Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Jblaze - специалист
В банята сме със смесител с две ръкохватки на 8-10г. От известно време започна леко да капе при нормално затворен кран за топлата вода. Трябва да се стегне доста добре, за да спре. Понеже не го ползвам само аз и не на всеки му е в акъла да го стяга добре и си остава да капе и ме дразни.
Пробвах да сменя гумичката на главата, но без резултат. Купих резервна глава на Видима, но проблема остана. За да съм сигурен, че проблема не е в новата глава размених главите на топлата и студената вода и топлата вода пак капе, докато студената е ок. Което ме насочва, че проблема е в "леглото" на топлата вода на смесителя и причината не е в главите, които пробвам. Има ли някакъв вариант да се оправи или решението е нов смесител?

ПС преди време пробвах с керамична глава и по спомен идваше къса и не уплътняваше добре и капеше силно. В железарията ми казаха, че понякога керамичните глави идвали по-къси, което не знам колко е вярно. След време пробвах да я сложа другаде и се появи същия проблем, което ме навежда на мисълта, че проблема може да е бил в главата, а не смесителя, но кой знае :).

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (90.97 KиБ) Видяна 4836 пъти
EDI - майстор
Трябва да фрезоваш леглото на крана, вътре, където опира гумата.Най-вероятно има вече язва и затова тече..Има фрези, продават се по железариите за 10-ина лева.Иначе на някои кранове се сменя и бронзовото легло вътре, но този не знам дали е такъв.
Jblaze - специалист
Мерси за експресния отговор :).
За такава фрезали става въпрос? Как се работи с нея - слагам точния размер фреза, натискам към леглото и въртя 5-10 оборота? Ако правилно си представям нещата след това няма да мога да сложа керамични глави, защото ще идват още по-къси?

ПС довечера ще проверя и дали може да се смени леглото, че сега не съм вкъщи.
EDI - майстор
Да, за такава става дума.Първо с фенерче погледни вътре в крана, има една бронзова гривна ,на която контактува гумата.Ще те види ако има язва.Иначе сваляш патрона от крана, завиваш фрезата и правиш няколко оборота за престържеш малко.После погледни дали язвата е заличена.Не се тревожи, сваля се обикновено няколко десети с фрезоването, дължината на винта трябва да покрие тази разлика.Има и по-дебели гуми, ако имаш проблем с дължината.
lov - майстор
Много рядко на подобни батерии леглата са несменяеми. Май аз съм виждал само една такава. Но първо се пробва само с райбероване и ако не е много дълбока шуплата чак тогава се сменя леглото. При райбероването не се натиска и след 2-3 оборота се проверява до къде е стигнало зачистването. Не трябва да се прекалява защото леглото ще накъсее прекалено много. И вече смяната ще е задължителна. Леглата са с лява резба така че ако се наложи да се сменя внимавай.
И една подробност за керамичните патрончета. Наистина има по къси но и има и едни малко по дебели и корави гумички с които може да се коригират нещата. Слагат се на мястото на оригналните. Е малко трудно се вкарват на мястото но с поече мерак се получава.
Огледай добре за шупла и ако има чак тогава райберовай. Смяната на леглото е най последно кога няма вече никакви други шансове.
Junak - майстор
А когато капе, бойлерът включен ли е /нагрява ли/ :? ?
Jblaze - специалист
Благодаря за информацията на всички. Тези дни ще огледам за язви и ще райберовам или директно ще сменя леглата.
@Junak Няма бойлер, само ТЕЦ.
Jblaze - специалист
Проблемът е решен след смяна на леглата/дъната на смесителя. Прескочих стъпката с райбероване. Реших, че ще е по-бързо, сигурно и лесно, ако ги сменя направо :D.
Мерси за насоките :).

Тема "Капещ кран" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: