• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Mitashki_MM - специалист
Здравейте
При почти готова баня за лош късмет при пробиване в пода на дупките за моноблока нацелих мръсния канал идващ от централния сифон на банята. Поне доколкото се ориентирам с тънка отверка мисля че съм уцелил тръбата някъде в тавана. Има ли някаква хитрина дето може да се приложи в случая, така че да не разбивам вече готовото - примерно да напълня със силикон преди да пъхна дюбела за чинията? Този сифон не се очаква да е много натоварен - имам душкабина в съседния ъгъл, който очаквам да бъде най-ползвания.
LazarGanev - "Велик майстор"
Mitashki_MM написа:
Здравейте
примерно да напълня със силикон преди да пъхна дюбела за чинията?
Точно така - напълни тръбата със силикон и после пъхни и дюбела, за да е по-сигурно запушването!
Mitashki_MM - специалист
А как мислите - дали има вероятност ПВЦ тръбата да е пукната? Аз пробивах доста внимателно и почти не съм натискал перфоратора ама все пак си има удар от машината а и бургията за бетон не е от най-острите?
Някой ако е правил горната операция със силикона - какви са тънкостите за да съм донякъде по- сигурен, че дюбела няма да го забере долу в тръбата - да го изчакам ли примерно едните 15мин?
zz_stefanov - майстор
Горе колегата иронизираше ползването на силикон и поставянето на дюбел в този отвор. Кой може да ти каже дали тръбата се е пукнала така, че да не тече. Най-добрия вариант е да имаш дупка само от горе, но можеш ли да си сигурен. Ако си сигурен, тогава можеш да запушиш отвора, но така че да не запушваш тръбата, и да си направиш нови отвори по в страни.
Mitashki_MM - специалист
Ах - не бях се усетил за иронията. Допояснявам - дупката е на дълбочина 5-5.5см - (дюбелите дадени към чинията бяха бая длъжки) и ако някак има възможност да я запуша с някаква къса тапа омазана със силикон/лепило бих могъл да си сложа нормален дюбел над нея (ще имам към ?4.5см до пода) и с по-къс винт да си хвана чинията стабилно.
preslav - майстор
Никога не съм се сблъсквал с подобен проблем, само разсъждавам на глас.
Важно е къде си ударил тръбата - хлътна ли ти бургията или разбра за гафа след като вече я извади?
Ако е хлътнала има вероятност да си някъде в горната част на тръбата, а не странично, може обаче да си издупчил и срещуположната страна.
Ако си сигурен, че си издупчил отгоре имаш шанса да затапиш отвора с автомобилен вентил - виждал си как се поставят на джантите, а мисля, че има и специални такива фитинги за взимане на вода от водопровод под налягане.
Другият вариант е демонтаж на чинията, внимателно разкриване на проблемния участък и след установяване на размера на щетата подходящо залепване - разкъртването се предполага да остане под тоалетната чиния.
zz_stefanov - майстор
5 см може и да са достатъчни, остава да си сигурен, че тръбата е здрава с долната част. Не виждам особен смисъл от силикона. Съществува риска обаче следващия който сменя крепежа на чинията да не е запознат със ситуацията и да довърши тръбата. Пак бих ти препоръчал, ако е възможно да смениш мястото.
nikolov333 - майстор
Първо пробвай с някоя кръстата отверка, като я вкараш в отвора да усетиш дали "закача" някъде по дъното на тръбата или се "плъзва" по него, за да разбереш, пробил ли си дъното на тръбата и къде е позиционирана дупката спрямо центъра и.. Аз бих разширил малко дупката, колкото да огледам по-добре тръбата отвътре с ендоскопа, който си купих от Лидъл, точно за такива случаи, но ти едва ли го имаш. после вариантите са различни.
muhala - майстор
Направи една снинка, за да коментираме.
Mitashki_MM - специалист
Ами не мисля, че съм пробил долната стена на тръбата - бургията просто хлътна а и по това, което измерих опипом с отверката не съм и могъл да я достигна с този размер на бургията. Хич не ми се ще да разбивам - пода е с едни дебели и дълги клинкери а дупките се паднаха на 2см от мястото където се събират 4 плочки - за да разкрия ще трябва да ги изкъртя всичките а та са от пипкавите - 2 обграждат сифона а още една съм я пробивал така, че през нея да мине фи 110-ката на тоалетната.
Май не се сещам за тези автомобилни вентили ама и те не са ли към 3-4см дълги - те биха запълнили дупката почти до горе. Смяна на мястото ще означава да дръпна чинията примерно 2см напред, които ще останат като дупка зад казанчето и стената, ако мръдна в страни - едната дупка в пода ще се вижда. Вилата и банята си е моя и затова не ми се ще да оставям в нея кръпки.
  • 1
  • 2

Тема "Уцелен канал за мръсна вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: