Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Supercoooooool - специалист
Имам за направа един мебел за баня с размери 140см дължина, 50см височина и 55см дълбочина с 2 чекмеджета от по 60см едно върху друго в средата и 2 шкафа от двете страни на чекмеджетата. Пратих няколко имейла към фирми за производство и ми изпратиха цени от порядъка на 1700 лева до 2000 лева при изработка от PVC или влагоустойчив MDF. После се поразтършувах, за да разбера колко излизат плоскостите и механизмите за такъв шкаф и попаднах на това:

http://www.rosi.bg/mdf-s-poliesterno-po ... -3586.html

Като гледах разгъната площ на шкафа ще ми трябват 2 плоскости по 270 лева, няколко панти, водачи за шкафовете и дръжки и нещо както и да го смятам не излиза 1500+ лева освен ако трудът за изработката на такъв шкаф не е 500-600 лева. Та обмислям варианта да използвам майстора ми, който ще ми прави кухнята да изработи и шкафа и затова търся правилните материали.

Въпросът ми е следният - първо този тип MDF с полиестърно покритие според вас достатъчно добър ли ще е за шкаф в баня (който няма да се мокри обилно с директни пръски тъй като съм с душ кабина) или трябва да се търси друг тип материал. Можете ли да препоръчате някоя фирма с качествени плоскости за такъв тип мебели?

Знам че от PVC е най-добре, но ми стои леко пластмасов, предочитам да е MDF с някакво покритие.
darakchiev - специалист
Можеш да помислиш вариант само корпуса да е от мдф
рафтовете вътре и гръбчето може и от пдч, и да
минеш само с една плоскост.
Supercoooooool - специалист
ами то и това е опция, но при тези размери гледам ще ми трябват 530x50см плоскости, което при плоскости 275x122 ще се падне точно 2. Дори и рафтовете да ги направя от друго няма как да мина с 1 плоскост. Въпросът не е в 1 или 2, и при 2 пак не се стига до такава цена, която офертират фирмите и затова се чудя дали тези плоскости да не са предназначение за баня, но при търсене на влагоустойчив MDF излизат основно в този ценови диапазон - 250-270 лева.
Тани - модератор
Този MDF не е за баня! Добрата новина е, че материалите ще ти излязат много по-евтино. Лошата е , че ще трябва да си търсиш бояджия и добър дърводелец, а не просто мебелист, който сглобява нарязани и кантирани плоскости ПДЧ. Ако можеш сам да се справиш с тези дейности и имаш необходимите инструменти, ще помагам със съвети и снимки. По една случайност, точно в момента боядисвам MDF.
Ползва се гол суров MDF, който след обработката се пръска три ръце с полиуретанов изолатор, шлайфа се, пръска се с бял полиуретанов грунд, шлайфа се отново, след това вече се пръска с полиуретанова боя. Предполагам, че може и акрилна, дори металик. Така се получава истинска защита от влага и вода. Само с кантиране, това е непостижимо.
Supercoooooool - специалист
аз бях останал с впечатлението че за баня има 2 варианта - PVC, което е водоустойчиво и реално е най-надеждният вариант, но пък има пластмасово усещане и е по-скъпо за изработка и MDF влагоустойчив, който при диретни пръски незабърсани се раздува, но при нормална влага от пара издържа ок. Разгледах в Интернет и имаше плоскости, които са готови и затова си помислих, че с просто проектиране, рязане и сглобяване ще стане..не знаех че има толкова бояджийски процедури свързани с това.

А ако се иска да се постигне ефект на дървесен фурнир как се боядисва върху него или просто се налага прозрачен защитен слой?
Тани - модератор
На практика непромокаемостта се постига с изолатора, а той е прозрачен. За да са получи дървесна текстура, се използва фурнирован МДФ. Тогава се използва и прозрачен грунд, а след това прозрачен лак. Има гланцови и матови лакове, топлоустойчиви, с УВ защита и т.н. , така, че може да се използват за различни предназначения.
Supercoooooool - специалист
Добре, малко извън темата, но как е MDF-а с няколко слоя от тези защитни покрития спрямо PVC-то? Могат ли въобще да се съпостяват или MDF-а винаги ще има опастност от раздуване?
darakchiev - специалист
Ако е добре боядисан МДФ според мен няма грешка.
И аз ще търся някой да ми боядиса детайлите но имам
доста време дотогава. Начина на обработка, който Тани
е описал за мен изключва всякакво евентуално раздуване.
Supercoooooool - специалист
@Тани - можеш ли да препоръчаш някой марка/модел качествени грундове и лакове за постигане на максимална защита на MDF-а?
kozl - майстор
Имам два шкафа под мивки от МДФ и един от полиестер. И двата МДФ-а забременяха от влагата и от пръските от мивката, въпреки че единият от тях е в сухо помещение (няма душ). Малко като се надуе картона и изолацията се цепи, а картона се надува все повече и повече и няма спиране. Та съвета ми е - полиестер. Полиестерния шкаф пак е под мивка, но и директно до душа пък и проблеми с него и водата нямам.

Тема "Мебели за баня от MDF с полиестърно покритие?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: