Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте, нуждая се от професионален съвет относно изчисление на възнаграждението на майстора за полагане на плочки в банята. Каква е практиката, която е възприета в бранша. Например при под с размери 2,40м. и 1,65м, което е 3,96 м2, е закръглено на 4,5 м2. Друг въпрос - вратата на банята включва ли се при изчисление на квадратурата на стените? Изрязване на отвори в плочки е калкулирано отделно. Тази дейност не се ли калкулира в цената на монтажа на батериите, смесителите, спирателните кранчета. В договора има клауза, че трябва да бъде осигурен свободен достъп на "контролните органи на възложителя". Мога ли да наема, такъв независим орган за проверка на Акта/протокола за СМР. Може да имам въпроси при ценообразуване на шпакловки, латекс, обръщане на врати и прозорци, но първо с банята да приклюяим. Благодаря предварително на отзовалите се.
preslav - майстор
Фактура ще искате ли? По банков път ли ще е плащането или в брой - ако е в брой трябва и касов бон. Подът на банята ви с ДДС е 4.75 квадрата, а кранчетата и батериите можете и сами да си монтирате ако някой ви е изрязал отворите.
Всичко е въпрос на договаряне, а от всички договаряния най-много обичам това за плащане след свършена работа т.е. получавам оферта за това как ще изглежда банята ми след майсторската намеса, стискаме си ръцете, свършва си той работата, а моята работа е най-лесна - плащам. Тънките сметки са за промоцийките в Лидъл.
iliya_i - майстор
Практиката, не само в този бранш, а в почти всички браншове е, щом имате съмнения в начина на ценообразуване, да се обърнете и към друг за оферта. После сравнявате двете (или трите, петте) оферти и си избирате. Разбира се, има и други фактори в избора освен цената.
plamen6703 - майстор
Въпроса ти не е за ценообразуване, а за договаряне на цена за ремонт. При такива взаимоотношения обикновено се сключва писмен или устен договор. Клиента в качеството си на възложител си казва изискванията относно ремонта, изпълнителят прави оглед на обекта за ремонт, споделя своите изисквания и условия... и оферира клиента. Клиента се запознава с цената, правят се уточнения, задават се въпроси и според зависи се приема или отхвърля офертата. Всяка от страните има своите права и задължения. Уточнят ли се подробностите, приеме ли се офертата за ремонт... стиснете ли си ръцете, устен или писмен е договора, всякакви други въпроси в последствие относно ценообразуване са неуместни и са повод за обтягане на отношенията между страните по договора.
jekasus - майстор
radka1 написа:
Например при под с размери 2,40м. и 1,65м, което е 3,96 м2, е закръглено на 4,5 м2.
Възможно е сметната обща квадратура на цели плочки за този под, а отпадъка на рязаните парчета е 0.54 м2/реално е "нож с две остриета" за майстори, ама защо, няма да пиша :-D /
radka1 написа:
Изрязване на отвори в плочки е калкулирано отделно. Тази дейност не се ли калкулира в цената на монтажа на батериите, смесителите, спирателните кранчета.
Отвори в плочки ги прави фаянсаджия, монтажа на смесители и т.н. ВиК-майстор, дори да ги прави един човек, смисъла не се променя, също има и монтаж на ъглови лайсни за плочки или пилен ръб...
radka1 написа:
Друг въпрос - вратата на банята включва ли се при изчисление на квадратурата на стените?
Включва се, когато е в тясна ниша между куфара и стената и има две тънки ивици плочки от двете страни/ предполагам по размерите на пода, че е стандартна панелка/
radka1 написа:
Мога ли да наема, такъв независим орган за проверка на Акта/протокола за СМР
Можеш, но преди подписването на договора със изпълнител на СМР, тоест той участва като трета страна в договора.
По спомен - ПИПСМР е единствен документ, по който може да се приемат споменатите облицовъчни работи, и ако не записан в договора няма сила в съда.
Реално, ако се спазват всички наредби и технологии на производители - ремонта на банята отива на 45-50 дена.
chapara - майстор
iliya_i написа:
Практиката, не само в този бранш, а в почти всички браншове е, щом имате съмнения в начина на ценообразуване, да се обърнете и към друг за оферта. После сравнявате двете (или трите, петте) оферти и си избирате. Разбира се, има и други фактори в избора освен цената.
Практиката обаче в България е такава, а във всички нормални страни офертите, двете (или трите, петте) се заплащат, както и огледите :!: :idea: При избирането на дадения изпълнител, цената за оглед и офериране се приспада от крайната цена. Така неизбраните оферирали получават някакво си дребно възнаграждение за загубено време, разход за гориво и направа на изчисления. Дават си и сметка защо пазара ги изтиква. Казвам го ей Богу, защото само от оферти, а било то и беплатни не се живее. Не знам защо в България се смята че винаги изпълнителите искат да прецакат възложителите, а не е обратното и защо всеки неплатежоспособен смята че по презюмция му се полага най-лъскавия ремонт?

https://www.google.bg/search?q=%D1%81%D ... 8wfGkZSQAw
muhala - майстор
Чувал съм, че те таксуват колкото ти струват плочките. При мен също излезе така. Макар, че много по-трудно се лепят плочки за 9.99лв/м2.
отколкото калибриран гранитогрес за 30лв.

По принцип идва майстора и казва колко иска за обекта. Ти решаваш дали е ОК цената.
Предполагам на теб ти трябва някаква разбивка за счетоводни нужди.
jekasus - майстор
muhala написа:
Чувал съм, че те таксуват колкото ти струват плочките.
Ако плочки на прИмоция наполовин цена? :?
Иначе ако беше така... Мечти... :roll: :-D

Прикачен файл

IMG_0191.JPG
Hoвoceлckи - майстор
Казвал съм го назад. Откровено си заявявам, че държа за деня да получа ... (дадена сума). Какво ще правя - не издребнявам. Ако поръчителят смята, че (ще) се мотая - след първия, втория, третия ден ... - чао! Случвало ми се е "ни в лин, ни в ръкав" да ми поискат внезапно разбивка кое, колко струвало. Сядам и по памет в зависимост кое колко време съм го правил - правя "разбивка". Чорбаджията каза: "аха, добре ... продължавай" :shock: Истината е да се споразумеете коректно в началото и после да не издребнявате. Винаги нещо се случи не по план. Ако я тъните едва ли ще издържи ...
chapara - майстор
muhala написа:
Чувал съм, че те таксуват колкото ти струват плочките. При мен също излезе така. Макар, че много по-трудно се лепят плочки за 9.99лв/м2.
А, ако са ти подарили плочките,,.....колко струва полагането им и :lol: ако стените са на тухла :cool: :-D :-D :-D , ех мечтателииии :lol: ,може би на някой би му се приискало да клъцне катеричка във въздуха, ама на дали е в състояние :cool: :-D

Тема "Въпрос за ценообразуване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: