искам да попитам, дали ще се оправи гадната миризма сега? Това е 5-ти етаж от 8. Горе съседката каза, че преди 7 мес. е имала и тя авария в нейната баня от сифона и е текла вода надолу. И понеже едната стена на стаята с паркета ни има изолация с фибран, дали може да е засегната и тя да е попила нещо? Трябва ли да се маха и там нещо или ако мине малко време и ще се оправи и ще изчезне тази миризма най-сетне? Просто освен от пода, не виждам от къде може да идва миризмата.. Другата спалня нищо й няма ;/

Благодаря!
Според мен не е нужно да се маха целия "фибран" - достатъчно е да се направи ревизия, примерно 20Х20 см., може и няколко ревизии с по-малки размери, но на различни места. Обезателно снимайте, предполагам на всички ще е любопитно да видят какво има зад "фибрана". Ако се окаже, че проблемът не е от изолацията ревизиите лесно се репарират, макар че на вътрешна стена изолация не е нужна.
Не не...
Фибранът може да е вътре, но е на въшна стена. Изкарах 3-4 см парченце за проверка от него, но нито по него има влага или мухъл, нито на панелната плоча. Даже и сякаш не ми мирише на нищо той. Не знам, защо така намирисва на нещо тази стая.
Пуснах сега ел. влагоабсорбатор 200W, за час няма нищо.

Ето картинка на банята и спалнята до нея.
Изображение

А иначе ако се махне фибранът и се сложи мазилка и боя колко ще излезе? 350 см на 240 см е.

Направо не знам, защо така тази стая...
preslav - майстор
ivanivanov90 написа:
Не не...
Фибранът може да е вътре, но е на въшна стена. Изкарах 3-4 см парченце за проверка от него, но нито по него има влага или мухъл, нито на панелната плоча. Даже и сякаш не ми мирише на нищо той. Не знам, защо така намирисва на нещо тази стая.
Не се цигани а направи по-големи ревизии, на различни нива и снимай - много е важно да се види огромното количество мухъл и плесен зад "фибрана" преди да го събориш.
plamen6703 - майстор
ivanivanov90 написа:
Не не...
Фибранът може да е вътре, но е на въшна стена. Изкарах 3-4 см парченце за проверка от него, но нито по него има влага или мухъл, нито на панелната плоча. Даже и сякаш не ми мирише на нищо той. Не знам, защо така намирисва на нещо тази стая.
Пуснах сега ел. влагоабсорбатор 200W, за час няма нищо.
А иначе ако се махне фибранът и се сложи мазилка и боя колко ще излезе? 350 см на 240 см е.
Направо не знам, защо така тази стая...
Фибран не трябва да има от вътрешната страна на външната стена! Написах ти как и какво се прави, но решението е твое. Щом ремонта на жилището ти се крепи на "колко ще ми излезе мазилка и боя", по-добре вместо ремонт направи дезинфекция... това ще ти излезе най-евтино. Ако искаш да разбереш защо "така намирисва" свали и изчисти фибрана изцяло от вътрешната стена, дай 5 лв. за шпакловка и боя и си реши проблема...
preslav - майстор
plamen6703 написа:

Фибран не трябва да има от вътрешната страна на външната стена! Написах ти как и какво се прави, но решението е твое. Щом ремонта на жилището ти се крепи на "колко ще ми излезе мазилка и боя", по-добре вместо ремонт направи дезинфекция... това ще ти излезе най-евтино. Ако искаш да разбереш защо "така намирисва" свали и изчисти фибрана изцяло от вътрешната стена, дай 5 лв. за шпакловка и боя и си реши проблема...
Аз продължавам да настоявам за ревизии преди решението за окончателно сваляне. И най-важното - снимки, точно заради такива като теб, които твърдят, че отзад всичко ще е мухъл и плесен. Вариант за мухъл и плесен има ако фибранът е лепен върху вече мухлясала стена - ако е поставян кадърно, лепилото е нанасяно на гребен, шпакловката е направена с мрежа на две ръце мухъл няма от къде да се появи. Дори и да има стар мухъл от времето преди фибрана няма как този мухъл да мирише. Допускам говорейки за фибран питащият да нарича така "стиропора", който може да се е "стопил".
infomar
Ако си махнал паркета, от който предполагам, че е била миризмата, остави стаята една седмица на отворен прозорец. Предполагам след боядисване на стените миризмата ще изчезне.
Ако има мухъл зад фибрана то ще е на цялата площ а не локално, така, че ако на 2-3 места си правил ревизии и няма нищо е добре. И аз не вярвам как миризмата ще премине през фибрана - има доста добри показатели на газонепроницаемост. Ако след добро проветряване и освежаване на стените миризмата си остане, явно той може да е причината.
Явно предният собственик след като блока не е саниран от вънка е поставил фибрана за изолация от студа.
Относно ремонта на стената ако решиш все пак да свалиш фибрана, зависи от това кой ще я измаже и боядиса, както от състоянието и. Предполагам, че е на хоросан, който след сваляне на фибрана ще е с частично нарушена повърхност. Ще ти трябват 10 кила гипсово лепило и около литър латекс - общо около 20 лева без труда.

http://www.praktiker.bg/bg/Gips-and-pla ... O/p/431232
Гипсово лепило 15 кг-10 лв.
Трудът за шпакловането е отделно :!: Латексът е с валяк....
Последна промяна от infomar на съб апр 01, 2017 2:54 pm, променено общо 1 път.
Благодаря ви за мненията и препоръките.
Аз цяла седмица бях в жилището, понеже правим ремонти и на баня и кухня.
Сега не съм там, но като ида пак, ако още има кофти миризма, може и да се свали фибранът... Щом за 20 лв може да се сложи гипсово лепило - ок. За боята ние така или ианче ще боядисваме навсякъде с готова боя - 250 квадрата са общо стаите за боя.
Иначе в момента там си е включен влагоабсорбаторът. Аз още като го пуснах тогава миризмата сякаш се усили.. явно я изсмуква от някъде. А и прозорецът беше отворен и пак се усещаше преди това. Направо чудо. Сега там е затворено и машинката си работи.
Като отида пак като имам време ще видя кво е дереджето и ще снимам.

Тема "Авария от сифон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: